Sedin1Ani se nechce věřit, že slovenský Sedin otevírali teprve letos na jaře, koncem dubna. Při návštěvě se ve vás totiž okamžitě rozhostí pocit, jako by zde hřiště stálo už několik let. Když však máte v zádech silného partnera, který se dokáže chopit příležitosti, zrodí se dílko, nad kterým srdce golfisty zaplesá.

Slovensko poslední dobou zažívá rušné časy, pokud jde o výstavbu hřišť. A jedná se o velmi zdařilé realizace. Sedin z tohoto trendu nikterak nevybočuje. Naopak. Výstavba mistrovské osmnáctky by snadno mohla posloužit jako návod, jak dokonale využít toho, co prostředí nabízí.
Nacházíme se nedaleko seneckých jezer, čímž nepřímo odkazuji na jednu z podstatných ingrediencí hřiště. To dostalo do vínku skvělou výbavu – dostatek vody, písek z místních zdrojů a nádherné kulisy lužních lesů, jimiž se proplétá Malý Dunaj.

Sedin2Zajímavý design a prostředí, v němž se jamky nacházejí, nabízí hráčům prostor k dokonalému prověření jejich golfového umu. Hřiště se řadí k obtížnějším, nicméně je navržené férově a s ohledem na hráče i aktuální golfové trendy. V případě vhodné volby odpaliště na základě vlastní výkonnosti tak poskytne krásný zážitek ze hry začátečníkům, pokročilým, ale i profesionálům.
Osmnáctijamkové hřiště, nová klubovna stejně jako samostatně stojící turnajový dům přitahují celé rodiny golfistů, výkonnostních hráčů i nových zájemců o náš krásný sport. To vše v klidném a tichém prostředí a ve stínu mnohaletých stromů.

Po designem hřiště je podepsán Michael Terech z Polska. Dodavatelem stavby byla česká společnost HB Golf, výstavbu dozoroval v letech 2014 až 2016 Angličan Chris Johnson, o shaping drah se postarali zkušení odborníci z Anglie, Německa i Polska. Samotná myšlenka na výstavbu golfového hřiště vznikla roku 2008, s pracemi se začalo před třemi lety (2014). Hřiště spolu s akademií zabírá plochu zhruba 120 hektarů, z čehož na osmnáctku připadá rovných 100 hektarů.
Mezinárodní uskupení vdechlo život dílu, které má potenciál zařadit se k tomu nejlepšímu, co slovenská golfové scéna v současnosti nabízí. A nejde jen o vizuální stránku věci, pochopitelně tu místy narazíme na nějaké ty neduhy mladí v podobě řidšího rafu či neučesaného okolí v bezprostředním dosahu hřiště, nicméně tyto bolístky zahojí čas. Podstatné je, že kvalitě hracích ploch jde jen stěží něco vytknout.

Nemáte zde přitom pocit nabubřelosti, jak se v některých nových resortech stává. Klubová restaurace Sedin Golf Resort, tvořící součást klubového domu, vás dozajista okouzlí nefalšovanou golfovou atmosférou. Důležitý prvek v jejím interiéru zastává skotský tartan a pohodlné sedačky a ušáky přímo vyzývají, abyste se do nich spokojeně zabořili. Významné místo zastává i nepřehlédnutelná zelená pec, která v zimním období snadno vyhřeje celý prostor restaurace. V klubu, který budovali srdcem, se tak budete cítit jako doma!

Sedin-clubPři výstavbě pochopitelně mysleli i na turnajové nadšence, pro něž vždy je připravený samostatný turnajový dům, kde mohou nerušeně probírat své zážitky z právě skončené akce a užívat si pohodu bez ohledu na výsledek.
Z terasy klubovny je to jen pár kroků k cvičným plochám, akademii s dvěma jamkami, chipping a putting greenu i k driving range s krytými stáními. Podstatné je, že tréninkové plochy jsou kvalitativně srovnatelné s hřištěm, tudíž nehrozí, že byste se na hřišti několik jamek sžívali s odlišnou rychlostí greenů.

