Pravidla

Svk-Hruba-BorsaGreen Resort Hrubá Borša nedaleko známého letoviska Senecká jezera patří od svého otevření před pěti lety k nejkrásnějším a nejoblíbenějším slovenským hřištím. Dobrá pověst se šíří rychle, což dokládá návštěvnost golfistů z Česka, Rakouska i dalších zahraničních zemí.

Osmnáctijamkové mistrovské hřiště a příjemná devítijamková akademie tvoří střed stále se rozrůstající zóny rezidenčních rodinných domů. Chystáte-li se tak stavět, právě zde si můžete prohlédnout všechny možné typy domů – od funkcionalistických poschoďových domků přes přízemní bungalovy, extravagantní, kovovými pláty obložené objekty až po dřevostavby.

Je až překvapivé, jak úspěšný developerský projekt v klidné krajině jižního Slovenska, ve vzdálenosti nějakých 35 kilometrů od hlavního města Bratislavy, se podařilo vytvořit. A že jde o skvělé místo pro život, o tom vás snadno přesvědčí na 1 000 000 metrů čtverečních zeleně.
Tu tvoří především dvě golfová hřiště, doplněná jezírky na místě původních štěrkovišť s písečnými plážemi, a na okrajích lesík, podél něhož se vinou ferveje. O krásné výhledy tu není nouze, dovedete si představit příhodnější místo pro příjemné procházky či projížďky na kole? To vše navíc v blízkosti vzpomínaného letoviska Senecká jezera, s možností koupání na volných vodních plochách nebo v atraktivním aquaparku, ve spojení s návštěvou tamních restaurací, barů a využitím dalších služeb.

Rodinná firma, rodinný duch
Pod celým developerským projektem – rezidenční zóny i golfovými hřišti – je podepsána společnost Orag rodiny Munkových. Její zakladatel Jozef Munka si už užívá zasloužený důchod, i nadále však zastává funkci prezidenta klubu. Řízení firmy převzali jeho dva synové, Marek a Martin. Zatímco prvně jmenovaný má na starost především finanční záležitosti, Martin se stará o provoz resortu. V organizaci klubového života jim vydatně pomáhají také jejich manželky – Alena a Dagmara.

Přátelskou tvář vdechl hřištím velkou měrou Martin Munka, který je jejich autorem. Ostatně má s touto činností zkušenosti, podílel se i na designu a redesignu mnoha slovenských a českých hřišť. Uvést můžeme například Black Stork ve Velké Lomnici, Rajec, Karvinou, Ostravici, Šilheřovice, Rožnov pod Radhoštěm nebo Malou Idu.
Spolupracoval také s designérskou společností slavného Jacka Nicklause při výstavbě šestatřicetijamkového resortu v Šajdíkových Humencích nedaleko Senice. V Hrubé Borši vytvořil hřiště, o němž bez nadsázky platí, že je příjemné, férové, přehledné, zároveň však dokáže nabídnout pestré golfové zážitky začátečníkům, stejně jako zkušeným golfistům.

Martin Munka často zdůrazňuje, že s golfovými hřišti je to jako s automobily: Když si koupíte Mercedes, musíte se o něj patřičně starat. Hřiště v Hrubé Borši rovněž nepatří k těm obyčejným přírodním, ale má na údržbu náročné ferveje oseté greenovou trávou. Je staré pět let a vyžaduje srovnatelnou péči jako na začátku.
Na otázku, co považuje za důležité pro to, aby si udrželo svou kvalitu a dobrou pověst, odpovídá: „Každé hřiště prochází svým vývojem, neboť jde o živý organizmus, třebaže má také řadu neživých částí, jako jsou klubový dům, cestičky, parkoviště či mobiliář. Tím je daná i péče. Ze začátku jde především o fázi zarůstání, tzv. grow in, kdy kořenový systém ještě není tak hustý a hluboký. Na trávníku se nejprve začíná tvořit vrstva plsti, která vzniká odumíráním částí trávy, jako jsou kořeny, listy nebo stébla, ale hlavně zbytky po kosení. Tato fáze je bohužel příhodná pro šíření různých houbových onemocnění, která je třeba průběžně likvidovat, respektive omezovat. Jde o hráči neoblíbené operace jako prořezávání a provzdušňování (aerifikace), což bývá většinou spojené s pískováním. Ale co je nejdůležitější, pokud chceme udržet nastavenou laťku kvality, musíme neustále investovat do hnojiv, závlah, strojového vybavení a řady dalších detailů. Hlavní jsou nicméně kvalitní zaměstnanci. Ti dnes tvoří v systému údržby z hlediska nákladů největší položku."

