Lyoness 1Reportáž z druhého dne turnaje European Tour v rakouském Diamond Country Clubu

Do druhého dne rozehraného turnaje v Diamondu jsem vskočil v pátek kolem deváté, po dvouhodinové jízdě z Brna. Hrají tam tři naši, jedu se podívat! Už při příjezdu ukazoval teploměr 27 stupňů, a to byla nejnižší teplota až do pozdního večera. V Diamondu moc stromů není, horko bylo skutečně úmorné. (Ale pořád lepší horko než bouřky, které potrhaly program třetího dne.)

Překvapení číslo jedna – málo diváků. Důvod jasný: tvář turnaje, domácí borec Berndt Wiesberger, zahrál první den smutných 79, sedm nad par, a jeho postup do víkendu a boj o první místa si neuměl představit ani jeho tatínek, Berndtův největší fanda.
Třem našim statečným se první den vedlo líp: Lukáš Tintěra zahájil turnaj v impozantním stylu – eaglem ze 140 metrů a berdíkem, po dvou jamkách skóre mínus tři, dohrál v paru a s velmi dobrou šancí na postup. Aleš Kořínek dal o tři rány víc: jel sem s tím, že nemůže v té silné konkurenci nic ztratit, jen získat, a tak hrál s klidem. Náš třetí, amatér Petr Dědek junior, jistě nebyl se 79 spokojen, ale když zahrál to co Wiesberger, který bude tento týden hrát US Open...

Ale k pátku. Tintěra hrál ráno, bojoval, ale nakonec z toho bylo 74, dvě rány nad par a taky dvě rány nad předpokládaný cut. Škoda. Pak následovaly z mého hlediska dvě prázdné hodiny: horko, hřiště plné zvučných jmen, ale díky absenci diváků nebylo poznat, kde hrají nejlepší a kde ti „obyčejnější". Tak jsem se prošel po stáncích sponzorů a vystavovatelů.

Rakouský golfový prezident Dr. Peter Enzinger postával ve stánku, kde rakouský svaz představoval aktivity, podporující jejich kandidaturu na pořádání Ryder Cupu 2022. Přestože o místě konání se bude rozhodovat až na podzim, Enzinger nadšeně popisoval, jakým impulsem je už teď jejich kandidatura pro celý rakouský golf.
120 podpůrných turnajů (Supporter Tour) je jen nejviditelnější část všech aktivit, sahajících od jednání s nejvyššími rakouskými politiky až po aktivizaci práce s mládeží v klubech. Jedním ze silných argumentů, které Rakušané používají, je spolupráce a pomoc golfovému hnutí v devíti zemích kolem Rakouska – od nás přes všechny „východoevropany" až po Rusko.

Lyoness 2Zašel jsem se podívat i do nového apartmánového hotelu, který otvírali v květnu. Jsou to pěkné bungalovy, vždycky dva u sebe, celé to tvoří velkou podkovu těsně před vchodem do klubu. Samozřejmě zde nabízejí výhodné balíčky golf + ubytování – v kombinaci se zdejší restaurací, která byla dvakrát za sebou vyhlášena nejlepší golfovou restaurací Rakouska, to není špatné. Hotel tady vysloveně chyběl.
Pak se přiblížil start posledních odpoledních flajtů, druhé hodina. Vedro vrcholilo. V předposledním flajtu bíle oblečený Aleš Kořínek s dobráckou tváří lemovanou plnovousem, s kedíkem vyladěným do světlemodra a s teoretickou nadějí na postup. V posledním flajtu Petr Dědek junior, nenápadný mladík v zeleném triku.

Nechtěl jsem znervózňovat naše borce tím, že se s nimi budu pohybovat po hřišti, mířit na ně foťákem a být přítomen případným chybkám, protože s jejich flajty se pohybovalo jen minimum diváků. Ale když se na tabuli u Alešova jména objevily na prvních devíti jamkách čtyři berdíky a žádné bogey, což bylo v ten moment ránu pod hranicí cutu, na dvě jamky jsem se za ním vydal. Ale dalšího berdíka jsem se nedočkal.
Na konci byl spokojenější Petr – zahrál hřiště v paru! Alešovi se přestalo dařit, nasázel na druhé devítce pět bogey, kolo za 73 a celkem byl 4 rány nad par. Našel jsem oba dva sedět u stolku před klubovnou. Aleš byl sdílnější, chvíli jsem s ním mluvil, pak jsem za dobrý výkon pochválil Petra, a v té chvíli se ukázalo, že chválím jeho velmi mladistvě vypadajícího tatínka! Petr mladší mi stál za zády! Lehké faux pas... Na mou omluvu – junior hrál v tmavých brýlích a v čepici a zblízka jsem ho ještě neviděl.

Petr pak vyprávěl příhodu z jedenácté jamky: první ránu dal na kraj křoví, které na Diamondu často lemuje ferveje, dropl si, z dálky nějakých 140 metrů dal k tyči a proměnil - par. Jeho dva spoluhráči šli po ferveji, nedropovali, ale oba odešli s bogey.
Určitě nemá smysl oplakávat fakt, že zase nikdo z našich neprošel do víkendu. Startovní listina byla nabitá, naši žádnou ostudu neuřízli, nasbírali zkušenosti a na dalších turnajích jich určitě využijí. Albatros je za dva měsíce...

Text a foto: Ivo Doušek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...