Spa Hotel Ulrika

 

Věděli jste, že sjednotitel Itálie Camillo von Cavour vlastnil v severoitalském Piemontu rozsáhlé vinice? Já také ne, ale díky golfu se člověk dozví nevídané věci, potká zajímavé lidi a vyslechne zajímavé životní příběhy. Jedním z nich je i následující vyprávění o Slunečnici, chcete-li o 18 jamkách I Girasoli.

Severoitalský Piemont mezi Alpami a jezerem Maggiore nabízí vedle 27 golfových hřišť velké množství excelentních kulturních a kulinářských zážitků. Mě nejvíce zaujala návštěva golfového hřiště I Girasoli nedaleko hlavního města tohoto regionu – Turína, kam jsme vyrazili hned druhý den.
Přivítal nás veselý muž naprosto neurčitého věku v nápadném zeleném svetru a hned nás vedl na hřiště. Po dvou hodinách jsme se prošli nejen hřištěm, ale i jeho životem. Oboje bylo pozoruhodné a Luciano, jak se hostitel jmenoval, byl na vše evidentě hrdý.
Profesor Luciano Roccia má mezi přáteli přezdívku Lucky, tedy Šťastný. A zjevně šťastný je, protože žije život, jaký si vybral a který se mu líbí. Když se v šedesáti rozloučil s kariérou chirurga, rozhodl se, že si splní svůj sen – žít na venkově s golfem a přáteli. Nestačil mu však bungalov v blízkosti noblesního golfového hřiště, kde se schází tamější smetánka. Chtěl něco jiného – a zděděný rodinný statek byl pro uskutečnění jeho představ přímo ideální.

Eko-hřiště
Osmnáctijamkové hřiště Luciana Roccii se nachází v Carmagnole nedaleko Turína a jmenuje se „I Girasoli“, česky Slunečnice. Když jsme tam v probouzejícím se jaře byli, všechno kvetlo, hlavně pampelišky, a tak některá místa vypadala jako žluté koberce. Silné deště a vichřice, které se tenkrát přehnaly oblastí Piemontu, dolámaly velké množství stromů, proto se zrovna nedalo kosit.
Luciano byl ve svém živlu. Líčil, jaký skvělý salát připravuje z mladých listů pampelišek a ještě lepší med z jejich květů, který ohromně pomáhá při léčbě horních cest dýchacích. „Můžeme si to dovolit, naše hřiště je první v Itálii, které má ekologický certifikát. Nemusíme se tak bát, že někoho otrávíme,“ směje se a dodává, „myslím, že s krizí přišel čas vrátit se i v golfu do 30. let minulého století, kdy hra ve světě prodělala velký rozmach. My jsme to dokázali v předstihu a oceňují to i naši hosté, přicházející hlavně ze Švýcarska a Německa. Nechceme umělé hřiště, chceme přírodu.“
I Girasoli těsně sousedí se známým mistrovským osmnáctijamkovým hřištěm La Margherita. Jemná jarní zeleň trávy, dominovala v době naší návštěvy na obou. Na fervejích La Margherity byste však kvetoucí pampelišky hledali marně. A kdyby se náhodou objevily, greenkeepera by asi manažeři klubu nepochválili.

Přirozená vegetace
Luciano se takovým problémem netrápí. Jemu pampelišky na hřišti nevadí. Na fervejích I Girasoli nejsou zasety speciální vyšlechtěné trávy, zelenají se tam jen domácí druhy, které zde rostou odjakživa a zjevně se jim tu daří.
„Podstatné je, že zde přirozené druhy trav netrpí chorobami, které napadají specielně vyšlechtěné druhy. Ferveje nemusíme chemicky ošetřovat a nebují tu ani příliš plevel. V tom spočívá ekologičnost hřiště. Malé množství ochranných, netoxických chemických látek používáme jen na gríny a odpaliště,“ objasňuje Roccia.
I Girasoli přitom není žádné „vesnické“ hřiště. Každý, kdo zde jednou hrál, potvrdí, že je náročné. Má par 71, čtyři pětiparovky a z mužských odpališť měří 5 573 metrů. Ferveje jsou dlouhé a úzké, většina z nich kopíruje přirozený reliéf krajiny, jež je v této části Itálie mimořádně přitažlivá. Mírnou pahorkatinu pokrývají louky protkané lesíky a na okolních stráních se táhnou vinohrady. Nechybějí potůčky a jezírka, na pozadí tomu všemu dominují zasněžené štíty Alp.

Romantika nesmí chybět
Nebyl by to však Luciano, kdyby nevymyslel něco výjimečného. Do všech 24 jezírek v areálu nasadil ryby. Pro radost dětí i rybářů. Uprostřed hřiště najdete i několik řad vinic. „Mám radost, když mohu hostům nabídnout naše růžové víno,“ prozrazuje další zajímavost.
Nejvíce mě však rozesmál a oslovil na jamce číslo šest. Leží na poloostrově obklopená vodou. A protože je Luciano člověk shovívavý a zastává názor, že ze hry by se člověk měl těšit, nikoliv se na golf hněvat, vybudoval pro golfisty jako já, kteří dostanou husí kůži, když vidí vodu, na stejné ferveji i druhou „záchrannou“ jamku, která vodou obklopená není.

