Dominikánská republika a její golfová hřiště už dávno nepatří do kategorie nedostupných snů. Jezdí sem i spousty českých hráčů. V rámci běžných zájezdů se nepohybují po nejdražších hřištích, ale kdo si dá tu práci a předem si zdejší hřiště nastuduje, obvykle si vybere i nějaký ten „hříšek“ z kategorie nejexkluzivnějších. A právě o nich je tento článek.
Druhý největší ostrov v souostroví Velkých Antil v Karibiku se jmenuje Hispaniola. Tady zakotvil, jak známo, 5. prosince 1492 Kryštof Kolumbus při své objevitelské cestě, mířil tehdy myslím do Indie, ale trochu se to zvrtlo. Naštěstí – jinak bychom se třeba o tomto pozemském ráji hned tak nedověděli.
Ale vážně. Ostrov byl osídlen už dávno před Kolumbem, obyvatelstvo nazývalo samo sebe Tainos, to znamená dobrý, a svůj ostrov Quisqueya, matka všech zemí. Evropané se nespokojili se zdvořilostní návštěvou, ostrov si rychle a tvrdě podrobili, budovali misie a španělský král ostrov nově pojmenoval Santo Domingo. Tak se dodnes jmenuje hlavní město Dominikánské republiky, jež bylo prvním permanentně osídleným bodem Nového světa.
Vývoj byl rychlý a zběsilý. Z víc než půl milionu Tainos přežila jen malá část, víc než mečem kolonizátorů jich zemřelo na nemoci, které Evropané dovlekli, ti zbylí se postupně smísili s přistěhovalci. V 19. století zmizeli poslední čistí Tainové a dnes už má původní předky jen asi 15 % obyvatel. Ostrov je rozdělen na dva státy, větší Dominikánskou republiku a menší Haiti.
Než se ponoříme do golfu, jemuž je země zaslíbena už mnoho let, musím se ještě zastavit u obecnějšího popisu. Ráj na pohled, stálé léto, ale bez třeskutých veder, země jako stvořená pro pěstování zemědělských plodin. Zásadní byla produkce cukru a obilovin, ale v poslední době se hlavní zdroje bohatství státu přesunují k oblasti turistiky – luxusní, golfové i „normální“ a s ní spojeným službám.
Měnou je peso, ale všichni turisté pochopitelně platí v dolarech. Peso bylo na začátku 80. let na úrovni dolaru, ovšem nezadržitelná inflace dospěla až k dnešním směnným kurzům 36 peso za dolar. Dost se na tom podepsala obrovská defraudační aféra v největší komerční bance před 10 lety, tehdy skočila inflace o 27 % za jediný rok.
Republika má nyní 10 milionů obyvatel, hustota je vyšší než u nás, hlavní město jich soustřeďuje na tři miliony. Kolumbus by se divil… Karibik je pověstný hurikány, ty přicházejí samozřejmě i sem, hlavně na podzim, ale poslední opravdu velký tady řádil v roce 1979. Moře si drží teplotu kolem 27 °C, podobná je i průměrná teplota vzduchu, obojí celý rok kolísá jen v rozmezí jednoho až dvou stupňů.
Proto mohla paní Leila Boasier, ředitelka zastoupení Dominikánské Republiky pro střední Evropu se sídlem v Praze, v nedávném interview v našem časopise směle tvrdit, že jejich země je rájem, kde vládne léto po celý rok. To neměla jen ze své hlavy, už Kolumbus tehdy prohlásil, že podobnou krásu dosud lidské oko nespatřilo.
Většina distingovaných publikací o světovém cestovním ruchu řadí zemi mezi nejlepší světové turistické destinace. Jsou tady řady all inclusive resortů, stovky kilometrů pláží s pískem barvy bělostříbrné. Kolem palmy a všechny ty věci, co k moři patří. Proudí sem bohatí turisté, hlavně z Ameriky, vyhledávající špičkový servis, a bez golfu se nabídka takových resortů prostě neobejde.
