PettersenVysoká atletická postava, blonďaté vlasy, ve tváři severské rysy, do detailu vypracovaný švih a nejedno vítězství na kontě. Řeč není o legendární Annice Sörenstam, která na profesionální tour hrdě hájila barvy „svého" Švédska do roku 2008. Hvězda, o které jsou následující řádky, začala zářit o několik let později a o pár kilometrů západněji – v Norsku. Tam se 7. dubna 1981 narodila Suzann Pettersen. Jak tomu už většinou bývá, když jsou oba rodiče aktivní sportovci, výběr toho, co bude pro malou Suzann nejlepší, na sebe nenechal dlouho čekat. Jak sama říká, od začátku věděla, že golf je pro ni „to pravé ořechové", vždyť první turnaj odehrála už v šesti letech!

Kariéra jako z pohádky
Jako amatérka dosáhla snad všeho, čeho se dosáhnout dalo. Mezi lety 1996 a 2000 absolutně ovládla norskou ženskou golfovou scénu a pravidelně získávala tituly z národního amatérského mistrovství. Na světových kolbištích se uvedla například dvěma účastmi v juniorské obdobě Ryder Cupu, v letech 1997 a 1999. Naprosto logickým krokem tak byl přestup k profesionálkám, kam zamířila v roce 2000.
A těžko si představit lepší vstup. Když v kvalifikaci na Ladies European Tour skončila na 11. místě, bylo jí teprve 19 let. To poslední, co by od ní však mohli fanoušci čekat, byl ustrašený a nervózní výkon, nováčkovská daň si tentokrát svou daň nevybrala. Během první sezony se Norka zúčastnila hned deseti turnajů a ani v jednom z nich pro ni cut nepředstavoval žádný problém. Ba co víc, hned při svém druhém startu porazila v play-off Becky Morgan a připsala si nevídaně rychle svůj premiérový titul.
Její zkušenější kolegyně se nestačily divit, kdo že jim to fušuje do řemesla, nakonec se ale téměř všechny musely sklonit před mladou seveřankou. V Order of Merit si vydobyla druhou příčku a po zásluze na konci roku přebírala prestižní ocenění Nováček roku.

Leckdo by po takovém začátku usnul na vavřínech, Suzann však skvěle využila své formy. V následující sezoně si vybojovala kartu na LPGA a připsala si tři umístění v TOP 10. Sladká odměna na sebe nenechala dlouho čekat, a tak mohla být součástí evropského týmu na Solheim Cupu.
Rok 2003 znamenal pro talentovanou Norku další novinky, v jejím podání to nešlo jinak než ve velkém stylu. Hrála svou první sezonu v LPGA, kde byla hodně vidět. Připsala si i jedno třetí místo, takže nebylo pochyb, že i v roce 2003 si ji kapitánka Catrin Nilsmark vybere do „svého" solheimcupového týmu. Na jeho konto přispěla čtyřmi výhrami a výrazně se tak podílela na evropském triumfu.

Trojlístek smolných sezon
V historii sportu se málokdy najde nějaká hvězda, jejíž kariéru by zdobily pouze samé úspěchy, aniž by přišel nějaký ten pád. Suzann Pettersen nebyla jednou z těch šťastných. Nemusela sice čelit nějakému skandálu, její rozlet však přibrzdila nepříjemná zranění. V roce 2004 musela podstoupit operaci lokte, další sezonu se potýkala se zraněním zad a do třetice dokonce přišla kvůli nemoci o start na Women's World Cup, kde měla reprezentovat rodné Norsko.
Aby za smolnými sezonami udělala tlustou čáru, v roce 2008 podepsala smlouvu, o níž se každému golfistovi od dob největší slávy Tigera Woodse zdá – se společností Nike. Návrat na výsluní potvrdila výhrou na Deutsche Bank Ladies Swiss Open, není tedy divu, že má na Švýcarsko příjemné vzpomínky.

Pettersen2Suzann & Annika jako jeden tým
Týmové turnaje jako Ryder Cup a jeho ženská obdoba Solheim Cup jsou jistě jedním z vrcholů jak sezony, tak kariéry mnohých golfistů. Každý hráč, jenž dostane možnost reprezentovat ať už Evropu nebo USA, tak dosahuje toho, co si bezpochyby už jako malý vysnil. I přesto najdeme hráče a hráčky, které jsou s týmovými bitvami spojováni o něco více než ti ostatní, Suzann Pettersen nevyjímajíc.
Za svou dosavadní kariéru se stihla zúčastnit všech možných týmových klání, z nichž většinu už hrát nemůže – buď „přerostla" věkovou hranici, případně se už turnaj zkrátka nekoná.
V Junior Ryder Cupu ze dvou svých účastí jednu přetavila ve vítězství Starého kontinentu, v roce 2005 se účastnila prvního ze čtyř ročníků turnaje Lexus Cup, kde se hráčky Asie pokusily přehrát tým sestavený ze „zbytku světa". Mezinárodní tým vedený všechny čtyři ročníky Annikou Sörenstam byl dvakrát poražen a dvakrát stál na straně vítězů, a to jednou právě za přítomnosti bojovné Norky. To však nebylo poprvé a zdaleka ne naposledy, co obě rodačky ze Skandinávie táhly za jeden provaz.

