Thajsko_1Pokusím se vás přesvědčit, že golf v Thajsku, zejména v Chiang Mai, báječné kedíky, výborné jídlo a golfové školy stojí za to vyzkoušet na vlastní kůži. Seznámím vás s tím, co se na hřištích nosí, jí a pije, kdo a jak hraje a dozvíte se pár informací, které v turistickém průvodci běžně nenajdete.

Kdo a jak hraje golf v Thajsku a na Chiang Mai
Turistická centra jako Phuket, Pattaya, Samui a Cha-Am/Hua Hin navštěvují hlavně hráči ze střední a severní Evropy, ale narazíte zde i na Rusy či Američany. Golfová hřiště tu vznikla především proto, že tyto oblasti i před golfovým boomem navštěvovali turisté hledající odpočinek a únik od dlouhých a studených zim. Moderní turista však vyhledává aktivní dovolenou, což hraní golfu rozhodně splňuje. Vzhledem k turistické návštěvnosti těchto míst jsou ceny za green fee, kedíka, ubytování nebo v restauracích vyšší než v Chiang Mai.

Bangkok a jeho okolí jsou trochu jiné. Najdeme tu spoustu hřišť jak pro střední vrstvy, tak pro hráče z vyšších příjmových vrstev, Thajce nebo cizince, kteří v Bangkoku pracují. Město je významným finančním a obchodním centrem jihovychodní Asie, díky tomu se zde koncentrují lidé s vysokými mezinárodními platy, ale i platy běžných zaměstnanců jsou vyšší než kdekoliv jinde v Thajsku, proto za golf a služby s ním spojené vydáte víc než v Chiang Mai.

Chiang Mai je jediná oblast, kde hrají běžně i Thajci ze středních vrstev. Kromě nich tu narazíte na další Asiaty – Korejce, Japonce či Taiwance. Důvodem této velké návštěvnosti je dostupnost, jak z hlediska vzdálenosti, tak z hlediska ceny, a pak také skutečnost, že Asiaté se neopalují.

Další skupinou hráčů v Chiang Mai jsou běloši, zatím tvořící menšinu. V thajštině se běloch nazývá „farang” a toto slůvko zde uslyšíte velmi často, protože bělochů-turistů nebo bělochů-usedlíků tu běhá celkem hodně.
Podle jednoho z řady tvrzení pátrajících po původu tohoto slova je odvozeno od výrazu „farangset“(thajské výslovnosti slova „francais”, francouzsky „Francouz”). Právě Francie totiž byla v 17. století první zemí, která rozvíjela kulturní styky s Thajskem, jehož obyvatelé nazývali všechny bílé cizince a Francouze stejně.
„Farang” je však také výraz pro guavu (ovoce připomínající zelené jablko), která byla do Siamského království přivezena portugalskými obchodníky před 400 lety. U Thajců tak vzbuzuje úsměv vidět faranga jíst farang, tedy bělocha pojídajícího guavu.

Hráči – Thajci
Thajci rádi hrají ve skupinách pěti, někdy dokonce šesti hráčů, zejména pokud hrají místní nebo národní politici či osoby vysoko postavené v thajské armádě. Tato sestava je už ale na většině hřišť v Bangkoku a v ostatních thajských golfových centrech zakázána. Tam si také většinou musíte pronajmout golfový vozík, a to jeden pro jednoho hráče. Na severu jsou pravidla mírnější, pronájem vozíku není nikdy podmínkou, v hornatějším Chiang Mai Highlands (www.chiangmaihighlands.com) bych to však doporučovala. Některá hřistě pronajmou jeden vozík pro skupinku.

Jedním z hlavních důvodů, proč hrát ve větší skupině, je sázení. Thajci většinou hrají „skins” a sázejí od jamky k jamce. Když jamku nikdo nevyhraje, u té následující se výhra zdvojnásobí. Jste-li ten nešťastník jdoucí za větší skupinou thajských golfistů, připravte se na větší prodlevy, protože je v sázce nejméně 100 bahtů za jamku na hráče. A pokud se blížíte ke konci devítky nebo osmnáctky, pak často o hodně víc, neboť v tuto chvíli přichází ke slovu tzv. press, kdy hráč vsadí tolik, aby případně zvrátil skóre.

Když už podobná situace nastane, zavolejte marshalla, aby vás nechal hrát skrze tento flajt. V tom případě ale musíte hrát rychle (nebo to alespoň předstírat). Ani marshallovi se však nepodaří nechat vás projít, hraje-li ve skupince některý z prominentů, což se mi bohužel stalo na jednom klubovém turnaji, kdy ve flajtu přede mnou šel bývalý ministerský předseda. Peníze sice v sázce nebyly, ale o to více šlo o výsledek a prestiž.

