parenica-lukas-750Žijeme v éře internetu a sociálních sítí, která by nám před nějakými dvaceti či třiceti lety asi přišla jako hodně divoké sci-fi. Zatímco vědeckofantastičtí spisovatelé snili o dovolených na Marsu a létajících autech, nám pokrok zatím přinesl všudypřítomný datový signál, wi-fi zadarmo téměř kdekoli a možnost sdílet vše a všude. Jak se tyhle změny promítly do světa golfu?

Rozhodně je třeba říci, že přinesly – a to i nám, rekreačním hráčům – spoustu výhod. Možnost stáhnout si na prakticky kterémkoli hřišti příslušnou birdie kartu, zapisovat si skóre online, hodinky, které nám změří vzdálenost do greenu s přesností na decimetry, to všechno jsou vymoženosti, o kterých se minulé generaci ani nezdálo. Jen si vzpomeňte, jak ještě v devadesátkách měřili i přední světoví profíci před turnaji vzdálenosti na hřišti pěkně postaru, oldschoolovým kolečkem.

Pak je tu samozřejmě benefit pro ty z nás, kteří kromě hraní patříme i k vášnivým fanouškům nejlepších golfistů světa. Jen málokterý z nich už dnes nemá svůj facebookový, twitterový či instagramový účet (většina spíš naopak všechny tři), a my se tak můžeme klidně jen pár minut po skončení turnaje či tréninku dozvědět, co si o svém aktuálním výkonu myslí Tiger Woods, Phil Mickelson nebo třeba Ian Poulter. Nepotřebujeme k tomu žádného prostředníka v podobě novináře, hvězdy „nám" píší samy.
Jistě, tady už se objevuje první úskalí, protože tyhle informace jsou přeci jen filtrované, nepříjemná témata sám od sebe nikdo rozebírat nebude. I tak jde ale o nesporný luxus: řada z vás si určitě zase bude pamatovat, jak nesnadné bylo dopátrat se u nás v době „předinternetové" vůbec k nějakým výsledkům třeba z PGA Tour.

Sociální sítě ale mění svět kolem nás v mnoha ohledech i k horšímu. O pocitech odcizenosti plynoucích z přílišného zaujetí pro jejich virtuální svět už vznikly tisíce studií a další jistě přijdou. Specifický prostor Instagramu či Twitteru nicméně ohýbá realitu také nepřímo, prostřednictvím výrazných zisků, které umí generovat.
Jedním z hlavních témat tohoto vydání je nevraživost dvou amerických golfových hvězd, která se odehrává právě především na sociálních sítích. A co víc, existuje logické podezření, že tahle válka siláckých výroků a drsných vtípků na účet rivala ve skutečnosti vznikla jen naoko – a právě proto, že ji speciálním programem odměn nepřímo podporuje samotné vedení nejsledovanější golfové túry.

Vyplatí se proto zůstat na zemi a nevěřit bezhlavě všemu, co si na síti přečteme. Platilo to ostatně vždy a všude, tak proč najednou zahazovat obezřetnost? Važme si toho, že umí být internet skvělým pomocníkem při tréninku či turnaji, nenechme se ale nachytat na všechno, co jde zrovna kolem – ať už jsou to nabídky na „zaručeně nejlepší" golfové vybavení, nebo třeba předvolební kampaně politických stran. Mimochodem, ani letos se ostatně zatím žádná z nich nijak výrazně neblýskla obecnou podporou sportu – o golfu konkrétně už raději vůbec ani nemluvě.

Přeji vám proto krásný podzim, ať už budete online nebo offline, a klidnou mysl nejen na golfovém hřišti.

Převzato z časopisu Golf 8-9/2021


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...