Oblíbený organizátor turnajů
Boršanský golfový klub je v současnosti největším golfovým klubem v zemi. Martin Munka se domnívá, že počtem členů a odehraných kol se začíná dostávat na optimální úroveň. Za tu označují počet mezi 1 000 až 1 200 členy.
„Golf by neměl být o tom, že někdo někdy přijde bez ohlášení na recepci a dostane volný tee time. Rádi poznáme své zákazníky předem, abychom mohli optimalizovat jednotlivé flighty. Na vytížených hřištích je tento postup běžný. A to se nechceme porovnávat s top hřišti světa, kde si musíte tee time rezervovat i na měsíce dopředu," dodává.

Borša se může pochlubit i velkým zájmem ze strany pořadatelů komerčních turnajů. Odpověď, proč se tak děje, je jednoduchá: poměr cena – výkon – dopravní dostupnost – výborné jídlo – a v neposlední řadě – kvalita recepce a managementu ve spojení s přátelskou rodinnou atmosférou. Promotéři zkrátka vědí, že o turnaje na hřišti v Borši je zájem, a dokáží ho naplnit.
Ne vždy je přitom snadné sladit komerční zájmy a požadavky členů. Na to podle Martina Munky neexistuje žádný návod: „Každé hřiště má vlastní postupy, jinak diverzifikované poměry mezi příjmy od členů, fee hráčů a z komerčních akcí. Ale i tyto poměry se mohou postupem času měnit, a proto je tato otázka na tak vytíženém hřišti, jako je to naše, často na programu dne."

Svk-Hruba-Borsa2Klubový dům nejen pro členy
I když vedení klubu už Jozef Munka předal svým synům, pravidelně ho můžete potkat na hřišti v srdečném rozhovoru s hráči. Právě on přišel s myšlenkou postavit nový větší klubový dům. Intenzivní práce na objektu prozrazují, že už za několik týdnů bude stavba zdárně dokončena.
K její realizaci si majitelé přizvali „staré dobré známé", kteří se podíleli na předchozí „verzi", a sice projektanta Marka Mečára a zhotovitele Štefana Zeloviče. Tento tým navíc podpořila vynikající interiérová architektka Katarína Mňahončáková.

Budova má moderní a svěží vzhled. Patrně nejvíc vás zaujme průchozí terasa, která se klene nad jezírkem u deváté jamky. Odpočívající hráči i hosté tak budou moct sledovat hru na greenu, na který většina golfistů hraje ránu přes vodu. Po terase se pak hráči budou pohybovat při přesunu mezi oběma devítkami, takže půjde o místo tradičního občerstvení „na půli cesty" ve venkovním baru.
Celý komplex tak definitivně splyne do jednoho celku s hřištěm. Přes zimu je ještě v plánu dokončení nových šaten a kuchyně, což umožní klub využívat celoročně.

V případě Hrubé Borši má přitom celoroční provoz klubového domu mimořádný význam, neboť budova má šanci stát se společenským centrem nejen pro členy klubu, ale také pro obyvatele okolní rezidenční zóny, jež se neustále rozrůstá. Zaskočit si na kávičku a nadýchaný štrúdl či chutný obět v restauraci, provozovanou Rastislavem Antalou, a pozorovat u toho dění na hřišti nebo jen nechat oči odpočinout při pohledu na zeleň fervejí a greenů je přece úžasný způsob odpočinku!