Jinak Thajci kedíky vytíží na maximum. Dokonce je nechají i vyndat míček z jamky nebo si najmou hned dvě pomocnice, jednu na podávání holí a starost o bag, druhou na nošení deštníku proti slunci. Můj golfový pro mi sdělil, že si někteří z nich najmoui i tři, ale to už opravdu netuším, co ta třetí dělá. Často si také od kedíků nechávají čistit golfové boty.

Thajky golf moc nehrají. A pokud ano, jde o mladší generace nebo jsou dokonale zahalené oblečením, aby náhodou víc nezhnědly. Právě sluníčko je hlavním důvodem, proč nehrají. Ty více motivované často začnou hrát již po východu slunce, aby unikly nejsilnějšímu UV záření.

A co Thajci nosí? V podstatě to, co ostatní Asiati. Na rozdíl od Američanů většinou nenosí šortky. Jak ženy, tak muži preferují dlouhé nebo tříčtvrteční kalhoty. Ženy si někdy vezmou i sukni nebo kraťasy, pod které si navléknou punčocháče (i divočejší, třeba s leopardím vzorem). Pokud se rozhodnou pro krátké tričko, doplní ho golfovými rukávy různých barev. Ženy pak rády nosí rukavice na obou rukách, aby sluneční paprsky nepronikly ani tam. V Asii také dostanete trička s rukávy, které se dají přetáhnout přes palec, což dokonale kryje případnou mezeru mezi rukavicí a paží.

Co se týče golfových čepic, tak muži nosívají kšiltovku s plachtou na pokrytí krku, ženské golfové čepice mají kromě této plachty ještě větší kšilty, které ve srovnání s klasickou kšiltovkou vrhají větší stín. Asi poslední velkou odlišností je, že Asiatky často nosí i masky. Ty se zachytí za ušima, a tak paprsky nedopadnou ani na dolní část obličeje. Samozřejmě většina hráčů používá deštník proti sluníčku!

Vzhledem k tomu, že Asiati mají takhle perfektně vymyšlenou ochranu těla před sluníčkem, mohou hrát celý den, a to i v poledne. Korejci i Japonci sem totiž často zavítají na týdenní či delší pobyt a hrají 36 jamek za den, který proloží hodinovou přestávkou na oběd. Takový golfový maraton však většinou vydrží pouze muži.

Thajsko_KorejecHráči – Korejci
V Thajštině se Korejcům říká „kaolee“ a to, co většinou platí pro Thajce, platí i pro Korejce. Zpravidla přijedou do Chiang Mai na týden a hrají i 36 jamek denně. Korejci ale nejsou tak zdvořilí a často hrají pomaleji. Vůbec jim nepřijde divné, když je za nimi skupinka, která čeká, než jamku pomalu dohrají. Spropitné dávají v podobné výši jako ostatní Asiaté.

Často se pokrývají stejně jako Thajci, zato obvykle hrají v párech a často vidíte samostatný pár nebo skupinku dvou mužů či dvou žen. Korejky jsou všeobecně lepší hráčky než Thajky nebo Japonky.

Korejci (muži) se také rádi po dokončení kola napijí piva s ledem nebo whisky s vodou a ledem. Víno jak Korejci, tak ostatní Asiaté moc nepijí. V Thajsku je víno vysoce daněno, takže cena i za průměrně kvalitní víno je vysoká. Nicméně v horkých zemích jsou pivo či whisky s ledem daleko víc osvěžujicí než víno, které vám často způsobí spíše bolehlav nebo rychlý pocit opilosti. Moje sestra, která mě zde poprvé navštívila před dvěma lety, si v teplých letních měsících dává pivo s ledem i v Čechách. Prvně vzbudila u kamarádů velké opovržení, ale pak zjistili, že ve vedru je to velice osvěžující.

Korejci také upřednostňují korejské jídlo, takže v Chiang Mai najdete řadu dobrých restaurací a v samoobsluhách běžně najdete korejskou specialitu kim-či. Kromě turistů jsou tu však i Korejci-golfisté místní, kteří zde pracují nebo se sem rozhodli odstěhovat na důchod.

Hráči – Japonci
Od ostatních Asiatů se nejvíc odlišují noblesní golfovou etiketou. Pokud jsou v pomalé skupince, hned vás nechají předejít a většinou na vás nikdy nedělají nátlak, pokud se váš flajt naopak zpomalil. Tak jako ostatní Asiati i japonští muži rádi popíjí nebo si zakouří. Často je jejich popelník, zapasovaný v přední části vozíku, plný cigaretových nedopalků.

„Jipun“, jak se jim v thajštině říká, přijíždějí podobně jako Korejci v párech, ale často i v různých jiných skupinách. Japonky mají specifický módní styl, jenž lichotí jejich drobným postavám. Jsou v módě poměrně odvážné a často volí i výraznější barvy, čímž se liší od Korejek preferujících tón v tónu. Jedním z typických japonských modelů je skládaná suknička a k tomu vysoké, třeba kárované, podkolenky. Také muži často volí vyšší ponožky nebo podkolenky.

