Inzerce
Golf v ČR Juraj Werner: Aktivní nesmysl
Inzerce

wernerDonekonečna se bude asi muset psát a říkat, že golf je hra. Že cílem hraní golfu není hendikep, ale hra samotná. Radost a potěšení v průběhu celého kola, a ne stres, jestli náhodou nebudu zhoršovat, když už tedy opět nezlepším. Že hendikep je pouhým prostředkem k poměřování amatérů, neboť víme, že skuteční golfisté hendikep nemají.

Když se ale objeví osvícená skupina golfistů, kteří upřednostňují hru před soutěží, tak se jim vytvoří bariéra v podobě povinnosti odehrát nějaký počet turnajů, aby byl jejich hendikep takzvaně aktivní. Tito milí lidé jednou za čas přijmou pozvání na turnaj, a najednou jsou tam za černé ovce, neboť nesplnili hloupou povinnost odehrát čtyři turnaje. Jejich výsledek je umístěn mezi skrečovanými a diskvalifikovanými hráči a na piedestal odměněných je většina pořadatelů nepozve. Aktivní nesmysl! Jako kdyby řidič musel na čtyři automobilové závody nebo by v baru kontrolovali, kolik tanečních soutěží máte za sebou.

Chápu pohnutky. Na turnajích se podvádí. Způsoby jsou různé. Zadržovaný hendikep je pouze tou čestnější variantou podvodu, neboť hráč koneckonců výsledek musí uhrát. V bibli je ale napsáno, že ne ten, kdo hřeší, ale ten, kdo ke hříchu svádí, jest vinen. Kdo to tedy je? No přece jiní porušovatelé pravidel golfu, konkrétně ti, co vymýšlí barnumské turnaje, na kterých se soutěží o drahé předměty, atraktivní zájezdy do ciziny a podobně.

Amatérsky status nezakazuje přijímat větší ceny proto, že by pánové z Royal and Ancient Golf Club byli hamižní nebo nepřející. Tak to není, chtějí pouze zabránit spirále nekonečného nesportovního boje. To opatření je prověřeno časem a pouze inflace navyšuje finanční definici maximální přípustné výše ceny, resp. jejího ekvivalentu. Zajistit objektivnost na turnajích amatérů by bylo samozřejmě taky možné. Ale za jakou cenu? Rozhodčí do každého flajtu? Pro každého hráče? Víte, kolik by to stálo? Určitě dost na to, aby zvýšené náklady zabrzdily rozvoj golfu tím, že turnajů bude podstatně méně. Především těch mládežnických.

Praktické je tedy nepřijímat žádné ceny a hrát pro radost, kýčovité figurky a skleněná těžítka. Podvodníků ubude. Z neaktivních golfistů se stanou aktivnější. Zrušte, prosím, neaktivní hendikepy. Promotéři, nedávejte do hry cen, jež by sváděly k podvádění. Pokud bude takovou cenou zájezd na světové rekreační finále majitelů čehokoliv, vypisujte turnaj pouze pro lepší hendikepy. Stejně se tam horší než bogey golfisté ve světové konkurenci za svou hru stydí.

Převzato z časopisu Golf


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Komentáře  

 
+1 #4 Juraj Werner 2011-11-15 22:01
Myslím pánové, že si v zásadě rozumíme. Rozčilují nás podvody a podvodníci v golfe. Rozdíl je pouze v metodě, jak proti tomu bojovat. Pokusil jsem se jít dál a hledat chybu i v systému. Jsem přesvědčen, že hodnotné ceny do rekreačních turnajů nepatří. Tvůrci pravidel si to asi myslí také, když stanovují limity, viz pravidlo 3-2 Omezení výher Amatérského statusu. Ale to se už opakuji.
Potěšitelné je, že je mnoho golfistů které nepoctivost na hřištích trápí.
V každém případě Vám děkuji za příspěvek
:-juraj
Citovat
 
 
0 #3 Aleš Kamarád 2011-11-15 12:48
Pane Wernere,
já si s Vámi také dovolím nesouhlasit. Pokud Vám jde o pouhý 'čistý' pocit z Vaší hry, proč Vám vadí to, kde bude ve výsledkové listině zapsáno Vaše jméno? Vždyť Vámi uhraný výsledek bude vždy spočítán stejně jako všem ostatním. To, že se ČGF snaží vymýtit nešvary z rekreačního golfu jen kvituji. Bohužel některé nešvary jde vymýtat snadněji (zadržovaný HCP) některé hůře (samozvané rozhodčí a 'skoroprofíky'). Ale nakonec je to vždy tak, jak popisuje František - kdo podvádí v golfu, podvádí předvším sám sebe. A já bych ještě doplnil, že takových lidí lituji, jelikož v osobním životě určitě musí být svázáni nějakým komplexem.
Citovat
 
 
0 #2 Juraj Werner 2011-11-14 21:41
Pane Semotame,

děkuji za názor. Jenom nevím proč říkáte, že nesouhlasíte, když se vlastně shodujeme. Myslím, ale že největší odměnou ve skvělý pocit. Peníze jsou u profesionálů nutnou podmínkou. Myslíte si, že Tiger Woodse, dnes žene dopředu touha vydělat si další peníze, nebo že chce vítězit? Tolik pohnutky profesionálů.
Ale zpět k amatérům, promiňte, spíše rekreantů, neboť amatér začíná na hendikepu asi 3. Fakt jste ochoten se smířit z myšlenkou, že hrajete poctivě, zahrajete se svým hendikepem 39 bodů a předběhne Vás podvodník, který si, byť jednou vylepšil pozici míče? Neboť i tohle může znamenat jeden stablefordový bod kterým Vás dostane. myslím, že říkáte, jasně ať ten plechový pohárek strčí za klobouk, podvodník jeden. To je v pořádku. Ale řeknete to taky, když výhrou bude cesta za golfem do teplých krajin? O tohle mi šlo :-)
Díky za Váš názor a věřte, že jsem z celého srdce za férové soutěžení. Ale férové :-)
Hezký golf
Citovat
 
 
+2 #1 František Semotam 2011-11-14 13:09
Pane Wernere,
nemohu s Vám souhlasit. Golf je sport, má svá přesná pravidla a jeho meritem je soutěžení. Sport je druhem zábavy, pravidla určují způsob hry ( mimochodem kdo podvádí v golfu, podvádí sám sebe ) a soutěží se vždy o odměnu. Jiné to být nemůže.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení Golf News

Poradna

Nehratelný míč u krtince v křoví

Můj míč skončil v nehratelné pozici v hustém křoví, přitom však ležel na krtinci. Mám nárok na beztrestnou úlevu?

Poradna

TaylorMade Burner vs. Cobra Fly-Z

Dobrý den, Mám dotaz na faiwayové dřevo Taylor Made Burner? Mám možnost ho výhodně koupit. Myslíte si, že je lepší ne ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...