Spa Hotel Ulrika

SKRYTÝ GOLFOVÝ KLENOT

„Slovinsko je nejlépe střežené tajemství v Evropě,“ pravil můj kamarád Drago ze slovinské televize, když jsme se letos v létě potkali na Bledu. No jo, brala jsem ho s rezervou, je to malá země, tak jsou všichni nacionalisté a snaží se na sebe upozornit. Co jsem však při své krátké návštěvě tohoto nádherného koutku Evropy poznala, to jejich pýchu ospravedlnilo.

Stejně jako v Česku, ani ve Slovinsku se za socialismu o golfu moc nahlas nehovořilo. Lidu se sugerovalo, že golfem tráví čas jen nudící se „buržousti“. A tak jugoslávská golfová hřiště tiše chátrala. K nejobskurnějším hřištím určitě patřilo dobře utajené Brijuni v Titově ráji a šeptalo se o bledském hřišti na severu země.
O to víc jsem byla překvapená, když jsem v bezprostřední blízkosti kouzelného jezera Bled našla golfový rezort zbavený veškerých stop zatuchlého komunismu a opět se chlubící svým aristokratickým původem.

Jak to na Bledu začalo...
Někdy v polovině 20. let si jugoslávská královská rodina Karadjordjevičů vybrala Bled jako letní rezidenci, čímž se toto místo šmahem stalo destinací bělehradské politické a diplomatické elity. Pověst mondénního střediska v Alpách se pomalu šířila i v zahraničí.
V roce 1936 se na přání následníka trůnu Pavla začalo s výstavbou 18jamkového golfového hřiště. Hoteliéři se těšili, že přilákají mezinárodní klientelu, především golfisty z Anglie a Ameriky. Stavbou byl pověřen Rakušan Rudolf von Gelmini. Lid slovinský zrovna golfovým hřištěm nadšen nebyl, komentoval to slovy: nač stavět golfové hřiště, když je zapotřebí jiných důležitějších investic. Stejně na něm budou moci hrát jen bohatí.

První devět jamek bylo uvedeno do provozu v červnu 1937 a slavnostního otevření 10. června se měl zúčastnit dokonce vévoda z Windsoru. Vzhledem k tehdejší politické nestabilitě však k této události nikdy nedošlo. A nestalo se tak ani rok poté, kdy bylo otevřeno dalších devět jamek a tím i první 18jamkové hřiště v celé Jugoslávii. Díky své poloze a okolním horám bylo okamžitě považováno za jedno z nejkrásnějších hřišť na evropském kontinentě.
Mezi obzvláště prestižními hosty, kteří hráli golf na Bledu, byl bezpochyby korunní princ Pavel, vévoda z Kentu a celá řada evropských diplomatů. První místní, kdo se golf naučil, byl i majitel hotelu Toplice Aleksander Molnár, který začal propagovat golf mezi svými hosty, a tak zahájil rozvoj golfové turistiky na Bledu. Ještě před druhou světovou válkou se Bled stal dostaveníčkem evropské smetánky.

Druhou světovovu válkou ovšem vše skončilo. Hřiště zpustlo, v klubovně bylo umístěno třináct dělnických rodin a prostory byly přizpůsobeny jejich potřebám. Teprve v 60. letech se začalo diskutovat o obnově hřiště a jeho významu pro rozvoj turistiky. Chyběly však peníze, takže trvalo dalších deset let, než se ledy pohnuly.
V roce 1971 byl do Bledu pozván Donald Harradine, který měl navrhnout řešení pro obnovu. Nádherná příroda a prostředí hřiště ho okamžitě nadchly, proto se s elánem vrhl do práce. Prvních devět jamek bylo dokončeno v roce 1972, druhá devítka o dva roky později. Provoz hřiště byl slavnostně zahájen v roce 1977.

