V našem pětidílném pojednání o pěti pilířích golfové psychologie se dostáváme k pilíři třetímu, kterým je úderový rituál. A protože se jedná o klíčový pilíř pro stavbu golfové hry, věnujme úvodem trochu času objasnění pojmu.
Pojem úderový rituál
V různých médiích se setkáváte s pojmy, jako je preshot routine, předúderová rutina a podobně. Proč tedy preferuji pojem úderový rituál? Velkou část tohoto procesu vykonává hráč, aby se připravil na úder, takže by se možná hodil i výraz předúderový rituál, nicméně osobně považuji za velmi důležitou složku také to, co se stane po ukončení vlastního úderu. Je to akceptace odehrané rány.
Akceptace hry, přijmutí výsledku právě zahraného úderu je natolik důležité, že tuto činnost stavím jako samostatný pilíř, jemuž se budeme věnovat v poslední části tohoto seriálu.
A proč rituál? Slovo rutina ve mně vyvolává pocit, že se jedná o něco nudného, nezáživného, něco, co je hráč během hry nucen stále dokola opakovat. Výraz „rituál" mi přijde vhodnější, protože je rozjásanější, akčnější a působí pozitivněji.
Kdy nám úderový rituál pomůže
Význam úderového rituálu přiblížím uvedením několika konkrétních oblastí, ve kterých zásadním způsobem přispívá k lepší hře. Je dobré si navíc uvědomit, že přínos tohoto pilíře psychologie golfu je daleko širší a že jeho zapojení do hry se stává nezbytnou podmínkou toho, aby se hráč dokázal kontinuálně zlepšovat.
Konkrétně úderový rituál:
· pomáhá přenést dobré rány z drivingu na hřiště,
· eliminuje herní propad během golfového kola a zvyšuje konzistentnost hry,
· posiluje sebevědomí hráče a zabraňuje možným chybám,
· přispívá k udržení pozornosti po celých 18 jamek.
Jak dokážete hrát na hřišti stejně dobře jako na drivingu
Ani hustě popsaná skórekarta by mi nestačila, kdybych si dělal čárky za každé povzdechnutí svých golfových kolegů „při tréninku na drivingu dávám jednu dobrou ránu za druhou, ale pak na hřišti se trápím a nedokážu se pořádně trefit".
K tréninku přistupujeme s pocitem, že o nic nejde. Hrajeme uvolněně, protože máme možnost opravy, když se úder nepovede. Na hřišti se každý úder počítá. Tak co s tím? Jednou z možností je využít úderový rituál.
Předpokladem toho, aby váš úderový rituál přenesl dobré rány z driving range na hřiště, je odpovídající způsob tréninku. Čím více přiblížíte trénink skutečné hře, tím lépe. Konkrétně to znamená, že část tréninku byste měli věnovat odpalování různých typů úderů na různé vzdálenosti včetně provedení úderového rituálu, přesně tak, jak to budete dělat na hřišti. Smažete-li rozdíl mezi drivingem a hřištěm, dokážete na hřišti prodat ty lepší rány, které jste schopni zahrát během tréninku.
Zbavte se chyb a hrajte konzistentně
Skvělou ránu zahraje čas od času každý golfista. Kolikrát jsem na hřišti slyšel „kvůli této ráně tady dneska jsem, už můžu jít domů". Ale golf není o jedné ráně. Výsledek bude dobrý, když odehrajete konzistentně dobře celých 18 jamek.
Tak následuje přání „kdybych tak dokázal tuhle skvělou ránu zopakovat pokaždé, když chci". A jsme opět u úderového rituálu. Jeho součástí je takové nastavení podvědomí, ve kterém je pravděpodobnost odehrání rány, blížící se optimálním schopnostem hráče, výrazně vyšší, než když toto „programování hlavy" neproběhne. Řečeno jinými slovy, pokud si během úderového rituálu představíte, jak následující úder chcete zahrát, zvyšujete šanci, že tomu tak ve skutečnosti bude.
Posilujte své sebevědomí
Správně nastavený a správně prováděný úderový rituál zvyšuje hráčovo sebevědomí, často aniž by si to hráč uvědomoval. Soustředí se na proces úderového rituálu a nemá čas mít strach z toho, jaký bude výsledek. Během úderového rituálu se hráč utvrdí v přesvědčení, jakou přesně ránu chce odehrát. Častým zdrojem chyb je totiž i laxnost. Prostě to „někam odehraji a ono to nějak dopadne". To je sice pravda, ale „nějak odehrávat míček" nestačí k tomu, když chcete zlepšovat skóre.
