Golf v ČR Juraj Werner: Aktivní nesmysl

wernerDonekonečna se bude asi muset psát a říkat, že golf je hra. Že cílem hraní golfu není hendikep, ale hra samotná. Radost a potěšení v průběhu celého kola, a ne stres, jestli náhodou nebudu zhoršovat, když už tedy opět nezlepším. Že hendikep je pouhým prostředkem k poměřování amatérů, neboť víme, že skuteční golfisté hendikep nemají.

Když se ale objeví osvícená skupina golfistů, kteří upřednostňují hru před soutěží, tak se jim vytvoří bariéra v podobě povinnosti odehrát nějaký počet turnajů, aby byl jejich hendikep takzvaně aktivní. Tito milí lidé jednou za čas přijmou pozvání na turnaj, a najednou jsou tam za černé ovce, neboť nesplnili hloupou povinnost odehrát čtyři turnaje. Jejich výsledek je umístěn mezi skrečovanými a diskvalifikovanými hráči a na piedestal odměněných je většina pořadatelů nepozve. Aktivní nesmysl! Jako kdyby řidič musel na čtyři automobilové závody nebo by v baru kontrolovali, kolik tanečních soutěží máte za sebou.

Chápu pohnutky. Na turnajích se podvádí. Způsoby jsou různé. Zadržovaný hendikep je pouze tou čestnější variantou podvodu, neboť hráč koneckonců výsledek musí uhrát. V bibli je ale napsáno, že ne ten, kdo hřeší, ale ten, kdo ke hříchu svádí, jest vinen. Kdo to tedy je? No přece jiní porušovatelé pravidel golfu, konkrétně ti, co vymýšlí barnumské turnaje, na kterých se soutěží o drahé předměty, atraktivní zájezdy do ciziny a podobně.

Amatérsky status nezakazuje přijímat větší ceny proto, že by pánové z Royal and Ancient Golf Club byli hamižní nebo nepřející. Tak to není, chtějí pouze zabránit spirále nekonečného nesportovního boje. To opatření je prověřeno časem a pouze inflace navyšuje finanční definici maximální přípustné výše ceny, resp. jejího ekvivalentu. Zajistit objektivnost na turnajích amatérů by bylo samozřejmě taky možné. Ale za jakou cenu? Rozhodčí do každého flajtu? Pro každého hráče? Víte, kolik by to stálo? Určitě dost na to, aby zvýšené náklady zabrzdily rozvoj golfu tím, že turnajů bude podstatně méně. Především těch mládežnických.

Praktické je tedy nepřijímat žádné ceny a hrát pro radost, kýčovité figurky a skleněná těžítka. Podvodníků ubude. Z neaktivních golfistů se stanou aktivnější. Zrušte, prosím, neaktivní hendikepy. Promotéři, nedávejte do hry cen, jež by sváděly k podvádění. Pokud bude takovou cenou zájezd na světové rekreační finále majitelů čehokoliv, vypisujte turnaj pouze pro lepší hendikepy. Stejně se tam horší než bogey golfisté ve světové konkurenci za svou hru stydí.

Převzato z časopisu Golf


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...