Kaymer gmr 250Pět let. Tak dlouho už Martin Kaymer čeká na jakékoliv turnajové vítězství. Někdejší světová jednička naposledy zvítězila na US Open 2014, které se letos od 13. června odehraje v Pebble Beach. Německý golfista, jenž vzešel z Pro Golf Tour, bude u toho.

Co by za to Kaymer dal, kdyby se mu na třetím majoru sezony dařilo tak jako před pěti lety. Tehdy na těžkém hřišti Pinehurst No. 2 řádil, dostal se na devět ran pod par a Rickieho Fowlera s Erikem Comptonem porazil o osm úderů. Po čtyři roky starém triumfu na PGA Championship tak přidal do sbírky svůj druhý major.
„Během kariéry chcete vyhrát major, když ale přidáte alespoň ještě jeden, znamená to mnohem víc," pronesl tehdy šťastný německý golfista, jenž umlčel všechny své kritiky. „Hodně lidí, hlavně když se mi nedařilo, říkalo, že jsem ten, který měl jednou kliku. Je proto příjemné, že jsem to dokázal znovu, i když cítím, že jsem nikomu nic dokazovat nemusel. Tak jako tak, je fajn mít na svém kontě dvě vítězství," uvedl.
Později v roce 2014 ještě ovládl PGA Grand Slam of Golf, tedy turnaj o 36 jamkách pro čtyři vítěze majorů dané sezony, zároveň přidal třetí triumf v Ryder Cupu, od té doby už ale žádný pohár nad hlavu nezvedl.

Nejlepší nováček
Kaymer se narodil v Düsseldorfu. Vyrůstal ve městě Mettmann a už odmala vynikal v golfu, který hrál od deseti let. Kromě toho ho bavil i fotbal. Bylo však jasné, že se jednoho dne bude muset rozhodnout, kterou cestou se vydá. Tehdy zvolil golf a později se ukázalo, že udělal správně. Vždyť už v patnácti letech měl hendikep na nule.
Také spojil síly s trenérem Günterem Kesslerem a začal stoupat vzhůru. V roce 2005, ve svých dvaceti letech, přešel mezi profesionály a začal psát novou kapitolu svého života. Tehdy vyhrál svůj první turnaj a ovládl Central German Classic z kalendáře EPD Tour.
V roce 2006 v této sérii přidal dalších pět výher a ovládl finanční žebříček tour. Následoval přesun na Challenge Tour, vítězství na domácím Vodafone Challenge, další výhra ve Francii a karta na European Tour.
Na elitním evropském okruhu nezačal dobře a na prvních pěti turnajích, které se hrály mimo starý kontinent, nedokázal projít cutem. Později ale vybojoval třetí místo na Portuguese Open, byl šestý na Volvo Masters a na konci sezony získal cenu Sira Henryho Cottona, která je udělována nejlepšímu nováčkovi na okruhu.

Slunečnice pro mámu
Jenže chvíle štěstí u Kaymera vystřídal obrovský smutek. V roce 2008 totiž Martinova máma prohrála boj s rakovinou a mladý německý golfista přišel o nejdůležitější osobu svého života. Od té doby na svém bagu neustále nosí symbol slunečnice, která byla její oblíbenou květinou.
Kaymera však nadále podporují otec Horst a bratr Philip, kteří mu jsou neustále na blízku. „Má rodina a přátelé jsou to nejdůležitější, co v životě mám. Jejich podpora je pro mě nesmírně silným faktorem a jsem rád, že se na ni mohu spolehnout," dodal.

V roce 2014 vyhrál na The Players, které vrcholilo na Den matek. Bylo jasné, komu svůj triumf věnuje. „Myslím na ni (mámu) každý den, nepotřebuji na to Den matek," přiznal poté, co na turnaji přezdívaném pátý major sezony ukončil dvou a půlleté čekání na výhru. „Cítím velké zadostiučinění. Spolu s kedíkem jsme tvrdě makali a za poslední dva roky jsme zažili vrcholy i pády. Jako sportovec pochopitelně chcete, aby se vám vždy dařilo, jenže v golfu to zkrátka nejde naplánovat."

Cesta k majoru
Svůj první titul na European Tour vybojoval v roce 2008 na Abu Dhabi Golf Championship. Překonal tím rekord Bernharda Langera, jenž byl do té doby nejmladším německým vítězem na evropském okruhu. Ve stejném roce přidal ještě triumf na BMW International Open a v konečném finančním žebříčku série skončil osmý.
V další sezoně se sice v Abú Zabí umístil „až" druhý, dokázal ale vyhrát Open de France ALSTOM, přidal titul ve Skotsku a sezonu tentokrát ukončil na třetím místě.

Pořádně o sobě začal dávat vědět také na majorech. V roce 2009 skončil šestý na PGA Championship, v dalším ročníku přidal osmé místo z US Open a sedmé z British Open, poprvé však vystoupal na úplný vrchol a během své třetí účasti na PGA Championship oslavil i premiérové majorové vítězství. K tomu došel na dodatečné rozehrávce, na níž udolal Bubbu Watsona.
„Je to něco naprosto neuvěřitelného. Ráno bych to rozhodně nečekal," radoval se německý golfista, jehož konto rázem narostlo o 1,35 milionu dolarů. Není divu, že byl ihned přirovnán k Langerovi, který se stal prvním německým golfistou, jenž ovládl některý z majorů.
„V dětství byl Bernhard mým vzorem. Vždy jsem si vážil jeho rad a tipů a doufám, že nyní můžu zase já ovlivnit mladé lidi v Německu a golf u nás zpopularizovat. Majory jsou nejdůležitější turnaje, které hrajeme. Nemohl jsem vyhrát nic většího," přiznal Kaymer a skvělý rok podtrhl vítězstvím v Ryder Cupu a společně s Graemem McDowellem se stali nejlepšími hráči na European Tour.

