Víte jak se stát amatérským nebo profesionálním trenérem golfu, kolik to stojí a kdy jsou kurzy? V povědomí většiny golfové veřejnosti je osoba, která si říká nebo které se říká trenér, vždycky profesionál čili člen Profesionální Golfové Asociace České republiky, krátce a anglicky PGA Czech. A ono to tak většinou opravdu je, neboť PGA Czech k dnešnímu dni sdružuje už víc než 250 členů. Jenže neplatí to univerzálně.
Zhruba před deseti lety se začaly z iniciativy ČGF a ve spolupráci s pražským Erpetem a Five Star Golf Academy Petra Němce pořádat kurzy pro ryze amatérské cvičitele golfu. Aby neztratil svůj amatérský status, cvičitel musel mít už od spuštění tohoto projektu uzavřenu dohodu s určitým klubem a jen tento klub ho mohl za jeho práci odměňovat. Cvičitel nesměl a stále nesmí za výuku golfu inkasovat peníze přímo od svého žáka nebo jeho rodiče. V opačném případě byl měl okamžitě odevzdat nebo okamžitě přijít o svůj amatérský status...
Trenér golfu III. třídy (dříve cvičitel III. nebo II. třídy)
Po dohodě ČGF, PGA Czech a FTVS UK v Praze byla v tomto roce zavedena nová terminologie, která vychází z jednotné kvalifikační struktury sportovních trenérů používané v ČSTV. Do 40hodinového kurzu na tzv. trojku se může přihlásit každý zájemce starší 16 let s hendikepem do 28. V kurzu získá základní znalosti techniky golfového švihu, metodiky tréninku mládeže a kondičního tréninku, dozví se cenné informace ze zdravovědy, psychologie, pedagogiky, plánování přípravy aj. Na výuce se podílejí lektoři FTVS UK a Five Star Golf Academy Petra Němce. Cena základního kurzu je zhruba 6 tis. Kč. V jeho závěru absolventi získají diplom. Tento diplom však nezakládá nárok na vydání živnostenského listu. V rámci své nejnižší kvalifikace se trenéři golfu III. třídy mohou dále vzdělávat - budou pro ně vypisovány rozšiřující semináře např. v club fittingu či golfové technice a managementu. Pro jejich další kvalifikační růst je však stejně důležitá i dlouhodobá trenérská praxe v klubech.
Trenér golfu II. třídy
Co dělat, když po nějaké době zjistíte, že vás práce trenéra baví, uspokojuje a naplňuje, ba dokonce že máte s některými svými svěřenci úspěchy? Zvyšte si kvalifikaci na dvojku. Při splnění přijímacích kritérií ji můžete získat dvěma způsoby - buď vstoupíte do PGA Czech (tj. změníte svůj status z amatéra na profesionála) a zapojíte se do jejího vzdělávacího programu, nebo se zapojíte do vzdělávacího programu PGA Czech, aniž byste do PGA Czech vstoupili a vzdali se tak slasti ze startů v amatérských turnajích. Přijímací kritéria jsou tři - věk minimálně 18 let, hendikep 6,0 u mužů, 8,0 u žen a ukončené 12leté vzdělání se závěrečnou zkouškou ze studia nebo učebního oboru. Výuku v tříletém studiu zajišťuje Five Star Golf Academy Petra Němce ve spolupráci s FTVS UK. Školné činí 10 tis. Kč v prvním, 15 tis. Kč ve druhém a 20 tis. Kč ve třetím roce. Studium má kombinovanou formu prezenčního a distančního studia. Každý školní rok je ukončen postupovou zkouškou do dalšího ročníku a závěrečnou zkouškou. Pro připuštění k závěrečné zkoušce je třeba splnit herní výkonnost (tzv. PA čili Playing Ability), tj. mít minimálně pět uhraných výsledků nejhůř dvě rány nad par hřiště z uznatelných turnajů. Trenér golfu II. třídy získává oprávnění k vedení živnosti. Pokud ji začne vykonávat a až do té doby byl amatér, naprosto logicky ztrácí svůj amatérský status.
Trenér golfu I. třídy
Kvalifikaci trenéra golfu I. třídy získá zájemce buď absolvováním pětiletého denního studia na FTVS UK, nebo dvouletého distančního studia na FTVS UK, pokud už je držitelem dvojky a splňuje předepsanou praxi. Podrobnosti ke specializovanému trenérskému studiu na FTVS UK najdete na internetu na adrese www.ftvs.cuni.cz. Jak víme, vysokoškolské studium je v ČR zatím stále zdarma. Držitel trenérské jedničky rovněž získává oprávnění k vedení živnosti. Pokud ji začne vykonávat a až do té doby byl amatér, znovu přichází o svůj amatérský status. Takovýto trenér s nejvyšší dosaženou kvalifikací se může buď stát členem PGA Czech, nebo svou živnost vykonávat zcela samostatně mimo ni.
Dobré zprávy na konec
Na závěr důležité informace pro všechny, které předcházející řádky zaujaly a chtěli by strastiplnou pouť ke golfovému trenérství podstoupit. Podzimní základní kurz pro trenéry III. třídy se bude konat v Praze o víkendech 17. a 18. listopadu a 24. a 25 listopadu. Přijato bude maximálně 30 zájemců. Místo konání, podrobný program a cena kurzu budou upřesněny v nejbližší době. Vážní zájemci si však mohou už dnes zde stáhnout přihlášku do tohoto kurzu a podle pokynů v ní ji zaslat na ČGF. Stávající trojkaři (a po staru i dvojkaři) se mohou těšit minimálně na dva rozšiřující semináře, které budou rovněž vypsány po skončení této sezóny. Jeden bude zaměřen na club fitting a povede ho Ondřej Trupl, druhý na golfovou techniku a povede ho Petr Němec. Pro víc informací sledujte pravidelně webové stránky ČGF (www.cgf.cz) nebo Národního Institutu Golfového Vzdělávání (www.nigv.cz).
Text: Luboš Klikar, cgf.cz
Úvodní ilustrace: Zdeněk Kopáč, Tak takhle to nějak bylo, 2011
|
< Předchozí | Další > |
---|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.