Rozdělte čas na 90:10 a udržte pozornost po celých 18 jamek
Golf má jednu unikátní vlastnost – můžete při něm 90 % času odpočívat a jen 10 % času být v akci. Dokonce nejenže můžete, ale musíte většinu času odpočívat, jinak těžko udržíte koncentraci po celých pět hodin, po celých 18 jamek. A s nedostatkem koncentrace během zahrávání ran zcela zákonitě půjde nepatřičným směrem i vaše golfové skóre.
Příprava na rány a jejich provedení zabere asi 10 % času, který strávíte na hřišti. Proti ostatním sportům je to sakramentsky málo. Golfisté tak mají daleko více času na přemýšlení. A právě to, jak dokáží využít 90 % času mezi ranami, je klíčové pro konečný výsledek. Hráči, kteří se mezi ranami zabývají opět jen golfem a svojí hrou, velmi těžko udrží soustředění po celou dobu hry.
Pak jsou zde ti, kteří jsou zcela ztraceni. Dobu mezi ranami využívají přemýšlením o skóre, jak by se ještě dalo vylepšit, nebo se snaží odhadnout moment, kdy si pokazí dosud pěkný výsledek. Neustále rozebírají svůj švih a hledají chyby v technice, aby se je pokusili pokud možno okamžitě vyřešit a zavléci si další chyby.
Zkuste být hráči, kteří při golfu opravdu odpočívají. Těšte se z pobytu v přírodě, zelené trávy a z toho, že máte možnost být na golfu. Užívejte si těch 90 % času, který máte na relaxaci, abyste se o to víc dokázali koncentrovat v 10 % času, kdy musíte podat výkon a odehrát ránu.
Nejdůležitější část úderového rituálu
Nejlépe nám jdou věci, které děláme přirozeně, podvědomě, moc o nich nepřemýšlíme. V golfu to platí o to více. Proto i těsně před odehráním rány je dobré dostat se ze stavu vědomého přemýšlení o tom, jak ránu zahrát, do stavu, kdy naprosto podvědomě a automaticky odehrajete ránu, kterou si předtím v hlavě připravíte. Toto přepnutí tvoří nejdůležitější součást úderového rituálu.
Když na tréninku hodím bez předchozího varování hráči míček, bez problémů ho chytí. Jak je to možné, když předtím nedostal podrobné instrukce, jak ho chytit? Jednoduše na takové instrukce není čas, míček letí jen vteřinu. Není to s golfovým švihem stejné?
Budete-li během švihu myslet na instrukce, jak jej skvěle provést, začnete švih vědomě ovládat a soustředíte se na chyby, ke kterým by mohlo dojít. Tyto pochybnosti způsobí, že švih nezvládnete.
Víte však, jak se cítíte, když se vám rána dokonale povede. Zkuste si v rámci přípravy na odehrání úderu navodit tenhle pocit místo toho, abyste si zahltili hlavu pokyny o tom, jak ránu provést. Najednou z vás spadne stres a budete hrát uvolněně.
Závěrem
Úderový rituál představuje jednu ze základních dovedností dobrého golfisty. Vyhovující složení úderového rituálu přizpůsobené osobnímu stylu hráče je věc, které se věnujeme hned na prvním tréninku. Nějakou dobu trvá, než každý hráč vstřebá a ověří si složení svého úderového rituálu a než si úderový rituál natrénuje na driving range. Také samotné začlenění do hry zabere určitý čas.
Výsledky se objeví až poté, co hráč úderový rituál provádí zcela automaticky před každým úderem. Tahle příprava se ale v každém případě vyplatí.
STRUČNÁ VIZITKA
TOMÁŠ ŠIMEK
Trenér a kouč psychologie golfu, zakladatel projektu psychologie-golfu.cz, autor knih o tom, jak posílením psychiky zlepšíte svoji hru.
Heslo: Hrajte golf hlavou a ušetřete několik ran – okamžitě.
Rezervace tréninkových hodin, knihy ke stažení a další informace na www.psychologie-golfu.cz nebo
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
.
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.