Můžete si stokrát číst o nejopravdovějších hřištích, kde je přítomno moře, vítr, písek, vysoký raf a trocha trávy mezi tím vším, prší tam a je zima – mluvím o skotských linksech. Pro drsňáky to pravé. Tady je to skoro všechno taky: moře, písek, vítr, jen raf skoro nepotkáte a teplota je tak o dvacet stupňů vyšší. Taky pořád nekape za krk.
Pochopili to i velcí světoví architekti a stavět hřiště se sem jen hrnuli. Určitě znáte jména Robert Trent Jones Sr., Pete Dye a jeho syn P. B. Dye, Jack Nicklaus, Tom Fazio, Gary Player nebo Nick Faldo, nedávno tady zanechal svůj „otisk“ i Greg Norman.
Nejvíc se tady vyřádil rodinný klan Dyeů. Otec Pete tady zaznamenal hattrick v rámci jediného resortu – Casa de Campo! Představte si: větřík si pohrává s listy palem, všude voní květiny, v hloubce pod útesy plnými golfových jamek teče pralesní řeka Chavon, na útesu umělecká vesnička Altos de Chavon, postavená podle mustru středověkých evropských vesnic, pak golf, golf, golf, vily, rezidence, hotely. Resort leží nedaleko hlavního města na jižním pobřeží ostrova, v oblasti La Romana.
První kousek Peta Dye z Casa de Campo je asi nejznámější: Teeth of the Dog. „Psí zuby“, jak zní překlad názvu, postavili už v roce 1971 a s jeho otevřením se Dominikánská republika definitivně dostala na výsluní světových golfových destinací. Hřiště dodnes slaví úspěchy ve všech možných světových žebříčcích. V roce 2005 mu nestárnoucí Pete už tak dost špičaté zuby ještě přiostřil, když některé z jamek prodloužil a ztížil.
Znáte to: kdo dráždí psa, musí počítat s tím, že ho pes může kousnout. Tady to platí v přeneseném slova smyslu. Nejčastějším místem, kde hráči smutně hledívají do mořských vln a přitom loví z bagu nový míč, jsou zátoky na páté až sedmé jamce. Ale ani na jiných to není zadarmo. Teeth of the Dog má sedm jamek přímo na korálových útesech, jejich rozeklané tvary daly hřišti jméno. Bývá tu větrno, ale vítr „naštěstí“ směřuje na pevninu.
Pete poznamenal, že on navrhl jedenáct jamek, těch pobřežních sedm stvořil sám Bůh. Ten si dal záležet, aby si tady užili i ti nejlepší, zhusta se hraje rovnou přes dorážející příboj. Autor to doplnil svými typickými hlubokými hrnkovými bunkry a dalšími ďábelskými překážkami. Má to jen jednu mušku: v hlavní sezoně dáte za hru 325 dolarů…
Ceny hry se na jednotlivých hřištích diametrálně liší, ještě několik dalších hřišť si pod 200 dolarů nezahrajete, avšak najdou se i osmnáctky za čtyřicet či méně, a nejsou vůbec špatné. Počet hřišť už se rozrostl na třicet.
Ale zpět do Casa de Campo. Druhé Petovo hřiště se jmenuje The Links (1980). Není přímo u moře, je na první pohled jednodušší, ale greeny jsou malé a zprohýbané, z hustého rafu se hraje obtížně, spousta vodních překážek.
Třetí je z poměrně nedávné doby (2003) a nazývá se Dye Fore. Pete Dye si dal víc než dvacet let dlouhou pauzu, kterou strávil všude možně tvorbou dalších hřišť, než se zase vrátil zpátky. Stejná kvalita i stejná cena jako u „Zubů“, dokonce je stejný i počet jamek na útesech – sedm. Tentokrát jde ovšem o útesy spadající skoro sto metrů ke korytu řeky Chavon. Hřiště má rating 77, slope 134!
