Najdeme na světě místo, kde jsou golfová hřiště tak lákavá jako ve Skotsku, léto tak příjemné a svěží jako na na jezerech u Salcburku a ceny tak nízké jako v Bulharsku? Ano, najdeme. Já sama jsem ho vloni objevila na Ostrově prince Edwarda na východním pobřeží Kanady. Koncem léta se mi naskytla příležitost zahrát si golf na kanadském Ostrově prince Edwarda. Přiznám se, že jsem o této destinaci do té doby neslyšela. Ale po chvíli „šmejdění" na internetu jsem pochopila, že takové pozvání se neodmítá. A když se mi podařilo pro tuto myšlenku získat kamarádku, realizaci cesty již nic nebránilo.
Trochu jsem se děsila dlouhé cesty vzduchem a mezi šaltry letišť, ale vše proběhlo nečekaně hladce. Po přistání v hlavním městě Charlottetownu žádné zavazadlo nechybělo a přivítalo nás pravé babí léto. Organizátoři nás naložili a uháněli jsme k prvnímu golfovému resortu. Nejdříve nás ovšem úmyslně zatáhli na pobřeží, abychom si užili atmosféry přímo u moře.
Cestou jsem si stále uvědomovala blízkost Spojených států, ty jsou prostě všudypřítomné. Globálně operující řetězce fast food restaurací se nacházejí na každém rohu. Kanaďani zřejmě milují sendviče, přotože hustota obchodů Subways na tomto ostrově se sotva 140 000 obyvateli mně připadala příšerná. Ale hovoří pro ně místní specialita, kterou dostanete jen v Subways v Kanadě – bageta s humrem, navíc „za pár šupů" (12 kanadských dolarů). Takže milovníci plodů moře si přijdou na své dokonce i ve fast foodech. K humrům se ještě vrátím, nicméně hlavní slovo má golf.
V hotelu již čekali další účastníci, takže nám nezbývalo než se připojit, nasednout na e-carty a nechat se provést po hřišti a zázemí resortu. Čerstvý vzduch a vítr vanoucí od moře nás zbavil únavy z letu a začali jsme se těšit na večeři. A ta byla!
Resort Crowbush Cowe
V restauraci s výhledem na moře golfového resortu Crowbush Cove jsme si nechali doporučit předkrm z mušlí, který stejně jako následný humr chutnal skvostně, doprovodné víno zážitek dovršilo.
Když jsme ráno vyráželi na hřiště, okamžitě jsem odhodila masku nepřítele e-cartů a bez reptání naskočila. Hlava nebyla nejsvěžejší, protože dlouhý let a vydatná večeře přece jen zanechaly stopy. Ale kouzelná krajina, modré nebe a lehký osvěžující větřík dokázaly divy. A když se mi dokonce první odpal podařil, nadšení se dostavilo.
Crowbush Cove je typické linksové hřiště a nachází se na severním pobřeží ostrova. Hned po otevření bylo vyhlášeno jako nejlepší nové hřiště v Kanadě. Osmnáctka představuje zdařilou kombinaci z jamek lemovaných a chráněných vzrostlými stromy smíšeného lesa a neuvěřitelných jamek uprostřed dun vystavených větrům vanoucím od moře.
Opravdových chuťovek je tu dost, přičemž největším zážitkem jsou důmyslné třípary. Na 17. jamku nelze zapomenout – přestože měří pouze 103 metrů, lze tu hravě zapisovat sedm úderů. Ani zkušeným se par nepodaří (provedla jsem audit). Green přes hustý porost jen tušíte, lépe řečeno – urostlí hráči zahlédli špičku praporku a green samotný byl tak vymodelován, že dva paty nezvládl ani šťastlivec, kterému se podařilo být na něm prvním ranou.
Další specialiou je 5. jamka – pětiparovka dlouhá 603 yardů, tedy 551 metrů. Průměrný hráč se zřídka dostane třetí ránou na green, který je navíc obklopený potokem. Útěchou může být, že to nezvládl ani John Daly.
Lehký osvěžující větřík ovšem sílil a brzy byl na hranici snesitelnosti. Úměrně jeho síle nám ubývalo sil, rány byl čím dál kratší a smutnější. Jediným potěšením byly maliny roustoucí všude na fairwayích. Ale dohráli jsme až do konce a za odměnu jsme poseděli v příjemném klubhausu s výhledem na pobřežní jamky.