Samotné hřiště představuje příjemnou procházku, z pěti sad odpališť si každý vybere to své dle herní vyspělosti. Kondičně nepatří k nejnáročnějším, nemusíte se obávat dlouhých přechodů, vyjma poslední jamky, jejíž kameny najdete na vrcholu uměle vybudovaného kopce, stoupáte a klesáte jen neznatelně. Přesto mistrovský kurz prověří většinu vašich dovedností, přesnost, délku, ale i správné rozvržení ran, neboť četné doglegy, z nichž nejostřejší čeká na třetí jamce, vyžadují správné umístění rány tak, abyste si otevřeli prostor pro následující úder.
Zatímco na lesních jamkách budete potřebovat především přesnost, na otevřenějších pasážích pomůže délka. Zejména na pětiparech metry nešetřili, výjimku v tomto směru představuje závěrečný test úvodní devítky – strategická jamka, kde vám odvážná rána přes vodu může ušetřit ránu, ale také můžete splakat nad výdělkem... Hop nebo trop, můžete se pokusit o eagle, ale ani v případě, že jezero, kolem něhož se devítka obtáčí, pokorně obejdete, není solidní výsledek ztracen.

Z druhé devítky vypíchnu třípar hraný přes vodu, necelých 130 metrů z pánských odpališť, z dámských malinko přes stovku. Když však přitlačíte příliš, hrozí, že relativně krátký green míček přejede... a zase jste ve vodě! Ta zde do hry vstupuje v míře větší než obvyklé, ať už v podobě podélných překážek či zcela zjevných jezer. Napočítáme hned čtrnáct jamek s přítomností vody.
Druhým potenciálním zabijákem nízkého skóre jsou bankry v dopadových zónách. Počítejte s větším množstvím písku, což docela komplikuje hru z fervejových bankrů, neboť se propadnete o notný kousek. Dosáhnout pak čistého kontaktu hole s míčkem bývá obtížné. Fervejové bankry, z nichž obvykle hrajete takřka rutinně, se tak stávají mnohem větším strašákem než písečné pasti v okolí greenů, kde architekti milosrdně zpravidla ponechali volnější cestu i pro případ, že hrajete delší ránu s doběhem na jamkoviště.

Zvláštní pozornost zaslouží greeny. Povětšinou lehce vyvýšené, tvarované, středně velké. A co je podstatné – hebounké, hladké, rychlé, avšak spravedlivé. Pokud brejk správně přečtete, úspěch se dostaví. Kvalita výrazně nadprůměrná, na takových kobercích je radost hrát (což ostatně platí i pro ferveje).
Naděje na úspěch vzrůstá se znalostí greenů, což vás donutí se na Sedin opakovaně vracet. A garantuji vám, že svých návratů litovat nebudete, tohle hřiště si to zkrátka zaslouží!

„V nejbližší době se zástupci klubu chtějí zaměřit na členskou základnu a podporu klubového života," dozvídáme se, ale i golfisté z Česka i Rakouska jsou samozřejmě také vítáni! „Do budoucna přibude i dětská akademie, která by se mohla stát dalším lákadlem pro zájemce z okolí." Majitelé zkrátka neusínají na vavřínech a spřádají další plány. Vedle golfu počítají s využitím vodních ploch pro rekreaci, v plánu figuruje i bydlení na jezeře, možná i přístaviště na trase podél Malého Dunaje.

To vše jen nějakých třicet či čtyřicet minut jízdy z Bratislavy, z Brna sem dorazíte zhruba za dvě hodiny. Když k tomu přidáte velmi slušnou cenu green fee, kdy ve všední den zaplatíte 49 euro a o víkendu pětašedesát, nemám o budoucnost zdejšího resortu obavy. Pokud minimálně udrží stávající kvalitu, pak se vám dostane potěšení výrazně vyšší hodnoty. Tak proč si návštěvou Sedinu nezpříjemnit třeba hned babí léto?

Převzato z časopisu GOLF 9/2017
Text: Petra Prouzová, foto: Golf Resort Sedin

UŽITEČNÉ INFORMACE
SEDIN GOLF RESORT
Adresa: Sedin Golf Resort, Veľké Úľany, Nové Osady č. 110, 925 22
Tel.: +421 313 700 307
Web: www.golfsedin.sk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 48°6'51,974" N | 17°35'7,919" E
Rok otevření: 2017
Služby: driving range | chipping & putting green | akademie | výuka golfu | půjčovna vybavení | klubovna | restaurace
Počet jamek: 18 | Par: 73
Délka (m): 6 492 (černá) | 6 356 (bílá) | 5 962 (žlutá) | 5 612 (modrá) | 5 183 (červená)
Green fee: 49 € (po–čt) | 65 € (pá–ne)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...