Slov Welten hristeNenápadný, o pozornost ve velkém golfovém světě se nehlásící, ale na lokální úrovni velice aktivní a dynamický resort Welten v oblasti Žitného ostrova na jižním Slovensku otevřel své brány návštěvníkům před deseti lety. Od té doby se život klubu, fungujícího na rovinatém, bankry a vodními překážkami bohatě vyšperkovaném hřišti, nepřetržitě rozvíjí. Fundovaným průvodcem resortem nám byl prezident golfového klubu Ing. Ivan Šebök.

Historie golfu v oblasti Žitného ostrova je úzce spojena se jménem Welten. Příběh areálu, v němž se dnes nachází Family golf resort Welten a působí Golf Club Welten, dokresluje v plném rozsahu rozporuplný proces, kterým prošel koncem 20. století nejen golf, ale i celá slovenská společnost.

Slov Welten zamekZámek
Symbolem a ozdobou resortu je klasicistický kaštieľ – zámek v areálu hřiště, který rodina Apponyiových postavila v první polovině 19. století na starších základech. Dvoupodlažní budova s půdorysom ve tvaru U má místnosti v přízemí zaklenuté několika typy zajímavých stropů, které ihned vzbudí návštěvníkovu pozornost. V okolí zámku je starý park v anglickém stylu.
Dějiny zámku jsou barvité. Koncem 19. století se stal majetkem hraběte Rudolfa Wiener Weltena. Ten byl zároveň majitelem řady dalších podobných usedlostí v oblasti Žitného ostrova, kde se věnoval chovu koní, pozemky sloužily i jako lovecké revíry.
Roku 1921 koupil zámek JUDr. Kuchta, v roce 1948 však byl celý majetek znárodněn. V roce 1996 byl vrácen původním majitelům, bohužel ve značně zdevastovaném stavu. O deset let později se nástupci restituentů pustili do rozsáhlé rekonstrukce parku i zámku a do budování golfového hřiště. A už za dva roky, v roce 2008, se slavnostně otvíralo.

Rakouský architekt Hans Georg Erhardt vyprojektoval „friendly" hřiště, přátelské k hráčům všech výkonnostních skupin. Vznikly i velice kvalitní a rozsáhlé tréninkové plochy. Původní investor zrealizoval hřiště podle záměrů architekta, ale další výrazný kvalitativní posun přišel se změnou vlastníka v roce 2011.

Modernizace
Na přelomu let 2011 a 2012 se uskutečnila rozsáhlá modernizace celého areálu, jež výrazně zatraktivnila existující prostory a vytvořila zázemí na špičkové úrovni. Vylepšení se týkalo téměř všeho – restaurace, caddy roomu, vznikla speciální eventová místnost pro společenské akce, toalety, nová venkovní recepce, prostory pro uskladnění techniky a přístřešky pro buginy.

Ale v první řadě se obnova dotkla samotného hřiště. Masivní výsadba stromů a keřů, doplnění téměř 200 závlahových hlavic na kritických místech v okolí greenů a v dopadových zónách i v semirafech a rafech, přibyly více než tři kilometry zpevněných cest. K tomu nákup nové techniky a golfových autíček. To všechno spolu s výrazným zkvalitněním údržby pomocí nové špičkové techniky a neustálým zaměřením na propagaci resortu a rozvoj klubového života přineslo prakticky okamžitě další výsledky. Počet členů trvale stoupal a stoupá i nadále. Dnes klub eviduje už přes 600 členů.

Slov Welten hriste2Hurá na hřiště
Osmnáctijamkové mistrovské hřiště GC Welten leží v dědince Báč, jen 23 kilometrů jihovýchodně od Bratislavy, kousek za větším a známějším Šamorínem. Díky mírnému klimatu jihu Slovenska a množství teplých slunečných dnů nabízí nejdelší možnou hrací sezonu. Nachází se v oblasti Podunajské nížiny s jejím typickým reliéfem krajiny a scenérií. Je rovinaté, kondičně nenáročné, bez dlouhých přechodů mezi jamkami, ale tvarování fervejí je velmi pestré.