Hřiště do krize
Pampelišky však nejsou jediným prvkem, jenž obě osmnáctky odlišuje. Hlavní rozdíl je v ceně. Luciano Roccia tvrdí, že když má investor pozemek, postačí mu na výstavbu 25 tisíc eur. „Toto je hřiště do současné krize,“ zdůrazňuje. „Levné je proto, že stojí na loukách a pastvinách a zdejší přirozené trávy jsou vůči suchu daleko odolnější. Nemusíme zavlažovat každý den, stačí jednou týdně. A to už se na výši nákladů projeví opravdu zřetelně!“
V klubu i na hřišti vládně přátelská atmosféra. Luciano zastavuje vozík u každého flajtu, mužům pochválí úder, ženám účes nebo fešné oblečení. Malé děti se zatím mohou povozit na koních nebo si hrát s jinými zvířaty. Součástí areálu je totiž i farma včetně políček, kde se pěstuje bio zelenina pro vlastní restauraci Fatoria.
Za velmi důležité považuje Roccia i rozmazlování jak členů klubu, tak hostů. Například členové klubu nad 75 let mají členství zdarma a totéž platí pro děti do 18 let. „Mám to promyšlené. Mladí do 18 let nemají řidičský průkaz, takže musejí přijet s rodiči, něco zkonzumují v naší restauraci nebo se mohou ze zvědavosti postavit na driving a zkusit první údery. Často ani netuší, jak rychle golfu podlehnou,“ usmívá se zdejší šéf, jenž současně nabízí měsíční členství pro začátečníky za 100 eur.
Jen pro srovnání: v sousedním klubu La Margherita je roční členský poplatek 3 000 eur, v I Girasoli 1 700 eur. V pátek mohou všichni členové hrát v La Margheritě zdarma.

Hotel v konírně
Součástí rodinného hospodářství, které Lucciano změnil na golfový areál, byly i stáje pro koně a dobytek. Dnes je tu farmářský hotel za poměrně příjemné ceny. Nesmírně mě mrzelo, že nebydlíme tady, ale v naprosto nicneříkajícím řetězcovém hotelu.
Zdejší ubytování má na rozdíl od chladného uniformovaného hotelu genius locci. Zařízení je stylové vesnické, v pokojích nechybí krb a moderní sociálka. V nabídce jsou i rodinné apartmány. A kdyby se vám na golfu udělalo nevolno ze špatné hry, nevadí, Luciano je zkušený lékař, má zde zařízenou ordinaci včetně dýchacího přístroje. Jako stoupenec alternativní medicíny využívá k léčbě různých neduhů i akupunkturu.
Sám začal hrát golf jako padesátiletý a dopracoval se až k handicapu 12. Se současnými výkony se však chlubit nemůže, protože po srážce s autobusem unikl hrobníkovi z lopaty (skončil v komatu a byl ochrnutý). „Ale už jsem zase tady,“ neskrývá svůj vrozený humor.
Zajímavé historky ze svého života tahá jak kouzelník z klobouku. Jako chirurg procestoval celý svět, čtyřikrát se oženil a nyní jako 71letý žije s partnerkou o 44 let mladší.
I Girasoli se chystá po otci převzít jeden ze tří synů – šarmantní Francesco, vystudovaný ekonom. Díky obrovskému množství zájmů se tatík totiž nestíhá věnovat všem manažerským povinnostem. Po obědě profrčí kolem nás na harleyi, po chvíli zase ve starém oldtimeru a navečer se projede koni. Píše knihu o svém životě a nahrál i vlastní CD. A když ho to vše přestane bavit, sedne do letadla a zmizí na vlastní farmu v americké Georgii. Tak si naplánoval svůj podzim a tak jej i žije.

Na návštěvě u rodiny Agnelli
Kdo je rodina Agnelli, ví v Itálii každé malé dítě. Majitelé automobilky Fiat jsou úzce spojeni s golfovým hřištěm Royal park v Národním parku La Madria, který je od Turína vzdálen kolem 15 kilometrů.
Royal Park je soukromé hřiště, kam se člověk dostane jen na pozvání, a to až poté, co projede několika branami a kontrolami. Název dostalo podle královského loveckého zámečku a obory, kam kdysi chodívali na lov členové savojské královské rodiny.
Dnes se tu rozkládají dvě hřiště: osmnáctka a devítka. Pod jejich designem jsou podepsáni slavní architekti Robert Trent Jones a Michal Hudzan. Předloni byl Royal Park vyhlášen druhým a vloni třetím nejlepším golfovým areálem v Itálii.
Greenfee tu ve všední den vyjde na 80 eur, o víkendu 120 eur. Užijete si tam vody i bankrů. A po hře stojí za návštěvu zrekonstruovaný Královský palác Venaria Reale a jeho francouzské zahrady vzdálené od hřiště kolem pěti kilometrů.

Zapomenout na víno by byl hřích
Byl to opět Cavour, který dal piemontskému vinařství silný impuls: jednoho francouzského sklepmistra totiž pověřil, aby z odrůdy Nebbiolo vypěstoval suché kvalitní víno, které je dnes synonymem jednoho z nejlepších vín – Barola.
Tato iniciativa byla zčásti motivována politicky, neboť Cavour chtěl na diplomatických banketech podávat vysoce kvalitní piemontské víno, na druhé straně však uvažoval ekonomicky, protože sám v dnešní oblasti Barola vlastnil 200 hektarů vinic.
K neméně známým vínům patří bezpochyby Barbaresco z hroznů odrůdy Nebbiolo, rostoucích na vinicích v Langhe. Dlouho bylo chápáno svou velikostí, výrazem i silou jako „mladší příbuzný slavného Barola“, ale v 60. letech ze stínu svého velkého bratra vystoupilo a stalo se velmi uznávaným pro svou kvalitu, eleganci a intenzitu.

Více informací na www.girasoligolf.it
Starda Pralormo 315, 10022 Carmagnola (TO), Italia
Tel.:
011-9795088, email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Text a foto: Natascha Kames


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...