Následovala cesta do hlavního města Charlottetownu a vytoužená relaxace v hotelové sauně. V noci mělo mrznout, tak jsme se potřebovali předehřát. Další naplánované hřiště naštěstí neleží na pobřeží, a tak vítr od moře nehrozil.
Dopoledne, dřív než jsme dorazili na Green Gables, jsme cestou navštívili ještě tři další hřiště, abychom si udělali představu o možnosti hry na celém ostrově. Projeli jsme Fox Medow, Glasgow Hills a Andersons Creek, které se mi obzvláště líbilo, protože ho vybudovali v zalesněné a kopcovité krajině s prostornými a přehlednými drahami.
Green Gables
Hřiště Green Gables platí za jedno z nejlepších v Kanadě a patří k tradičním, začalo se tu totiž hrát už v roce 1939. Autorem je otec moderní golfové architektury Stanley Thompson. Tento dnes již přímo legendární Kanaďan postavil nebo přestavěl na 145 hřišť v celé Kanadě, Spojených státech, Karibiku a Jižní Americe. Nedávno bylo hřiště revitalizováno, přibyly zde nádherné výhledy na moře a je v perfektním stavu.
Jamky se táhnou hustými lesy a podél zálivů, žádná se neopakuje. Nejkrásnější je asi pětka jdoucí podél pobřeží s ďábelskými bunkery. Jeden byl tak záludný a jeho stěny tak strmé, že jsem se z něj málem nevyškrábala. Hřiště bylo podstatně snazší, terén jen mírně zvlněný a dost vody. Bunkery však často dosahovaly nezapomenutelných rozměrů a tvarů.
Na dostihy i na humryKdyž nejste zrovna na greenech, nabízí hlavní město Charlottentown se svými 32 tisíci obyvateli nejrůznější kratochvíle. Nás organizátoři vytáhli na klusácké dostihy a také na lov humrů. Klusácké dostihy jsou na ostrově veleoblíbené a když jsme dorazili, hlediště bylo narváno do posledního místa a závody byly v plném proudu. Zpočátku jsem byla skeptická, nicméně atmosféra byla strhující, především když jsme se dostali mezi sázkaře. Minimální vklad dva dolary... adrenalin stoupal a my začali sázet. Já však zahlédla bufet s mušlemi, a bylo po sázkařském nadšení.
K největším zážitkům ovšem patřil lov humrů. V podvečer jsme s fešným kanadským rybářem Markem a jeho bratrem vyrazili na moře. Loď byla vybavena i sympatickým posezením, takže už chyběli jen humři. Cestou nás Mark seznámil s celou vědou kolem humrů i s velkým přínosem jejich lovu pro ekonomiku ostrova (67 % celého rybářského průmyslu). Pak jsme objížděli jednotlivé pasti, které vypadaly jako klece zavěšené na bójích, a vytahovali úlovky na palubu.
Jak nám Mark sdělil, na ostrově je 1 300 rybářů majících licenci, tedy povolení lovit humry v určitou dobu. Každý rybář vlastní 250 až 300 pastí, které obhospodařuje. Humři ve věku 5 až 7 let se loví dva měsíce v roce a je to zjevně velmi výnosné povolání, protože i Mark původní povolání strojního inženýra vyměnil za tento způsob obživy poté, co po otci zdědil licenci.
V klecích byli i tři humři najednou a sem tam nějaký ten krab. Mark nám je připravil a vykouzlil i lahodná vína, pro pivaře se našlo i pivo z pivovaru v Charlottetownu, nad kterým by se asi každý Čech ušklíbl.
Dundarave Golf Course
Čeká nás ještě jedno hřiště, jehož jméno jsme už několikrát slyšeli: Dundarave Golf Course. Otevřeli ho v roce 1999 a uchvátí nádhernou přírodní scenerií a 120 bunkery s pozoruhodným načervenalým pískem – prostě každý se do nich dostane. Ale fairwaye jsou široké, greeny obrovské a lze jich často bez problémů dosáhnout v regulaci.
Celá osmnáctka je velmi rozsáhlá, vzdálenosti mezi jamkami často velké, takže cart se určitě vyplatí. Nehrozí tu, že by se vám míček zatoulal na fairway jiné jamky, protože v tom brání lesíky nebo skály. Klubovna se pyšní krásnou terasou a vynikající restaurací. Závěrečný den našeho pobytu jsme se sem dokonce vrátili, abychom si tuto kouzelnou osmnáctku zopakovali.
