Fitting wedgePoslední, ale neméně důležitou skupinu holí, na kterou bych rád obrátil vaši pozornost, představují hole na krátkou hru. Pod tímto pojmem rozumíme veškerou škálu úderů řešící vzdálenost do 100 metrů od greenu.

Spousta golfistů začne tento problém řešit až ve chvíli, kdy si uvědomí velký význam krátké hry pro skórování. Do vzdálenosti zhruba 100 metrů od jamky se totiž odehrává až 65 % hry!

Označení holí, bounce
Pro hráče, kteří do golfu teprve pronikají, jsou wedge po putteru nejkratší hole v bagu, příznačné největším sklonem úderové plochy. Označují se různými písmeny (P, W, E, A, G, S, L) nebo hodnotou sklonu úderové plochy ve stupních (většinou 46°–64°), někdy je též uváděna hodnota bounce. Zjednodušeně platí, že čím větší je bounce, o to větší má hůl tendenci odskočit od povrchu. Někteří hráči upřednostňují rány, při nichž vyseknou větší „řízek", tedy chodí více do podložky. V takovém případě je pro ně obecně určena hůl s větším úhlem bounce a naopak.

Pro techniky doporučuji stránky snad každého výrobce, kde bounce a s ním související záležitosti popisují důkladně a graficky. Tzv. grind představuje obroušení (zakulacení) hran spodní plochy patky hole. Označení většinou záleží na výrobci. Zpravidla používají písmena (S, C, K,...). V případě zájmu ověříte veškeré detaily na jejich webových stránkách.

Volba holí
Startovací sety obsahují obvykle železa č. 5–9, P a S, tedy pitching wedge (P či PW) a sand wedge (S či SW), což znamená hůl P na přihrávky a S na hru z písku i na přihrávky. Sklon líce dnešní PW je u holí pro vyšší hendikepy a začátečníky kolem 45°, u holí určených pro nízké hendikepy cca 47°. Sand wedge mívá sklon od 54° do 56°. Proč historickým vývojem došlo k tomuto stavu, to je poněkud složitější a vysvětlení by přesahovalo rámec sdělení, raději to považujme za fakt.

Složení PW a SW není špatné pro začínající hráče, neboť doposud nezískali zkušenosti, ze kterých by vycházeli. A jen málokterý hráč potřebuje hned od začátku více wedží. Po nabytí základních herních zkušeností a dovedností dříve nebo později začne řada hráčů pociťovat potřebu pokrýt vzdálenost mezi PW a SW. Doporučuji tento pocit reflektovat.
Posléze se objeví další problém, a sice velmi vysoké rány kolem greenu. S tím souvisí zařazení hole s ještě větším sklonem než u SW, tedy doplnění LW (lob wedge – 58°–64°). Nejčastější volbou bývá škála wedží s lofty 52°, 56° a 60°, jež doplňuje mezeru mezi PW a SW, a k tomu jedna hůl s ještě větším sklonem.

Někteří hráči radějí volí takové rozložení sklonů holí, aby pokryli stejný rozsah, ale s menším počtem holí. Záleží pouze na jejich preferenci a přístupu. Pokud dostačují pouze dvě wedge, zpravidla se volí sklon 54° a 58°, respektive 60°.
Málokomu s dobrou krátkou hrou v současnosti postačuje jediná wedge (cca 56°). Takové řešení převládá zejména u rekreačních hráček a hráčů, upřednostňujících menší počet holí a netrápících se příliš řešením každé situace okolo greenu.

S přibývajícími zkušenostmi hráč postupně získává představu, jak řešit specifické situace okolo greenu, jaké vzdálenosti pokrýt jednotlivými holemi. Dokáže přesněji specifikovat, co od jednotlivých holí na krátkou vzdálenost očekává, jakou vzdálenost pokrývá hra železy, včetně PW, jaké situace pokrývá SW dlouhodobě. Při zvažování počtu wedží vzhledem k ceně hole jednoznačně doporučuji raději zainvestovat do dvou kvalitních než do tří nízkorozpočtových. Zejména v případě zkušenějších golfistů je rozdíl kvality znatelný.

