Spa Hotel Ulrika

BankrKaždá normální hráčka golfu a každý normální hráč, třeba i v kategorii začátečníků a rekreantů, mají legitimní touhu hrát nižší skóre. Normální golfisté rovněž mají zájem zlepšovat herní techniku, ovšem v amatérské kategorii na to povětšině nemají dost času. Proto si musí vybrat, do čeho v tréninku investují vzácný čas ukradený rodině, obživě a dalším oblastem života. Musí si vybrat, co je pro něj nejefektivnější. Proto doporučuji strategickou volbu, která každému rekreačnímu golfistovi zajistí vyšší úroveň spolehlivosti hry a lepší výsledky. Jedná se o tři klíčové rány, na kterých lze v součtu postavit vyšší konzistentnost výsledků.

V marketingu se podle matice, která vznikla v Boston Consulting Group (BCG), dělí výrobky firem na kategorie: Otazníky, Hvězdy, Dojné krávy a Bídní psi. Níže vám doporučím, abyste postavili – pokud jste typičtí představitelé „nedělního golfu" – svou hru na následujících třech oporách.
Protože vycházíme z předpokladu, že máte jen velmi omezené množství času, existuje solidní pravděpodobnost, že tyto tři techniky se po určité časové investici stanou „dojnými kravami" pro vaše výsledky – neboli budou přinášet spolehlivé zisky, aniž by vyžadovaly další a další vklady.

Rána z bankru
Buďme k sobě upřímní. To, že se váš míček dostane do bankru, je jistota srovnatelná s rotací nebeských těles a naléhavostí finančního úřadu. A v bankru končí naděje na dobré skóre významného procenta rekreačních golfistů.
Částečně je to tím, že trénink ran z bankru nepokládají za „sexy". Možná rovněž kvůli tomu, že ne u všech cvičných odpališť je kvalitní bankr s greenem určeným pouze pro tento trénink a s dostatečným prostorem, abyste nikomu neublížili občasným topancem. A v neposlední řadě trénink ran z bankru nemotivuje nedobrý stav písku v bankrech našich hřišť. Nejen, že tam bývají kameny, ale rovněž druhy písku jsou občas nevhodné a mívají rozdílnou konzistenci. Pokud ovšem není tvrdý jako beton.

Všechny tyto faktory vedou k situaci, kdy většina rekreačních golfistů přistupuje k ranám z bankru fatalisticky: Prostě to pořádně neumím a stejně se z těch svinskejch bankrů nedá pořádně hrát. Tak to bude na náhodu.
Zkuste tento fatalismus změnit a hledat vhodný cvičný bankr. Důležitá je rovněž správná volba hole. Wedge pro spolehlivou hru z bankru by měla mít nejméně 56° loft a „bounce" 12° nebo 14°.
Bounce je úhel mezi spodní hranou líce hole a místem, kde se hůl skutečně dotýká země. Slouží k tomu, aby se spodní hrana líce hole nezaryla do písku nebo trávy moc brzy a hůl se tak nezastavila.

Na rozdíl od mnoha golfových publicistů nevěřím ve všemocnost slova na papíře a vyznávám zásadu A. J. Komenského, že jednou vidět je lepší než stokrát slyšet. Proto zdůrazňuji, že mé rady jsou strategického charakteru a doporučuji, abyste si zařídili lekci s trenérem, zaměřenou pouze na rány z bankru. Vyplatí se to.
Za mne jen dodám trik, který zásadně zlepšil mé rány z bankrů. Často se dočtete, že před takovou ranou byste měli „otevřít odrazovou plochu wedge". Je to nebezpečná polopravda. Pokud tomu uvěříte a prostě budete hůl držet svým normálním úchopem a pak jen rotací zápěstí před ránou otevřete odrazovou plochu, vězte, že se opět při kontaktu s míčkem zavře. Možná ještě více, než kdybyste to zahráli bez této „finty".

Zkuste před ranou z bankru opustit svůj normální neutrální úchop hole, hůl uvolnit v rukách a uchopit ji zcela jinak. Tak, že grip v rukách otočíte a otevření odrazové plochy bude zakotveno již samotným novým úchopem. Když to budete zkoušet poprvé, určitě vám změněné držení hole bude připadat divné či nepřirozené. Po několika pokusech však přijdete na to, o kolik bude funkční hůl v držení otočit. Až najdete svůj pravý „pískový grip", uvidíte, že to zvýší spolehlivost vašich ran z bankru.

Text: Ondřej Kašina


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...