První devítka – vysoko zvednuté greeny se strmými okraji, na druhé nenajdete strom, linksový charakter na majestátním útesu s úžasnými rozhledy. Fantastické třípary, kopcovité, složité. Nedostřelíš na green – míček ti seběhne zpátky pod nohy, klidně čtyřicet metrů.
Aby toho nebylo málo, vytvořil Petův syn P. B. Dye v Casa de Campo další hřiště, La Romana. Tam se ale asi nepodíváte, hrají zde jen majitelé okolních vil a jejich hosté, přísně privátní! Posledním přírůstkem do rodiny v tomto resortu, jenž designoval znovu P. B. Dye, je La Estancia (2007). Pomocí přesunů obrovského množství zeminy udělal z původní krajiny takovou, jakou si vysnil a nakreslil. Zase na útesech nad řekou Chavon. Zajímavostí tohoto hřiště jsou travnaté prohlubně, které nahradily většinu bankrů.
Východní špice ostrova je charakteristická nekonečnými plážemi s běloučkým pískem. Deset golfů, tři velké resorty – Punta Cana, Bávaro a Cap Cana. Nejznámější je Punta Cana. Tady mocně investoval zpěvák Julio Iglesias s dalšími třemi zjevně movitými společníky. Patří jim – kromě tří hřišť a nesčetných hotelů – i mezinárodní letiště shodného jména.
Perlou tohoto místa se hned po svém otevření v dubnu 2010 stala kreace Toma Fazia jménem Corales Golf Course. „Nejexkluzivnější, nejdelší, největší a samozřejmě nejkrásnější v celém Karibiku!“ básní o hřišti manažer klubu Jay Overton. Ten ví, o čem mluví – strávil dlouhá léta na PGA Tour, hrál mimo jiné na 24 majorech.
Hrát zde zase smějí jen majitelé vil, členové klubu a hosté resortu. Na drajvinku si zatrénujete s Titleisty, po fervejích chodíte jako po dokonalém koberci. Není tady žádný nával, spíš ticho a klid. Není se čemu divit – jen 24 flajtů za den, 24 bugin, 24 kedíků – víc ne. Hřiště žije svými superlativy – a vystačí si.
Z pánských odpališť hrajete několikrát přes mořské vlny, dámy jsou ran přes vodu ušetřeny. Tisíce kokosových palem a jiné vegetace. Žádný raf, žádné auty, jen moře jako překážka. Na některých jamkách docela výrazná – nejznámější je The Devil´s Elbow (Ďáblův loket nebo Ďáblova zatáčka), kam si ďábel ukládá míčky do moře jeden vedle druhého. Zelená krajina, modrá jezírka, příboj v neméně modrém oceánu. Ale každý špás něco stojí – tenhle rovných 250 dolarů.
Resort Cap Cana se chlubí Nicklausovým hřištěm Punta Espada. Velký Jack má zjevně dobrý vkus. Z patnácti jamek je výhled na moře, obří písečné oblasti kolem fervejí, zase se samozřejmě nevyhnete několika ranám přes moře. Pláže, laguny, palmy. Velice harmonické hřiště, ani vám nevadí, že poztrácíte pár míčků, zážitek to převáží.
Nick Faldo se před pěti lety pustil do budování hřišť v dalším novém golfovém klubu Roco Ki. Plánována jsou čtyři! První z nich, Faldo Legacy Course, se hraje od roku
2008 a zase sbírá jedno ocenění za druhým, to je tady evidentně zvykem, žádná béčka se nestavějí. Je velmi rozmanité: první tři a poslední tři jamky na vysokých skalních útesech spadajících do moře, mezitím šest jamek v mangrovovém lese a zbytek jde kolem čtyř jezer a lagun.