Trůn je můj
Také rok 2011 začal parádně a potřetí v kariéře ovládl Abu Dhabi HSBC Golf Championship, po kterém poskočil na druhé místo světového žebříčku, z něhož odsunul Tigera Woodse. „Podle mě je Tiger Woods nejlepší golfista, co kdy žil. A jestli před ním budu týden nebo třeba měsíc, bude to úžasné," netajil se radostí, zároveň však už snil i o tom, že se dostane na úplný vrchol. Povedlo se mu to v únoru, kdy z golfového trůnu sesadil Lee Westwooda.
„Rozhodně budu potřebovat nějaký čas, aby se mi to rozleželo v hlavě. Příští týden nehraju žádný turnaj, tak na to přemýšlení alespoň budu mít chvíli," smál se úspěšný golfista a jedním dechem dodal, „teď můžu říct jen tolik, že jsem strašně pyšný. Nejenom na sebe, ale i na svou rodinu, lidi, co mi pomáhali, a celé Německo."

V čele žebříčku vydržel do dubna a světovou jedničkou byl osm týdnů. Pak jej znovu vystřídal Angličan Westwood, který právě vyhrál Indonesian Masters. Rok ale Kaymer považoval za úspěšný. Zvlášť poté, co na podzim ovládl ještě WGC-HSBC Champions. „Doteď byl tento rok OK. Teď je to ale skvělý rok," říkal po vítězství v Šanghaji. V té době však netušil, že na další individuální trofej bude čekat téměř tři roky a že triumf na US Open 2014 bude dosud jeho posledním.

Od té doby se sice v Kaymerově profesionální kariéře moc zajímavých událostí neodehrálo, hlavu si tím ovšem příliš neláme. „Samozřejmě bych mohl říct, že každý neúspěšný cut je zbytečný, ale jsem přesvědčený, že se člověk z těchto zkušeností učí," tvrdí smířlivě. „To je to, proč dokážu ocenit úspěch, ale taky vím, jak se vypořádat se selháním. Tak to ve sportu chodí."
Přestože už pět let nevyhrál žádný titul, jeho kariéra je protkána velkými úspěchy. „Každý titul a každé ocenění je pro mě velká čest. Ukazuje, že jste v průběhu dané sezony udělali něco dobře," uvědomuje si, že prosadit se v dnešním golfovém světě není vůbec jednoduché. Poslední výsledky mu však dávají naději, například osmé místo z British Masters nevypadá vůbec zle.

Lepším člověkem
V aktuální sezoně bojuje na obou frontách, tedy na PGA i European Tour. Ovšem pokud má alespoň trochu času, tak se vrací domů do Düsseldorfu. Martin je zároveň velkým fotbalovým fanouškem, který drží palce německému týmu 1. FC Köln. „Fandím jim už odmala. Fotbal je mou druhou největší vášní a jsem velkým fanouškem německé reprezentace," netají se Kaymer, který je sportovně velmi nadaný a vyzkoušel si už ledacos, například fitness, pilates nebo taekwondo. „Zkouším různé věci a chci vyzkoušet i nové sporty. Před několika lety jsem byl poprvé od doby, co jsem byl ještě dítě, lyžovat a opravdu to byla velká zábava."

O Kaymerovi je známa ještě jedna věc – je velkým fanouškem svého krajana a bývalého závodníka formule 1 Michaela Schumachera. „Je jedním z mých největších idolů. To, co dokázal během své kariéry a pro německý sport, je velmi působivé a vydrží to věčnost," uvědomuje si Kaymer, jemuž sportovní úspěchy pomohly i v osobním životě.
„Získal jsem obrovské zkušenosti, ale má kariéra také v pozitivním směru změnila mou osobnost. Vyrostl jsem a sport mě učinil lepším člověkem, nezávislejším i dospělejším."
Zažil a dokázal toho už opravdu hodně. Nyní se však nabízí ještě jedna otázka. Zvládne se vrátit k předešlé formě a dokáže znovu vyhrávat turnaje?

Převzato z časopisu GOLF 6/2019
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters

STRUČNÁ VIZITKA
MARTIN KAYMER
Datum narození: 28. prosince 1984
Místo narození: Düsseldorf, Německo
Bydliště: Mettmann, Německo, Scottsdale, Arizona, USA
Pro od roku: 2005
Vstup na EPGA Tour: 2007
Vstup na PGA Tour: 2013
Počet profesionálních výher: 23 (PGA Tour – 3, EPGA Tour – 11, Sunshine Tour – 1, Challenge Tour – 2, ostatní – 8)
Umístění na světovém žebříčku (k 20. 5. 2019): 186.
Umístění v Race to Dubai (k 20. 5. 2019): 85.
Umístění ve FedEx Cupu (k 20. 5. 2019): 200.
Týmové soutěže: Ryder Cup (2010, 2012, 2014, 2016), World Cup (2007, 2008, 2009, 2011, 2018)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...