Rostoucí zájem o hřiště vyvolal potřebu dalšího rozšíření, načež byl Harradine opět vyzván ke spolupráci. V roce 1990 tak bylo dokončeno dalších devět jamek. Dnes se pod štíty Karavanek a Julských Alp nachází 18jamkové hřiště King’s Course a 9jamkové hřiště Lake Course (tzv. Jezerní – má skutečně hodně vody), které je skvělým doplňkem ke spíše lesnatému King´s Course.
Gery Jekl, který někdy před pěti lety přijal výzvu zvelebit celkem průměrné hřiště, je ve slovinském golfu již pojem. Díky svým předkům umí slovinsky, takže byl skvěle přijat, což u jižních sousedů není díky politice nebožtíka Haidera zrovna samozřejmé. A díky své lyžařské minulosti se mu podařilo přitáhnout i bývalé rakouské lyžařské hvězdy.
Gery má velké plány, jak nalákat mezinárodní publikum. Chce při rozvoji golfové turistiky spolupracovat s Rakušany a Italy a vytvořit golfový region tří zemí a společně tento region marketingově propagovat.

Návštěva Slovinska je opravdu zážitek, Drago nepřeháněl, když pravil, že si Slovinci musí svou zemi střežit před rozprodáním chtivým investorům.

GOLF & COUNTRY CLUB BLED
Adresa:
Kidričeva 10 c, Bled 4260, Slovenia
Tel.:
+386 4 537 77 11
Web:
www.golfbled.com
E-mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek:
27

Mistrovské hřiště King’s Course
Osmnáctka je ve srovnání s devítkou lesnatější, má méně vody, ale zato více bunkerů. Snad každý green je pečlivě střežen hned několika bunkery. Nečekejte velká převýšení (tak do 20 m), přesto je hřiště velmi zvlněné. Všude je hodně stromoví, takže i když praží sluníčko, snadno se ukryjete v dlouhém stínu, jež stromy vrhají. Hřiště není v žádném případě monotonní, každá jamka je jiná, žádná se neopakuje. Je dobré si vzít napoprvé birdie kartu, protože greeny často jen tušíte.

Počet jamek: 18 | Par: 73
Délka (m): 5 982 (muži) | 5 403 (ženy)
Nejdelší jamka (m):
538 | Nejkratší jamka (m): 135
Plocha:
70 ha | Počet bunkerů: 63 | Biotopy: 2

Lake Course
Jak již název napovídá, zde se voda vyskytuje docela často. Čistá kouzelná jezírka, plno ryb, dokonce i želvu jsme v jednom z nich zahlédli. Devítka je jednodušší a přehlednější.

Počet jamek: 9 | Par: 72
Délka (m): 5 774 (muži) | 5 032 (ženy)
Nejdelší jamka (m):
478 | Nejkratší jamka (m): 151
Plocha:
30 ha | Počet bunkerů: 17 | Vodní překážky: 3 | Biotopy: 5

Naprostou dominantou obou hřišť jsou hory, které lze obdivovat snad z každé jamky a díky tomu se odreagovat, zvlášť pokud zrovna nejste ze svých výkonů u vytržení.

A po golfu do Bledu
Lázeňské městečko Bled je od golfového hřiště vzdáleno pouhé čtyři kilometry. Návštěva se určitě vyplatí. Na březích kouzelného jezera leží už více než tisíc let a uprostřed vyčnívá malebný ostrůvek s barokním kostelíčkem. Je to snad nejtypičtější obrázek z Bledu. Na skále se nad Bledem tyčí středověký hrad obehnaný románskými hradbami s neuvěřitelným rozhledem na jezero a Julské Alpy. Chvíle letního odpočinku zde trávili bohatí lidé už před několika stoletími, dnes tu panuje docela čilý cestovní ruch a je tu slyšet nejen evropské jazyky.

Bled je díky své poloze u Bledského jezera, obemknutého ze tří stran horami, klimatickými lázněmi, v nichž uzdravuje jak jedinečné mikroklima a termální prameny, tak turistika i jiné sportovní aktivity. První lázeňský dům postavil v Bledu v roce 1858 švýcarský lékař Arnold Rikli, specialista na přírodní léčebné metody. V jeho lázních se úspěšně léčily zejména migréna, vysoký krevní tlak či revmatismus, pacienti museli dodržovat přísný léčebný režim – vstávali brzy ráno, chodili na dlouhé procházky a koupali se v minerálních pramenech a v jezeře. Rikliho úspěch dal podnět k dalšímu rozvoji lázeňství v Bledu, kde postupně vyrostla řada hotelů, z nichž k nejstarším patří Grand Hotel Toplice.

Text a foto: Natascha Kames


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...