Tvar a vyladění
Tvar spodní části hole a její chování při kontaktu s povrchem se řeší víc než u želez. Hra wedžemi je totiž podstatně individuálnější a osobitější. Osvědčení výrobci bounce uvádějí přímo na holi nebo na svých webových stránkách.
Jednoznačně je potřeba zvláštní hůl pro hru z bunkerů okolo greenu. Velikost, stejně jako typ písku v nich se liší hřiště od hřiště. Určitě je dobré zohlednit, zda hrajete častěji na jednom hřišti, nebo je měníte, a tudíž hledáte spíš univerzální typ wedge, případně používáte vícero holí.

Zkušenější hráč už ví, jakou techniku použít při konkrétních úderech, což má vliv na lie a délku shaftu, ale i na chování hole při kontaktu s povrchem. Má-li hlava hole tendenci spíše odskočit, profituje z toho golfista dělající hluboké divoty a naopak. Například pro hráče, který chce dělat menší divoty, je vhodnější hůl 56°/14° než 56°/10°, tedy hůl s větším bouncem.

Fitting wedge vychází z fittingu želez, ale specifický přístup a kreativita každého hráče je zde důležitá pro vhodné vyladění hole. Za pozornost stojí minimálně délka shaftu a lie. U ostřílených golfistů hrají roli i další faktory jako volba bounce, shaftu, vyvážení hole, grind atd.
Zohlednit musíme též pocit váhy do hlavy hole, což je otázka vyvážení tzv. swingweight. Dobří výrobci upřednostňují rozložení s větší vahou do hlavy, přesně dle preferencí většiny hráčů. S rostoucími zkušenostmi lze nicméně očekávat případné odchylky od průměru, tedy od standardu výrobců.

Je možné, že vám wedge koupená v obchodě přímo padne do setu. Jestliže je koupená s objednanými parametry, potom je vše v pořádku. Nakupujete-li wedge bez úprav, doporučuji vyladění, aby zapadla do setu.
Výsledek dobrého fittingu poznáte na skóre. Vhodná délka hole a lie se zde projeví více než třeba u železa č. 5. Stejně tak je důležitý grip. Zde radím držet se stejné velikosti a typu jako u želez, nemá-li hráč jinou pozitivní zkušenost.

Existuje mnoho variant jak složit wedge, aby vyhovovaly po všech stránkách co nejvíce vaší hře a kretivitě při řešení situací okolo greenu. Zvláště u mírně a středně pokročilých golfistů bych primárně zhodnotil krátkou hru jako celek a zvážil individuální preference, problémy a předpokládaný vývoj s ohledem na tréninkový plán v této oblasti. Společně s fitterem potom vyladíte set wedží tak, aby paremetry odpovídaly přesně těmto požadavkům. Sportovně smýšlející hráči by tuto oblast setu rozhodně neměli podceňovat!

STRUČNÁ VIZITKA
LUKÁŠ HORÁK
V roce 2011 se stal Head PRO, nyní působí na Kaskádě. Členem PGA je od roku 2005, o tři roky později složil závěrečné zkoušky na plně kvalifikovaného profesionálního trenéra – Teaching PRO. V roce 2009 úspěšně absolvoval závěrečné zkoušky na Karlově Univerzitě FTVS, obor Trenér I. třídy. Dlouhodobě se věnuje mládeži. Vyučuje v češtině, angličtině, ruštině a francouzštině.

Clubfitting & Repair
Komplexní služby v oblasti fittingu, oprav a úprav golfových holí.
T: +420 774 860 570 | E: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript | W: www.horakgolf.cz

Článek vznikl ve spolupráci s Lukášem Horákem.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...