it Monster-250Proč jednou nevyrazit na golf do Dolomit? Slunné a mírné klima, nádherná příroda a dlouhá golfová sezóna, velmi rozdílná hřiště - to je golf v Jižním Tyrolsku. Zde se dá skvěle kombinovat jižní dolce vita s golfovými zážitky. Golf se tu totiž neodehrává jen na hřišti, ale i v klubovnách a skvělých restauracích, které se často mohou pochlubit michelinskými hvězdami. Mezi jednotlivými hrami můžete poznávat tento božský kout země: jeho hlavní města Bolzano nebo Meran, horská střediska nebo odpočívat a testovat místní dobroty.

V Jižním Tyrolsku je celkem devět hřišť, která se naprosto od sebe liší: polohou, nadmořskou výškou i konfigurací terénu. Tentokrát jsem pro vás vybrala tři hřiště, která mne zaujala při mé poslední návštěvě: GC Passeier, GC Lana a GC Eppan.

Všechna jsou velmi zajímavá a naprosto odlišná. Všeobecně se dá říct: hřiště v horách nejsou příliš dlouhá, míčky létají v nadmořské výšce kolem 12.000 – 15.000 metrů znatelně dál a v létě tu většinou nehrozí letní dusna.

It Brandis-250GC Lana Gutshof Brandis
Když stojíte na prvním odpališti hřiště Lana Gutshof Brandis, máte před sebou údolí Etschtal s vinicemi a jablečnými sady jako na dlani. Tu a tam spatříte zbytky hradů nebo nějaký ten zámek, které tu vykukují za vršky stromů.

Golfové hřiště, které se nachází na úpatí hradu Brandis je celkem ploché, výškové rozdíly jsou minimální, ale přesto toto hřiště přitahuje nejen začátečníky, ale i zkušené hráče. Je totiž relativně dlouhé a velmi originální. Na historickém dějišti hradu Brandis navrhl renomovaný anglický projektant golfových hřišť Michael Pinter jedinečný parkur se třemi pary 3, čtyřmi pary 4 a dvěma pary 5 na délce 2 887 metrů. Jamky lemují vinice a jablečné sady, takže doporučuji vyrazit sem na podzim. Při hledání míčků totiž můžete do sytosti ochutnávat hrozny i jablíčka.

Původní statek byl přestavěn na klubovnu a restauraci, která se proslavila nejen skvělou kuchyní, ale I vlastním vínem "Golfwein".
Golfová sezóna tu trvá od února a končí před Vánocemi. Kouzelné lázeňské městečko Meran je vzdáleno pouhým sedm kilometrů.

9 jamek, Par 35
www.golfclublana.it
Greenfee 18 jamek 75,- €
Greenfee 9 jamek 44,- €

it Monster-250GC Eppan Blue Monster
Na vinařské stezce nedaleko od Bolzana najdete nejmladší golfové hřiště, které se vžilo pod názvem Modrá příšera. Devět jamek rozprostřených na 10 tisících metrech čtverečních, v kouzelné krajině pod horami. Autorem je Thomas Himmel (autor skvělého hřiště Son Gual na Malorce), který při jeho projektování vodou nešetřil. Připadáte si chvílemi jako ve Skotsku, je to totiž linksové hřiště, kde místo stromů najdete zvlněný terén a vysoké roughy. Větrné a deštivé skotské počasí tu ovšem nehrozí, v létě tu však dokáže být pěkné vedro.

Jedinečnost hřiště umocňují obrovské greeny a široké dopadové zóny. Hřiště je ideální výzvou pro přesné hráče, ale díky širokým fairwayům najdou cestu ge greenu i méně zdatní hráči. Navíc je zde vždy pět odpališť, takže si obtížnost můžet nakombinovat.
Vedení klubu má již nakreslenou druhou devítku a chystá na příští rok její výstavbu. Klubovna má skvělou restauraci a malý hotel s dokonalou infrastrukturou.
Golfová sezóna tu trvá od února do prosince.

Eppan
9 jamek, Par 35
www.golfandcountry.it
Greenfee 18 jamek 90,- €
Greenfee 9 jamek 50,- €

it Paseier-250GC Passeier – lanovkou na první jamku
Nádherné přírodní prostředí plné květin, kopcovitý terén a samá voda – to vše vás čeká na osmnáctijamkovém hřišti Passeier v resortu Andreus. Díky mírnému středomořskému klimatu je rovněž v provozu takřka po celý rok - od března až do prosince - a všudypřítomná nádherná příroda s nádhernými výhledy na Jaufenpass a Timmelsjoch jej činí nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo na hřiště vyrazí.

