SpilkovaIKEM 1Klára Spilková se rozhodla před Vánoci udělat dobrou věc a stát se pro někoho potencionálním zachráncem života. Za necelých 20 minut byla česká hráčka zapsána do Registru dárců krvetvorných buněk v Institutu klinické a experimentální medicíny. Od teď ji mohou koordinátoři kdykoliv zavolat, že právě její kostní dřeň je potřeba.

Vstup Kláry Spilkové do registru je vyústěním několikaleté spolupráce s nadací Lymfom Help, která pořádá Lymfom Help Golf Tour (s podtitulem Dar naděje), kde je právě česká profesionálka patronkou. Cílem tohoto projektu je upozornit na tuto problematiku. Finanční výtěžek z turnajů a doprovodných aktivit byl věnován na podporu činnosti registrů dárců kostní dřeně.
SpilkovaIKEM 2Spilková na autotransfuzní jednotce IKEM v rámci vstupní vyšetření odebral 4ml krve. Součástí registru bylo také vyplnění vstupního dotazníků a podepsat souhlas se vstupem do registru. „Je potřeba přesvědčit více mladých, aby se přihlásili a nechali se zaregistrovat. Já ráda zachráním nějaký lidský život, když budu moci. A třeba mi zavolají už za měsíc a já to ráda udělám," vysvětluje své rozhodnutí vstupu do registru Klára.
Transplantace krvetvorných buněk od zdravého, nepříbuzného dárce je často poslední nadějí pro pacienty, které jiným způsobem vyléčit nelze. „Pro vstup do registru je potřeba splnit několik podmínek - věk mezi 18 a 35 lety, přičemž ozvat se Vám můžeme až do 60 let, vážit více než 50 kg, být v dobrém zdravotním stavu, nemít žádná závažná onemocnění, neužívat léky a hlavně musíte mít ochotu věnovat svůj čas a pohodlí, až se skutečně najde někdo, kdo vaši kostní dřeň bude potřebovat," vysvětluje vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk Mgr. Marie Kuříková.
V současné chvíli je v Českém registru dárců krvetvorných buněk v IKEM registrováno přibližně 22 500 lidí, na celém světě je to už více než 22 milionů. Více informací o tom kdo je vhodným dárcem, kde se přihlásit a jak postupovat, najdete na WWW.DARUJZIVOT.CZ.

Text a foto: TZ, Monika Dvořáková, Klaraspilkova.eu


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...