V dávné minulosti byl jeden z největších i nejkrásnějších ostrovů Karibiku povětšinou terčem pirátů. To už ovšem dávno neplatí, celosvětovou proslulost Jamajce zajistil místní rodák, zpěvák a hudebník Bob Marley, jehož zásluhou se právě tady zrodil hudební styl reggae, který se s rundičkou golfu nijak nevylučuje.
Zchátralá metropole
Pro většinu návštěvníků začíná návštěva nové destinace zpravidla v hlavním městě. A v tomto případě jde rovnou o město královské – Kingstown. Je ale třeba otevřeně přiznat, že panovnické sídlo v ničem nepřipomíná. Dělí se na dvě části, starou, jejíž historie se začala psát od roku 1692, a novou. V prvém případě jde o dosti zchátralý konglomerát špinavých uliček, kam je riskantní chodit i přes den, natož po setmění, v tom druhém o chaotický shluk moderních budov, z nichž mnohé se dle stravu devastace už dlouhá léta nacházejí ve stavu nedokončenosti.
Jamajka dlouho spadala pod britské impérium, což je znát prakticky na každém kroku, koneckonců svědčí o tom i pojmenování řády zdejších měst, kromě jiných třeba Oxford či Cambridge. Na nejkrajnějším cípu se tyčí mohutná Karlova pevnost, jedna z nejzachovalejších na ostrově, za prohlídku stojí i malé muzeum a výstava vztažená k historii města.
Nedaleko odsud jsou i Blue Mountains (Modré hory), vhodné zejména pro pěší turisty. V nejvyšším bodě dosahují výšky 2 256 metrů, takže je nutné vzít do baťohu i teplejší oblečení, nádherný výhled ovšem za takovou „nepříjemnost“ určitě stojí. Špína města zmizí jak mávnutím kouzelného proutku a z výšky lze obdivovat sytě zelené hřebeny kopců, strmě se tyčící skalní masivy, křišťálově čisté řeky nebo malé vodopády.
Tarzanovy hrátky
Měst či míst, které jen tak jinde nenajdete, je na Jamajce hned několik. Například vodopády Y. S. Falls, ukryté v divoké přírodě, kam se dostanete pouze po svých. Nejsou sice nikterak mohutné, zdobí je ovšem jiné přednosti. Na některých místech si klidně můžete zahrát na Tarzana, pohoupat se na liáně a pak z ní skočit rovnou do vody! Méně dobrodružné typy se mohou procházet po březích plných kvetoucí keřů či obdivovat nádherné scenérie, třeba jak voda v kaskádách dopadá na zem při západu či východu slunce.
„Plážoví povaleči“ se nejspíš vydají do města Negril. Najdou tu přes 11 kilometrů dlouhý pás bílého písku, doslova vyzývajícího, aby si do něho člověk lehl a prohřál si kosti. Poblíž se nachází malý ostrůvek Booby Cay, kde se natáčel film 20 000 mil pod mořem podle předlohy Julese Verna – ovšem zas tak hluboko tam není…
Golfové inferno
Half Moon Golf Club je součástí nejluxusnějšího hotelu v karibské oblasti Half Moon Resort. Ubytování v něm je velmi komfortní, je situován v klidném prostředí přímo na břehu oceánu uprostřed tropické vegetace. Vše dotváří bílý písek na pláži, táhnoucí se podél celého resortu, a množství zelených a vysokých palem. Resort je tak velký, že je dobré si během pobytu vypůjčit kolo.
Vyhlášená gastronomie, skvělé lázeňské centrum, servis na nejvyšší úrovni, blízkost mezinárodního letiště, golfové hřiště a romantické prostředí dělají z resortu nejoblíbenější místo pro svatební obřady a svatební cesty na světě. Naleznete zde i lagunu, kde si lze zaplavat s delfíny.
Stvořitelem místního golfového hřiště je známý designér Robert Trent Jones. Hned po příjezdu zaujme dřevěná, na bílo natřená klubovna, jež dokonale kontrastuje s jasně zelenou barvou hřiště a modrým nebem. Je postavena v koloniálním stylu, stejně jako celý resort. Uvnitř najdete veškerý servis, každý hráč také „vyfasuje“ jednoho kedíka. Většina z nich prošla slavnou akademií Davida Leadbettera, do roku 2008 jedinou svého druhu v celém Karibiku.
Hřiště samotné není nijak obtížné, dobře si na něm zahrají jak zkušení hráči, tak i mírně pokročilí začátečníci. Ferveje jsou relativně široké, lemované vysokými kokosovými palmami, a pokud míček skončí pod nimi, lze ho pohodlně vyhrát na fervej. Potíže působí jen dobře umístěné bankry v dopadových zónách, hlavně při hře z mistrovských odpališť. Gríny jsou rozlehlé, velmi zvlněné a bývají velmi rychlé.
Největší problém působí mnohdy velmi silný vítr od oceánu. Hřiště je stavěno tak, že polovinu jamek hrajete téměř proti větru, druhou polovinu po větru. Kromě toho na některých jamkách herní pole ještě křižují příčné vodní překážky v podobě vyschlých nebo polosuchých koryt říček plných kamenů, proto si raději dropněte s trestnou ranou, jinak hrozí poškození holí. Na rozehrání po dlouhé cestě je však toto hřiště optimální.
