Rose tipyPokud všechny části své hry zvládáte na výbornou, jako třeba Justin Rose na Zurich Classic, není těžké se dostat „do zóny". Mnohem náročnější je udržet se v ní. Jak na to? Věřte si, emoce držte na uzdě a snažte se vyvarovat chybám. Jak prosté!

Už jste zcela jistě zažili perfektní start v turnaji, jenže pak najednou přišla špatná rána a pocit pohody se v okamžiku rozplynul. Jedna nepodařená rána na sebe jako sněhová koule nebalí další chyby. Naložíte hole do auta a přesně si vybavíte, kdy se situace obrátila. Málokdy si však vybavíte, proč se tak stalo. Může přitom jít o zcela jednoduchou fyzickou odpověď na emoční situaci. Výsledkem je nežádoucí tenze, napětí.

Poměrně často ve chvílích, kdy saháme po výhře nebo hrajeme své nejlepší kolo, máme tendenci hůl více sevřít ve snaze ránu kontrolovat. Následek v podobě chyby na sebe obvykle nenechá dlouho čekat. Kolikrát jsme přitom slyšeli, že hůl máme svírat jen s minimálním tlakem. Potřeba umístit míček na malý green, přestřelit vodní překážku nebo proměnit důležitý, půldruhého metru dlouhý pat ale vede k napětí, zejména pak v horní části těla.

Nejlepší způsob, jak se s nežádoucím napětím vypořádat, spočívá v předúderové rutině. A nejde jen o pár cvičných švihů. Musíte uvolnit tělo i mysl. Soustřeďte se proto na správné provedení cvičného švihu, zejména pokud vnímáte tenzi v ramenou, pažích i hrudníku.
Vše přitom začíná už na cvičných plochách. Vyzkoušejte si všechny možné rány, tím získáte sebedůvěru a na hřišti tyto údery snáze předvedete. Koncentrace na fyzické provedení úderu se pozitivně promítne také v mentální sféře. Nezaměřujte se přitom na výsledek, nýbrž na samotný proces. Rána je pouze rána, nic víc. Předúderová rutina vás přitom dostane do pohody a vy se můžete soustředit na vlastní herní plán.

A pokud zachybujete, nenechte se tím vykolejit, neztrácejte koncentraci. Spoléhejte se na rány, které máte vyzkoušené, hrajte údery, kterým věříte. Platí, že lepší vrabec v hrsti než heroická rána, již zahrajete v jednom případě z padesáti. Rozum do hrsti, nejkratší cestou ven z potíží a volte hůl i ránu, které věříte. Tím se zbavíte nežádoucího napětí, které by jinak devastovalo vaši hru.

Foto: TaylorMade Golf


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Rozpor mezi hráčem a zapisovatelem

Dobrý deň prajem pán Slezák, prosím Vás, aké je pravidlo, alebo ako sa mám chovať v situácii,aká sa mi stala tento ví ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...