Chiang Mai představuje pro Japonce velice populární destinaci, neboť jim vyhovuje podnebí a hlavně ceny, které jsou podstatně nižší než v Japonsku, kde je sice mnoho golfových hřist, ale ne tak finančně dostupných.

Spousta Japonců zde pracuje, a tak narazíte na řadu výborných sushi restaurací, které jsou o mnoho levnější nez třeba v Praze. Já sama mám velmi ráda restauraci Tsunami na Huay Keaw Road s příznivými cenami a dobrou atmosférou, kterou tvoří také studenti z chiangmajské university, nacházející se kousek od restaurace.

Hráči – farangové
No a co my, farangové? Do Chiang Mai jezdí na golf hlavně Němci, Holanďani, Angličani, Švýcaři, Skandinávci, ale i Američani nebo Australani. Kromě turistů je v Chiang Mai mnoho místních farangů, kteří sem zavítali na důchod nebo zde pracují nebo si sem přijeli odpočinout od rychlého běhu profesního života. Mnoho farangů si našlo thajskou manželku nebo ji již mělo a po několika letech v Evropě či Americe se sem přijeli znovu usadit a vychovávat děti (jsou tu totiž velice dobré mezinárodní školy).

Většina cizinců hraje s jinými cizinci, kteří jsou občas doplněni jedním Thajcem nebo jiným Asiatem. Muži hrají s muži. V jednu dobu tu také probíhala mužská golfová liga, která se však nedávno rozpadla. Bělošek, které by zde hrály golf, je málo. Nejspíš proto, že mají děti, a tak jim na hraní nezbývá čas. Některé thajské ženy farangů už ale také hrají nebo se hrát učí. Byla jsem překvapena, že i ty starší se golf naučily velmi dobře.

Podle kedíků platí nejvyšší spropitné Američani, naopak nízkou částku mohou očekávat od starších místních farangů a pak hlavně od těch, co mají thajské manželky. Tito cizinci se totiž naladili na nízké místní ceny, takže nikdy nepřeplácejí. Kedíci jim pak přezdívají „farang kee nok“, což v překladu znamená „farang ptačí hovínko“, česky řečeno – dršgrešle.

Farangové hrají jak ve dvojicích, tak ve třech nebo čtyřech. Často se sázejí a hrají i dva proti dvěma. Ve hře mnohdy bývá jen dvacet bahtů za jamku, takže jim kolo jde celkem rychle. Populární hrou je i „nassau“, kdy se sází na prvních nebo posledních devět jamek a pak také na celkové skóre osmnáctky. Jinak farangové jsou pověstní velice dobrou golfovou etiketou i tím, že hru neprodlužují a kolo hrají 3 až 4, hodiny podle počtu hráčů ve flajtu.

Občerstvení na hřistích
Při hraní golfu v Thajsku nemusíte čekat až na dohrání kola, než něco dobrého zakousnete. Mnohá hřiště nabízejí hráčům před i během kola lehká jídla, jež jim rychle dodají energii.
V Chiang Mai jsou populární malé čínské knedlíčky zvané „dim sum“. Prodavačka u golfového stánku vám je dá na malý talířek a poleje je speciální omáčkou. Kromě toho si třeba můžete dát i lepkavou rýži z vepřovým masem na tyčce nebo lepkavou rýži s banánem v banánovém listu, různé sandviče, buchtičky, banány nebo jiné tropické ovoce.
Stánek u osmnáctky pak často nabízí větší výběr jídel, ať již polévku či jiné jednoduché vařené thajské jídlo. K pití jsou kromě vody a sportovních drinků čertstvé mladé kokosy, pomerančový džus, ledová káva nebo čaj.

V restauracích golfových kluboven je k dostání velký výběr thajských i mezinárodních jídel. Pokud do Chiang Mai dorazíte, nenechte si ujít severothajskou specialitu „kao soi“, což je curry polévka s kuřecím stehýnkem nebo vepřovými či hovězími kousky masa a dvěma druhy pšeničných nudlí, ke kterým se podává nakrájená šalotka, limetka a kysaná zelenina. Nejlepší je v klubové restauraci Roayl Chiang Mai.

Thajsko_AcademyGolfové školy
Skoro na každém odpališti v Thajsku najdete golfového pro nebo golfovou školu. Někteří pro jsou kvalifikovaní USGA, Thai PGA nebo jsou tito učitelé bývalí pro, kteří hráli na tour nebo působí na senior tour. Spousta zdejších mezinárodních škol má golfový program a tyto školy buď přímo golfového učitele zaměstnávají, nebo si najmou jednoho i více instruktorů z přilehlých odpališť.