Hřiště je skvěle zakomponováno v kopcovitém terénu pod hotelem. Sedm jezírek s lekníny, mnoho bunkerů a členitý terén s často úzkými fairwayiemi jsou velkou výzvou nejen pro začátečníky, ale i pro mistry přesné hry a stratégy.

Najdete tu rafinované tří a čtyřpary, dlouhý pětipar na 16. jamce a pikantérie je devátá jamka Liščí díra (Tana della volpe), vyžadující přesný odpal, jinak dole (výškový rozdím 25 metrů), míček už nikdy nenajdete.
Ti, kteří rádi chodí po hřišti pěšky a odmítají autíčko, si hrábnou, protože výškové rozdíly a přechody na jamky vyžadují slušnou kondici.
Z klubovny na jedničku se ale svezete originálním výtahem přímo z terasy klubovny.
18 jamek, par 71
www.golfclubpasseier.com
Greenfee 18 jamek 88,- €
Greenfee 9 jamek 50,- €

Golfcard Südtirol
Od roku 2016 nabízí Golfcard Südtirol slevu na greenfee ve výši 20 procent. Tuto kartu obdrží hosté partnerských hotelů a mohou této slevy využít na čtyř hřištích, která si vyberou.
www.golfinsuedtirol.it

Bydlet přímo na hřišti
Z hřiště Passeier můžete přímo vejít do pětihvězdičkového hotelu Andreus Golf Lodge vedený rodinou Fink, rodiče i oba synové mají jednomístný handicap, takže golfisté jsou více než vítáni a absolutně vše je jim přizpůsobeno. Pro fajnšmekry, kteří dávají přednost většímu soukromí, vybudovala rodina druhý hotel butikového stylu Golf Lodge, který je u desáté jamky a rovněž golfistům šitý na míru.

Resort Andreus
Hotel nabízí pestré golfové balíčky, účast na golfových turnajích, výuku pro začátečníky i organizované cesty na okolní hřiště. Zejména pak na Dolomiti Sarnonico, které je odsud 40 kilometrů.

it hotel-lodge-250The Lodge Hotel
The Lodge Hotel na hřišti Eppan nabízí rovněž skvělé ubytování v prostorných pokojích a suitách. Nechybí ani prázdninový apartmán pro celou rodinu. Formu můžete doladit ve fitku a odfrknout v sauně nebo ve vířivce.

 Pro ty, kdo hledají něco neobvyklého - Romantikhotel Turm
Nádherný pocit, že prožijete něco neobvyklého, zažijete hned při vstupu do hotelu v centru městečka Völs, 20 kilometrů od Bolzana. Moderní design v historických zdech ze 13. století, wellness areál s neskutečnou atmosférou, skvělá kuchyně, výhled na dechberoucí kulisu masívu Schlern – kdo vyzkouší, ten se vrací. www.hotelturm.itHotel Turm

Ochutnejte Jižní Tyrolsko
Je nemožné přijet do Jižního Tyrolska a ignorovat jeho skvělou kuchyni. Místní skvělý špek, úžasné červené víno Lagrein i skvostné sýry by měly být už dávno na seznamu UNESCO jako Dolomity. Ať už v původní salaši nebo v elegantní labužnické restauraci: jihotyrolská kuchyně je optimální kombinací tradiční alpské stravy s ušlechtilými italskými pochoutkami. Špek dnes vyrábějí na horských statcích sedláci z nejlepšího vepřového masa a své recepty uchovávají v tajnosti.

Lagrein & Co.
Podél jihotyrolské vinařské cesty se můžete těšit nejen z malebné vinařské krajiny, ale vína také ochutnávat. Synonymem pro tradiční, domácí odrůdu prvotřídní kvality je Lagrein. Sytá, hutná granátová barva, bohatá, intenzivní chuť po ostružinách a borůvkách a navíc je lagrein díky méně výrazným taninům nesmírně jemný. Příjemná kyselinka mu umožňuje výtečně doplňovat masové a zvěřinové pokrmy.
Jižní Tyrolsko produkuje 52 % červných a 42% bílých vín. Kromě Lagreinu je velmi známý červený Vernatsch a bílý Gewürztraminer.

 

Text: Natascha Kames, foto: archiv golfových hřišť a hotelů


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...