Golf v ČR Odtajněn obsah nových golfových pravidel: Už žádné omezení pro cenu za hole-in-one!

PravidlaV pondělí 24. října byla celosvětově zveřejněna finální podoba Pravidel golfu na roky 2012–2015. Veškerým změnám se budeme od 1. ledna 2012 podrobně věnovat jak na stránkách Golfinfo.cz, tak časopisu Golf – zatím tedy jen pro zajímavost předkládáme výčet těch nejzajímavějších, tak jak byly v pondělí 24. října uvedeny na serveru cgf.cz.

Co se týče Pravidel amatérského statusu, tak kromě formulačních změn je tím hlavním naprosté uvolnění cen za hole-in-one, a to včetně cen finančních!

A teď k samotným pravidlům. První velkou změnou je změna definice „založení za míč“ – nově již nebude potřeba, aby hráč zaujal postoj, rozhodovat bude výhradně přiložení hole k zemi bezprostředně za míč nebo před něj. Technicky to mj. znamená, že v překážce již hráč jen těžko „založí za míč“ – snad jen pokud tak učiní na můstku přes vodní překážku (nebo se dopustí porušení Pravidla 13-4). Cílem je v tomto případě zabránit diskuzím (zejména ve spojitosti s Pravidlem 18-2b, Míč se pohne po založení), zda hráč opravdu stál tak, jak normálně hraje, nebo třeba jen o trošku jinak.

S tímto souvisí i změna Pravidla 18-2b, kdy hráč nebude penalizován, když se míč poté, co hráč založil, pohne zcela jistě z nějakého jiného důvodu – například poryvem větru.

Další opravdu podstatnou změnou je umožnění uhrabání bankru ještě předtím, než z něj hráč odehraje ránu (Pravidlo 13-4) – samozřejmě za předpokladu, že vše je motivováno pouze péčí o hřiště a že si tímto uhrabáním nevylepší polohu míče, postoj nebo směr hry. V praxi to znamená, že třeba bude možno vzít z bankru hrábě, které jsou třeba 10 metrů od míče, a ihned tam po sobě uhrabat stopy, aniž by se hráč musel následně vracet. Cílem je v tomto případě jak zrychlení hry, tak i zamezení zbytečným trestům, když podobné uhrabání hráči o stavu překážce zase tolik neřekne (třeba v porovnání se zaujímáním postoje v blízkosti míče).

V Pravidle 12 jsou pak podrobně rozebrány způsoby, jakými hráč může hledat svůj míč a jaké jsou důsledky případného pohnutí míče při tomto hledání, v závislosti na situaci. Nejpodstatnější je přitom možnost hledat v písku kdekoli na hřišti (tedy nejenom v bankru) bez obav z trestu před případným pohnutím míčem. Naopak v případě hledání pod volnými přírodními předměty bude hráč penalizován za pohnutí míčem i v rámci překážky.

Standardní trest za hru z nesprávného místa ve hře na rány (dvě trestné rány) pak bude v naprosté většině případů pokrývat i případné jiné porušení Pravidel, kterých se hráč v procesu dopustil – např. neoprávněné nahrazení míče, spuštění místo umístění či nesprávně provedené spuštění.

Z organizačního pohledu je pak velmi podstatnou změnou zahrnutí dosavadní možnosti zmírnění trestu za pozdní příchod do pěti minut (ztráta první jamky resp. dvě trestné rány namísto diskvalifikace) do standardní dikce Pravidla 6-3a. To je jistě krok správným směrem, protože podmínka byla natolik rozšířená a považovaná za samozřejmou, že ji mnohdy Soutěžní výbor ani neuváděl v Podmínkách soutěže, což bylo ovšem špatně.

Více informací ze stránek cgf.cz najdete ZDE

Úplné znění nových pravidel ze stránek RaA včetně možnosti jejich stažení najdete ZDE


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...