Přestože obě byly součástí poraženého týmu na Solheim Cupu v roce 2002, již o rok později zjistila kapitánka Evropy Catrin Nilsmark, že severská kombinace funguje skvěle. Annika se Suzann společně ovládly jak foursome proti dvojici Laura Diaz a Heather Bowie, tak four-ball, ve kterém porazily znovu Lauru Diaz, tentokrát hrající s Kelly Robinson.
O dva roky později získala osvědčená dvojice ve stejném složení od téže kapitánky důvěru znovu, ovšem získaný bod nezvrátil výhru amerického výběru kapitánky Nancy Lopez. Podobný scénář se opakoval i v roce 2007 – duo Pettersen, Sörentam sice ovládlo four-ball v boji proti Cristie Kerr a Morgan Pressel, ale na vítězství to zase nestačilo.
Od roku 2009 se už Pettersen v boji s americkými sokyněmi nemůže na Anniku spoléhat, nicméně i tak přidala ještě další dvě účasti na tomto prestižním podniku a celkem ze svých 25 zápasů za 6 účastí posbírala už 14,5 bodů, což je skóre, které letos stačilo mužskému evropskému týmu na získání Ryder Cupu.
Fotografie z posledního měření sil, jež hostil irský Killeen Castle Golf Resort, zachycující rozesmátou rodačku z norského Osla, obletěly celý svět, zvláště ty, na nichž zatínala pěsti ve vítězném gestu, zdobily přední stránky sportovních rubrik po celém světě – Evropa po osmi letech získala slavnou trofej a Suzann patřila k jejím hlavním tahounům.

Charita i akty
Po boku Anniky Sörenstam, která kromě mnoha jiných aktivit založila vlastní charitativní organizaci, se Suzann Pettersen aktivně účastní akcí organizace Right To Play. Ta se svou aktivitou snaží zaměřovat na děti po celém světě a prostřednictvím her a sportovních akcí jim dává možnost zapojit se plnohodnotně do života, přestože jim to běžné podmínky nedovolují.
Těžko říct, jestli i k nafocení velmi diskutovaných snímků se nechala Suzann inspirovat svou starší kolegyní. K fotografiím, které vznikly pro sportovní magazín ESPN a na kterých je Suzann úplně nahá, se však vyjádřila slovy: „Při focení jsem se nejdřív samozřejmě styděla, ale pak jsem si na nahotu zvykla. Rodiče byli v rozpacích, ale nakonec se s tím smířili. Jinak mám na snímky vesměs pozitivní reakce. Byl to jedinečný zážitek."

Budoucí světová jednička?
Za svou kariéru dosud nasbírala tolik vítězství, že ji to v historické tabulce celkového počtu výher na LPGA vyneslo umístění v TOP 50. Ve světovém žebříčku zatím na absolutní vrchol nedosáhla, díky výhře v play-off Safeway Classic v Oregonu v červenci loňského roku se vyhoupla na pozici světové dvojky. V současné době jí patří pátá příčka (k 15. 11. 2012)), ovšem otázkou zůstává, na jak dlouho. Formu má totiž Norka bezpochyby skvělou – vyhrála poslední dva turnaje LPGA a v anketě US Sport Academy byla nominována na cenu Sportovec měsíce.

Převzato z časopisu GOLF 12/2012
Text: Tereza Blažková, foto: Globe Media/Reuters

STRUČNÁ VIZITKA
SUZANN PETTERSEN
Narozena: 7. dubna 1981
Místo narození: Oslo, Norsko
Bydliště: Orlando, Florida, USA
PRO od: 2000
Vstup na LPGA: 2003
Vstup na LET: 2001
Světový žebříček: 5 (k 15. 11. 2012)
Finanční žebříček LPGA: – 9 (k 15. 11. 2012)
Finanční žebříček LET: – 31 (k 15. 11. 2012)
Profesionální vítězství: 16 (LPGA – 10, LET – 5, ostatní – 1)
Solheim Cup: 2002, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011
Ocenění: Nováček roku na LET (2001), nejlepší sportovkyně Norska (2007, 2009)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...