Po dokončení klubového domu plánují v Green Resortu další zlepšování služeb. Už nyní ve spolupráci s obcí pracují na vybudovaní nových autobusových zastávek, sportovišť, cyklotras, infrastruktury obchodních prostorů či rozšíření obecné školky.

Ubytování v apartmánech přímo na hřišti
Samotný golfový areál už je podle svých majitelů optimálně vybavený. Přesto počítají s vybudováním nového zastřešeného zázemí na údržbu strojů. Pokud bychom měli něco označit za problém, pak je to ubytování golfových hostů. Ačkoliv nedaleká Senecká jezera nabízejí několik tisíc lůžek, přece jen někteří golfisté touží po ubytování přímo na hřišti. Majitelé nicméně od vybudování hotelu upustili s odkazem na to, že se nejedná o business, kterému rozumí.
V současnosti však připravují projekty na výstavbu bytových a apartmánových domů na místě starého parkoviště. Část prostorů si chtějí ponechat ve vlastnictví na potenciální pronájem golfistům, tak nějak ve smyslu Airbnb.

Veškeré informace o resortu najdete na nových a přehlednějších webových stránkách www.golfborsa.sk. Dozvíte se termíny turnajů, včetně tradiční Ecletic túry, hrané vždy v úterý a pátek, jejíž vítězové se mohou těšit na hodnotné golfové zájezdy do Turecka od cestovní kanceláře Gabriel Tour.
Pokračují i víceméně pravidelné tematické Fun Texas turnaje. Chybět nebudou zábavné noční texasy a zajímavý bude jistě také texas ve formátu hráč-nehráč, ve kterém si golfista přizve do dvojice spoluhráče zatím nemajícího s golfem zkušenosti. I to je způsob, jak do GKBO přilákat co nejvíce lidí.

A protože tu od začátku silně podporují také mladé golfisty, zavedli hned dvě nové série turnajů. První je Sunset Junior HCP sestávající z turnajů hraných na devět jamek, druhou Junior Borša HCP Day, kdy děti a mládež hrají ve vybraných nedělních termínech. V golfové nabídce pro mladé hráče najdete také letní golfový tábor s výukou golfu a zdokonalováním hry pod taktovkou zkušeného trenéra Johna Carolla.

A nakonec ještě jedna dobrá zpráva na závěr. Vzhledem k tomu, že v GKBO usilují o to, aby byl golf veřejnosti co nejdostupnější, jediná cena, kterou ve srovnání s loňským rokem změnili, se týká fee od pondělí do čtvrtka. Nově činí 32 € za devět jamek a 45 € za celou osmnáctku. Ostatní ceny, podobně jako u všech forem členství, zůstaly na stejné úrovni. V pozdních odpoledních hodinách navíc nabízejí zlevněné Sunset Fee a pro celý flight čtyř hráčů přichystali akci 3+1 zdarma.

Převzato z časopisu GOLF 6/2018
Text a foto: Hrubá Borša

GREEN RESORT HRUBÁ BORŠA
Adresa: Golfový klub Hrubá Borša, Borša 35, 925 23 Hrubá Borša, Slovensko
Tel.:+421 902 602 737
Web: www.golfborsa.sk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 653 (černá) | 6 206 (bílá) | 5 685 (žlutá) | 5 252 (modrá) | 4 559 (červená)
Green fee 9/18 jamek: 32 €/45 € (po–čt) | 37 €/55 € (pá–ne), senioři sleva 20 %
Green fee – Akademie (9 jamek, par 28): 8 € (po–čt) | 9 € (pá–ne)
Akceptace voucheru 1=2: pondělí


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...