Působivý je i samotný závěr: sedmnáctka je skoro kopií proslulé sedmé „Watsonovy“ jamky z Pebble Beach, na osmnácté jdete dvakrát přes moře a končí to malým modulovaným greenem na větrném poloostrově. Čím delší jsou vaše rány, tím užší jsou místa, kam je lze bezpečně umístit. Hřiště si zase vybírá ty, kdo si ho chtějí zahrát – ne každý je ochoten dát za tu krásu 275 dolarů.
Posledním hřištěm naší procházky po golfovém ráji je Guavaberry na jižním pobřeží. Jeho tvůrce Gary Player zařadil mezi překážky i dost unikátní kousky, třeba pětimetrový vodopád nebo dva gríny na tříparové třinácté jamce, které se každý den střídají. Přesnost je zde základním předpokladem úspěchu: kolem bezchybných fervejí číhají jezera a hustá, většinou původní vegetace. Díky pěti odpalištím si tady zahraje každý, ale ze zadních jamek je hřiště pěkně ostré.
TEETH OF THE DOG
Adresa: Casa de Campo, La Romana Province, La Romana, Dominican Republic
Tel.: +1809 523 8115
Web: www.casadecampogolf.com
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 471 (bílá) | 7 077 (žlutá) | 6 485 (modrá) | 6 015 (červená)
Green fee: 230–325 $
THE LINKS
Adresa: Casa de Campo, La Romana Province, La Romana, Dominican Republic
Tel.: +1809 523 3333
Web: casadecampo.com.do
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka (yardy): 6 461 (bílá) | 5 597 (žlutá) | 5 597 (modrá) | 4 521 (červená)
Green fee: 150 $
DYE FORE
Adresa: Casa de Campo, La Romana Province, La Romana, Dominican Republic
Tel.: +1809 523 3333
Web: casadecampo.com.do
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 770 (bílá)| 7 099 (žlutá) | 6 420 (červená)
Green fee: 200 $
LA ROMANA
Adresa: La Romana Country Club, La Romana, Dominican Republic
Tel.: +1809 523 8115
Web: www.casadecampo.com.do
Počet jamek: 27 | Par: 72
Délka (yardy): 7 197 (bílá) | 6 661 (žlutá) | 6 137 (modrá) | 5 176 (červená)
Green fee: 80–200 $
LA ESTANCIA
Adresa: La Estancia, La Romana, Dominican Republic
Tel.: +1809 723 6360
Web: www.laestancia.do
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 382 (černá) | 7 034 (bílá) | 6 610 (žlutá) | 6 116 (modrá) | 5 257 (červená)
Green fee: 60 $
CORALES GOLF COURSE
Adresa: Corales Golf, Puntacana Resort & Club, Punta Cana, Dominican Republic
Tel.: +1809 959 4653
Web: www.puntacana.com
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 200 (bílá)
Green fee: 250 $
PUNTA ESPADA
Adresa: Punta Espada, Cap Cana, Punta Cana, Dominican Republic
Tel.: +1809 469 7767
Web: www.capcana.com
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 396 (bílá) | 6 883 (žlutá) | 6 314 (modrá) | 5 052 (červená)
Green fee: 200–300 $
FALDO LEGACY COURSE
Adresa: Roco Ki Golf Club, Faldo Legacy Course, Macao Beach, Higuey, Dominican Republic
Tel.: +1809 731 2824
Web: www.thefaldolegacycourse.com
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 152 (bílá) | 6 782 (žlutá) | 6 344 (modrá) | 5 534 (červená)
Green fee: 275 $
GUAVABERRY
Adresa: Guavaberry Golf & Country Club, Nueva Autovia del Este Juan Dolio, San Pedro de Macoris, Dominican Republic
Tel.: +1809 333 4653
Web: www.guavaberrygolf.com.do
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 156 (bílá)
Green fee: 99 $
Text: Ivo Doušek, foto: Národní turistický úřad Dominikánské republiky
|
Přihlášení Golf News
Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.