LET-Dysina-GrecietCelkem 131 hráček, převážně členek Ladies European Tour, se utkalo v třídenním Golf Masters v posledním červencovém týdnu v Dýšině u Plzně. Finálové kolo se odehrálo bez naší účasti, nedařilo se ani české jedničce Kláře Spilkové. S náskokem dvou ran a famózním skóre -17 zvítězila osmadvacetiletá Francouzka Julie Greciet (na snímku). V první pětici se ostatně umístily hned tři Francouzky.

Slabší startovní pole (nejlepší hráčka turnaje na 48. místě světového žebříčku), vyjma neděle malý zájem diváků a nekonkurenční výkony domácích golfistek (z 12 zástupkyň žádná neprošla cutem do posledního kola) – to jsou hlavní rysy v pořadí již čtvrtého pokračování nejvyšší ženské evropské profesionální ligy u nás.
Dojem naopak vyrovnala velmi příjemná, lehce komornější atmosféra akce, vrcholné sportovní výkony hráček (pro mnohé to byly životní výsledky) i nadprůměrná organizace. Kdo si to nechal ujít, možná by měl litovat... Tak lze v krátkosti komentovat dojmy z této povedené akce. Hodnocení, včetně obsáhlejšího obrazového materiálu, si ale necháme do příštího čísla Golfu.

LET-Dysina-SpilkovaNedařilo se ani Spilkové
Většina Češek byla cutu (v úrovni paru) velmi vzdálena. Kláře Spilkové, jediné hráčce s reálnou schopností konkurovat evropskému poli, se příliš nedařilo. Postup do neděle utopila u ostrovního 11. jamkoviště ejpovické laguny. S Klárou šlo většinu hřiště asi osmdesát diváků, kteří vytvořili sportovní kulisu a byli motivačním prvkem. Dvě birdie ji dostala na hranici cutu, ale později dvě rány ztracené u ostrovního greenu Spilkové chyběly k postupu a skončila na 75. pozici.
I přes neúspěch bylo vidět, že jde o hráčku, která do evropské ligy patří, což dokazuje mentálním zvládnutím neúspěchu, vstřícným chováním k divákům a úsměvem. Mohl se podepsat i tlak očekávání na domácí naději, u které se doma nepředpokládá nic než úspěch.
„Jsou to zkušenosti, které mne posouvají dál. Moc se těším na další turnaj, nejdřív mě ale čeká maturita, kterou zvládnu!" uvedla naše nejúspěšnější hráčka. Ta si mohla odnést cenu pro nejlepší Češku i předat sponzorskou cenu ve výši 490 tisíc korun Nadaci české bijáky, která se věnuje restaurování našich filmových klenotů.

O dvě rány neprošla ani druhá Češka v pořadí, amatérka Kateřina Krásová. První kolo dokázala zahrát jednu pod par, ale sobota jí nevyšla podle představ. Na začátku sice zahrála dvě birdie, ale ve druhých dvou třetinách hřiště nasbírala pět bogey, čímž si bránu k postupu rázně zavřela.

LET-Dysina-divaciV neděli více diváků
Vítězná Julie Greciet vedla od druhého dne. Ohrozit ji nemohla ani loňská šampionka Němka Ann-Kathrin Lindner, která nakonec skončila devatenáctá. Naopak nebezpečí představovala jihoafrická golfistka a na světovém žebříčku nejvýše postavená účastnice turnaje Lee-Anne Pace. Nakonec skončila o dvě rány druhá.
Začátek nedělného kola provázel famózní nástup Welšanky Amy Boulden. Po šesti jamkách byla minus pět (!), následovaly tři pary na uklidněnou a další dvě birdie... Pro vedoucí Francouzku bylo dobře, že se Walesanka s berdíky „zklidnila" – s nedělním skóre 65 pak skončila třetí.

To vše si mohli užívat diváci, kterých na poslední kolo znatelně přibylo. A bylo nač (vizuálně i hráčsky) se dívat! Výprava více než deseti Francouzek za berdíky a tím i finanční odměnou do Plzně se totiž linula celým hřištěm. Pozitivní souznění, které všechny zástupkyně ze země galského kohouta (též Gwladys Nocera, Celine Herbin, Alexandra Vilatte, Ariane Provot a další) s Dýšinou vytvořily, se zdálo být oboustranné.
Dělenou čtvrtou pozici si totiž odvezla Anne-Lise Caudal, jež v neděli srovnala rekord hřiště – 62 ran: 7 birdie, 1 eagle, nic horšího než par. S ní skončila na stejném výsledku krajanka Sophie Giquel-Bettan („monotónních" třikrát 67 ran). Jen tyto tři sličné Francouzky dokázaly pokořit dýšinské hřiště víc než 40 údery pod par!

Bouřka Julii nespláchla
O drobnou dramaturgickou vložku se tři jamky před koncem postarala silná bouřka. Vyžádala si třičtvrtěhodinové přerušení a nutno poznamenat, že rozhodčí, greenkeepeři, hřiště a organizační štáb evakuaci i následné obnovení hry zvládli na jedničku s hvězdičkou.
Julie Greciet v tu chvíli vedla o čtyři rány a podle svého tvrzení nebyla ani při přerušení nervózní. Ani bogey (jediné v neděli) na 18. jamce ji nedokázalo připravit o premiérový titul na okruhu. Při vyhlašování děkovala svému otci i kedíku současně: „Je to z velké části jeho zásluha. Jsem docela nervák, ale táta mě drží na hřišti v klidu."

Golf Masters v číslech
· Startovní pole původně čítalo 131 hráček, 4 z nich turnaj nedohrály: 3 vzdaly ze zdravotních důvodů, 1 byla diskvalifikována (nedostavila se včas na start).
· Lee-Anne Pace (z JAR, skončila druhá) byla před turnajem na 48. příčce ze startovního pole nejlépe umístěnou hráčkou světového žebříčku. Nejlepší české hráčce Kláře Spilkové patřila 198. pozice.
· Nejsnazší jamka byla č. 14 (par 5), za tři kola zde padlo 29 eaglů!
· Ostrovní jamka č. 11 (par 3) je možná mediálně „těžká", dle statistik LET to tak ale není. Byť se stala „osudnou" Kláře Spilkové.
· Vítězná Francouzka zahrála za tři kola 4 bogey (včetně poslední jamky), 1 eagle a 19 birdie! Jen tři Francouzky v nejlepší pětici dokázaly „rozsekat" Dýšinu víc než 40 pod par!

Převzato z časopisu GOLF 8/2014
Text a foto: Jan Bělohubý

VÝSLEDKY GOLF MASTERS 2014
Plzeň – Dýšina | 25.–27. 7. 2014 | Dotace: 250 000 €
Poř. Hráčka Výsledek Výdělek
1. Julie Greciet (FRA) 66 64 66 | 196 37 500 €
2. Lee-Anne Pace (JAR) 68 65 65 | 198 25 375 €
3. Amy Boulden (WAL) 66 68 65 | 199 17 500 €

Kompletní výsledky ZDE>>>


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...