jota
egypt

Rose chipZkušenější golfisté už vědí, že mnohé lze zachránit precizní krátkou hrou, a tak i když v poli občas nějakou tu ránu necháte, ještě nemusíte házet flintu do žita. Zatímco některé údery z okolí greenů zvládne i méně zkušený hráč s rutinou, jsou i takové, které vyžadují ke spolehlivému zvládnutí poctivý trénink. Letošní vítěz FedEx Cupu a úspěšný rydercupový reprezentant Evropy Justin Rose vám proto odhalí tajemství úspěšného čipování.

1. Nízký čip
Naučíte-li se vnímat krátkou hru správně, velmi rychle a snadno dokážete snížit skóre. Pokud míček leží dobře, jeví se jako ideální volba nízký čip, který po odpadu pracuje s delší částí greenu. Leží-li naopak hůř a vy na greenu nemáte dostatek místa, volte vyšší pitch. Já se zastavím u první situace, kdy máte míček v dobré pozici, takže budete hrát nízký čip.

Zaujměte užší postoj a chodidlo přední nohy natočte o 45° vzhledem k cílové linii, váha spočívá více na přední noze, postoj je vzpřímenější a míček se nachází zhruba na úrovni pravého podpaží (v případě praváků). Hůl odtáhněte dozadu rovně s cílovou linií, pravé zápěstí se lehce zalamuje, nikoliv však plně. Ruce se pohybují klidně, plynule a zůstávají nízko.
Podobně jako při patování vede hřbet levé ruky hůl směrem k cíli, paže jsou extenzí hole. Nesnažte se při impaktu míček zvedat nebo do něho trhaně „ťuknout", odehrajte ho plynulým pohybem hole. Natočení chodidla k jamce usnadňuje mírný pohyb dolní části těla při spouštění hole, zatímco horní část trupu je klidná. Protažení hole je relativně krátké a nízké.

2. Čip z hustého rafu
Zahráli jste perfektní druhou ránu, ale míček přesto zůstal kousek před greenem v hustém rafu? Frustrující situace, kterou zná každý golfista. Místo útoku teď jen doufáte, že zachráníte alespoň par... Nicméně nevěšte hlavu. Dám vám pět tipů, díky kterým si udržíte šanci na dobrý výsledek, třebaže se nepovažujete za mistry krátké hry.

První rada zní – přesuňte váhu vpřed. Podpoříte tím sestupný pohyb k míčku a budete jej atakovat pod strmějším úhlem, čímž minimalizujete odpor trávy.

Druhá rada se týká zápěstí. Abyste šli do míče po pěkně sestupné dráze, musíte zápěstí zalomit v nápřahu brzy. Hlava hole díky tomu projde travou snáze a míč se dostane do vzduchu co nejrychleji.

Zatřetí – úder veďte dolů do míčku, omezí to negativní vliv trávy při impaktu. Hlavně se nesnažte míček „dloubat" vzhůru nebo mu jakkoliv jinak pomáhat do vzduchu, tím ho totiž jen načechráte, takže poletí ne víc než metr před vás. Míček nehrajte příliš od zadní nohy, musí však ležet mírně vzad od středu postoje.

Ve čtvrtém kroku zmíním pevnější úchop. Hustý raf totiž klade holi velký odpor, a tak hrozí, že se při průchodu trávou otočí a půjde po nesprávné linii. Pevnější držení přispěje k udržení hole kolmo a ve výsledku vzroste šance, že zahrajete ránu požadovaným směrem.

A konečně poslední tip, jenž souvisí s rolováním míčku. Hustý raf nedovolí drážkám hole udělit míčku příliš rotace. Ten ve skutečnosti vyskočí a má více horní rotace, ve srovnání s obvyklým čipem proto počítejte s jeho delším kutálením se po greenu. Místo dopadu volte pečlivě a počítejte s doběhem.

Foto: Globe Media/Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...