Ritz-Carlton Golf & Spa
Dalším hotelem s vlastním golfovým hřištěm je Ritz-Carlton Golf & Spa Resort. Už název napovídá, že se jedná o další ubytovací zařízení ztělesňující naprostý luxus, tentokrát v budovách rozesetých v tropické zahradě přímo u sněhobílé pláže. Hned za hotelem se nachází nejúžasnější, nejpitoresknější a nejtěžší mistrovské hřiště na Jamajce, jehož služby odpovídají kvalitě hotelu.Rozkládá se na úpatí hor na území bývalé plantáže na cukrovou třtinu Rose Hall Plantation a otevřeno bylo v roce 2000. Klubovně v karibském stylu dominuje bílá, doplněná pastelovými barvami i různými dekorativními prvky. Uvnitř opět veškerý možný servis i restaurace s panoramatickým výhledem na část hřiště a oceán. Vedle klubovny leží driving range jdoucí z kopce, a tak jednotlivé cvičné gríny vidíte netypicky pod sebou.
Hřiště samotné je opravdovou výzvou pro každého, doporučujeme jej však spíše těm zkušenějším. Zvlněné ferveje se táhnou po celém úpatí pobřežních hor směrem vzhůru i dolů, významnou měrou do hry vstupují značná převýšení i ostrý vítr vanoucí od oceánu. Velmi často můžete uvíznout i v některém z velkých bankrů, jež „straší“ na každé jamce. Písek v nich je naštěstí kyprý, při dobrém úderu tak míč snadno vyhrajete i fervejovým dřevem. Herní pole jednotlivých jamek jsou ostře zaříznuta do tropických lesů a jsou jasně definována. Pokud rána směřuje mimo herní pole, rovnou hrajte provizorní míč, ten první těžko v bujné vegetaci naleznete.
Téměř každá jamka nabízí úchvatný výhled na část hřiště, pobřeží či oceán s hotelovými komplexy v povzdálí. Gríny jsou poměrně velké, modelované a velmi rychlé. Jejich pečlivé „čtení“ je naprostou nezbytností, jinak se na nich uhrajete k smrti. Mnohdy jsou chráněny jezery, většinou na tříparech. Při silném větru není lehké grín zasáhnout. Celkový dojem ze hřiště je naprosto uchvacující a ještě dlouho po hře na něho budete s radostí vzpomínat. Patří totiž mezi nejkrásnější v celé oblasti.
Rose Hall Resort & Spa
Třetím s golfem spojeným hotelem je Rose Hall Resort & Spa s fascinující tropickou zahradou s vodním parkem (doporučujeme rodinami s dětmi), službami all inclusive, výborným servisem nebo výhledy na záliv Montego.
Hřiště Cinnamon Hills Golf Club je dílem známých architektů Von Haggeho, Smeleka a Barila a krátce po otevření v dubnu 2001 se stalo jedním z nejlepších v Karibiku. Kamenná nízkopodlažní klubovna vedle veškerého servisu a vybavení nabízí atrium s příjemným posezením po hře, v krbu zde občas připravují typické jamajské grilované maso „jerk“ pro každého návštěvníka, který ho zatouží ochutnat.
První část se nese v duchu klasického parkového hřiště s mírně zvlněnými fervejemi a mělkými bankry. Druhá část je čistě přímořská, a tak počítejte se silně vanoucím oceánským větrem. Třetí a zároveň největší část hřiště je zasazena do svěže zelené tropické vegetace.
Jednotlivá herní pole se ostře „zakusují“ do zdejších kopců a od hladiny oceánu se vyšplháte do výšky 273 metrů nad mořem. Mnohé jamky nabízejí úchvatné scenerické výhledy, na některých pak v těsné blízkosti hřiště narazíte i na zbytky mlýna na zpracování cukrové třtiny z 18. století, aquadukt a zdi dnes již téměř zmizelých budov, oživujících historii, kterou zdejší okolí během pohnuté doby otrokářů a otroků prošlo v relativně nedávné minulosti.
Zdejší prostředí si za místo svého pobytu vybral i slavný písničkář Johny Casch, jehož dům můžete spatřit u jednoho z odpališť. Optimálně velké gríny jsou zvlněné a rychlé, při ráně do grínu ovšem míč podrží.
Doporučujeme toho hřiště spíše zkušenějším hráčům, je nezbytné hrát rovné rány, jinak se s míčem rovnou rozlučte, bujná tropická vegetace ho jen nerada vrací. Určitě použijte bugynu, terén je vzhledem k značnému převýšení velmi náročný.
Golfová dovolená na Jamajce představuje vskutku nevšední zážitek a v kombinaci s poznáváním ostrova, kultury a historie místních obyvatel, jejich kuchyně i zvyků ve vás zanechá hluboký dojem.Týdenní pobyt v hotelu se službami all inclusive a s 5 green fee včetně transferů z letiště do hotelu a na golfová hřiště začíná již na cenách lehounce nad 30 tisíc korun. K tomu nezapomeňte připočíst ještě letenku v ceně kolem 25 tisíc korun, ale i tak se dlouhá cesta vyplatí, Jamajka je úžasná. Ostatně nejlépe to poznáte na vlastní oči!
Text a foto: Michal Křeček, Golf Planet s.r.o.
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.