Typické pro design hřiště je množství doglegů a bankrů, svou délkou vyhovuje požadavkům všech kategorií hráčů. Délka hřiště se pohybuje mezi 4 733 až 6 169 metry, par je klasických 72. Zvláštností je jeho rozložení na obou stranách státní silnice Bratislava – Komárno. Tuto dopravní tepnu překonávají hráči podchodem, jamky 11 – 17 se hrají za silnicí.
Dalším faktorem, který dokáže ovlivnit hru, je vítr. Pro oblast Podunajské nížiny je typické časté větrné počasí, které zejména pro dlouhé hráče představuje zajímavou výzvu a pro dosažení dobrého výsledku je třeba dobře volit herní management. Snadno se vám může stát, že ve dvou po sobě následujících dnech zažijete hru na dvou jakoby zcela různých hřištích. Na několika jamkách jsou jednostranné vnitřní auty, zejména pro zvýšení bezpečnosti hráčů.

Ubytování
Resort disponuje 14 nadstandardně vybavenými pokoji přímo v prostorách zámku, v tichém prostředí historického anglického parku. K tomu patří bezplatné parkování v uzavřeném areálu, samozřejmostí je bezplatné WiFi připojení. Restaurace nabízí kvalitní a chutná jídla domácí kuchyně včetně nejznámějších slovenských specialit, ale i pro tuto oblast typická jídla charakteristická vlivem maďarské kuchyně. Takže po hře si golfoví labužníci určitě rozšíří zážitky hráčské o zážitky kulinářské.

Žitný ostrov žije sportem a turistikou
Golfová turistika ale není jen o samotné hře a o jídle. Poloha areálu jen kousek od Bratislavy nabízí kulturní vyžití, ale i překvapivé množství dalších aktivit. Typická pro oblast Žitného ostrova je široká nabídka ovoce a zeleniny od místních drobných pěstitelů.

Nedaleko najdete termální prameny a lázně v Dunajské Stredě a Velkém Mederi, dále se v oblasti nachází závodní autodráha v Horní Potôni, obří vodní dílo Gabčíkovo s cyklotracami na obou stranách hrází, tok Malého Dunaje s vodní turistikou nebo sousedství areálu x-bionic s jedním z největších a nejmodernějších parkúrových areálů Evropy a množstvím sportovních aktivit olympijského tréninkového centra. Dalším podnětem k návštěvě tohoto nenápadného, ale překrásného kouta Slovenska může být i koňská turistika v okolí.

A co Ivan Šebök vzkazuje českým hráčům? „Naším cílem je i nadále pokračovat v budování přitažlivého golfového klubu ve špičkovém golfovém resortu, ve kterém se budou hráči cítit příjemně, ocení kvalitní hřiště a služby, a proto se sem budou vždy rádi vracet. Přijeďte i vy, rádi vás přivítáme, protože naši návštěvníci se stávají našimi pravidelnými hosty."

Převzato z časopisu GOLF 6/2018
Text: Ivo Doušek, foto: archiv golfových hřišť


UŽITEČNÉ INFORMACE
FAMILY GOLF RESORT WELTEN, BÁČ
Adresa: Family golf resort Welten, Báč, Báč 113, 930 30 Báč, Slovensko
Tel.: +421 315 911 111, +421 313 812 329
Web: www.welten.sk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 169 (černá) | 5 825 (bílá) | 5 454 (žlutá) | 5 104 (modrá) | 4 733 (červená)
Green fee 9/18 jamek: 25 €/45 € (po–čt) | 45 €/60 € (pá–ne), celý flight: 120 € (po–čt)/160 € (pá–ne)

Článek vznikl za podpory agentury Bratislava Region Tourism

Slov logoBT


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...