Týden na jednom ostrově, jehož jméno jsem předtím nikdy neslyšela, je za mnou. Dojmy z vynikajících hřišť a kulinářských orgií však zůstanou dlouho v paměti.
OSTROV PRINCE EDWARDA
Ostrov prince Edwarda leží v zálivu Svatého Vavřince západně od ostrova Cape Breton, severně od poloostrova Nové Skotsko a východně od provincie New Bruswick.
Má asi 140 000 obyvatel, kteří se běžně označují jako Ostrované. Oficiální jazyk je angličtina, nicméně tu zaslechnete i francouzštinu a najdou se zde i skotsky a irsky mluvící obyvatelé. Na ostrově jsou jen dvě městské aglomerace – hlavní město Chalottetown a mnohem menší Summerside Harbour.
Základním krajinným typem jsou pastviny. Nízké kopce, lesy, načervenalé písečné pláže, mořské zátoky a známá červená půda vysloužily ostrovu pověst místa mimořádné přírodní krásy. Ochrana krajiny je díky přísným zákonům přijatým provinční vládou na vynikající úrovni a za tím účelem se rozvíjí řada aktivit – ekoturistika, golf, plážové aktivity atd. Charakteristický je klasický zemědělský ráz vesnic i městeček téměř nedotčených průmyslem, který činí tuto oblast místem přímo ideálním k relaxaci.
Pobřeží oceánu je kombinací dlouhých písečných pláží a dun, červených pískovcových útesů, slaništních mokřadů, početných zátok a přístavů. Pláže, duny i útesy jsou tvořené usazeninami s vysokým obsahem oxidů železa, které jim dodávají charakteristickou barvu. Ojediněle (Basin Head) se vyskytují písky tvořené bílým křemenem, které, jakmile se zrnka třou o sebe, vydávají ve větru zvláštní zvuk, pročež se vžilo pojemnování zpívající písky. Velké písečné duny najdete hlavně na severním pobřeží, kde v podobě bariérových ostrovů chrání ústí zátok. Tyto často pohybující se duny představují významný ekosystém, jež poskytuje útočiště řadě vzácných druhů ptáků a rostlin.
Klima ostrova je velmi rozmanité. Zima začíná koncem listopadu s vichřicemi, které často přicházejí už na sklonku října. Během listopadu a prosince se teploty obvykle pohybují od -5 do +5 °C. Potom teplota trvale klesá až do začátku února, kdy se opět začíná oteplovat. Od prosince až do konce dubna tu často řádí prudké bouře a blizzardy. I když se pevnina na jaře začne ohřívat, studené proudy a plovoucí ledové kry udržují na ostrově chladné počasí ještě několik týdnů. Jakmile led roztaje, rychle se oteplí. V průběhu jara (duben až květen) může už teplota dosahovat až 25 °C, ale také může klesnout i na 5 °C. Většina srážek připadá na jaro, kdy obvykle mrholí. Počasí se stabilizuje v průběhu června na teplotách mezi 15 až 20 °C. Léto bývá mírné a vlhké, v červenci a srpnu se teplota občas vyšplhá až k třicítkám. Pozdní jaro a dlouhá zima poněkud kompenzují krásné počasí v září a často i v říjnu. Ke konci podzimu už teploty rychle klesají.
UŽITEČNÉ INFORMACE
Crowbush Cove
Adresa: The Links at Crowbush Cove, 710 Lakeside Road, Route 350, Lakeside, PE C0A 1S0
Web: www.golflinkspei.com
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Tel.: 902 368 5761
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka v yardech: 6 903
Green fee: 65–110 $
Green Gables
Adresa: Green Gables Golf Club, PO Box 115, Hunter River, PEI, C0A 1N0
Web: www.greengablesgolf.com
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Tel.: 902 963 4653
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka v yardech: 7 000
Green fee: 65–120 $
Dundarave
Adresa: 82 Dewars Lane, Georgetown Royalty, PE C0A lG0
Web: www.golflinkspei.com
Email:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Tel.: 902 368 5761
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka v yardech: 7 284
Green fee: 55–95 $
Jak se tam dostat?
Letecky do Montrealu a odtud hodinu letadlem do Charlottetownu.
Text a foto: Natascha Kames
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.