V Chiang Mai je vyhlášená golfová akademie Prem Golf Academy, sídlící v prostorách mezinárodní školy Prem Tinsulanonda International School (www.premcenter.org). Areál o rozloze 90 akrů leží 25 km od středu města a golfová akademie se pyšní prostory, jež lze využít za jakéhokoliv počasí. Akademie nabízí V1 Swing Analysis Technology, třídu na vyučovaní teorie, velký grín na patování a čipování, šest krytých sítí pro přihrávky a drajvy, odpaliště s krátkým dosahem na grín, bankry na dlouhé a krátké rány, grín za vodou, fitness a nově otevřené odpaliště dlouhé 350 yardů.

Slogan akademie zní: Giving you the Knowledge for Power and Precision. Po celý zde nabízejí soukromé lekce, odpolední výuku pro ženy, muže a juniory, tří, čtyř či pětidenní golfovou školu pro dospělé, rodinný golf, lekce pro juniory s velkým potencionálem (elite junior golf), třídenní až měsíční tábor pro juniory (zahrnující i ubytování, jídlo a volnočasové aktivity).

Tábory jsou organizovány v době školních prázdnin, takže se sem často sjedou junioři z různých částí světa, především však z Asie. Jedním z nejvyhledávanějších golfových kempů pro juniory je tábor spojený s výukou golfu a angličtiny, zahrnující tříhodinovou výuku golfu v ranních hodinách, odpoledne po obědě a odpočinku následuje výuka angličtiny.

Golfoví instruktoři mluví kromě thajštiny a angličtiny i německy a v duchu motta „No one is bigger than the Game“ učí své studenty vyznávat hodnoty, ve které zde všichni věří – čestnost, integrita, sportovní duch, respekt, sebevědomí, odpovědnost, vytrvalost a vybrané chování jsou součástí každého golfového programu. Hodiny golfu tak pomáhají mladým hráčům porozumět těmto důležitým životním hodnotám a využít je v každodenním životě.

Vedoucím instruktorem akademie je Mike „Spike” Collier, který se věnuje studiu golfového švihu již více než 24 let, především pak švihu hráčů jako jsou Peter Croker, Greg Norman, Jack Nicklaus, Ben Hogan, Nick Faldo a mnoho dalších. Studium mu umožnilo jasně porozumnět důvodům, co způsobuje čistý a opakovatelný golfový švih. Výuka akademie je založena na geometrii a fyzice švihu, kterou instruktoři akademie vyučují pomocí různých cvičení a aplikací na různé druhy situací. Také díky tomu řada juniorů z této akademie dosahuje na turnajích v Tahjsku výborných výsledků.

Ohledně cen je nejlépe kontaktovat přímo Prem Golf Academy, protože škola často nabízí různé slevy a ceny se liší podle druhu programu.

Další golfovou školou je JP International Golf, která se nachází na dvoupatrovém golfovém odpališti Star Dome přímo v centru města Chiang Mai. Toto odpaliště má i přilehlé devítijamkové golfové hřiště s nabídkou večerního golfu. Ve Star Dome najdeme také tréninkové plochy pro nácvik krátké hry.

Instruktoři této školy vycházejí ze tří základních pilířů, jimiž jsou: ústní výuka (vedená kvalifikovanými odborníky z PGA America a Thai PGA), vizuální výuka (analýzu švihu pomocí videa) a cit (využití pomůcek pro zdokonalení švihu).

Ředitelem školy je Jeremy Paulson a vedoucím instruktorem anglicky hovořící Kitti Sornkaew, který má mnoholeté zkušenosti s výukou golfu v Německu, Švédsku, Indii, Barmě a Thajsku. Kitti vyučuje švih Petera Crokera a je obdivovatelem a studentem švihu Bena Hogana. Škola je schopna nabídnout i speciálně sestavený program, ať už na bázi individuání nebo skupinové výuky. To tajů golfu tu pronikají jak dospělí, tak hráči juniorského věku.

Výuka golfu v Chiang Mai je cenově sandno dostupná. Studenti si mohou dovolit zaplatit více hodin než v Evropě nebo Americe a tím snad i snížit svůj hendikep. Instruktor často nehledí na každou minutu strávenou na odpališti či na grínu, je-li to nutné, protáhne hodinu bez nutnosti zaplacení další lekce.

Vzhledem k tomu, že už mi nezbyl prostor věnovat se jednotlivým golfovým hřistím v Chiang Mai a některým místním turnajům, budeme se těmto tématům a zejména golfovým hřištím Alpine (www.alpinegolfresort.com), Highlands (www.chiangmaihighlands.com) a Royal Chiang Mai (www.roaylchiangmai.com) věnovat v příštím čísle.

Sawadeeka! (Na shledanou!)

Text a foto: Alice Moe


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...