Zell_am_SeeSalcbursko je Mekkou českých sportovců odjakživa. Vyznavači zimních sportů objevili zdejší střediska už dávno a češtinu tu slyšíte opravdu často. A v létě? Do popředí zájmu se stále víc a víc dere golf. Nejvyšší čas vyrazit na audit.
S kamarádkou jsme dlouho dumaly, jak zkombinovat pěkné salcburské golfové hřiště s atraktivním alpským střediskem. Nakonec zvítězily dvě destinace v regionu Pinzgau, překrásná krajina pod vrcholem Hochkönig a v Čechách populární Zell am See. A největší lákadla ? Horský golf a nabídka dvou vyjímečných hotelů s pestrou sportovní nabídkou a kvalitním wellness areálem.
Pod majestátným vrcholem Hochkönigu, na rozkvetlé louce nad idylickou vesničkou Dienten se nachází rozložitý pohádkový hotel Übergossene Alm, který rodina Burgschwaiger provozuje už 44 let. Majitel, sám vášnivý golfista, nám doporučil nejbližší golfové hřiště Urslautal mezi středisky Maria Alm a Saalfelden na úpatí horského masívu Das steinerne Meer.

Rakousko_2008_09Mistrovské hřiště GC Urslautal
Hoteliér nelhal, cesta netrvala víc než dvacet minut, a my užasly, jak přátelské hřiště nás čeká. Fantastická scenérie alpského údolí, hory obklopující osmnáctku ze všech stran jako stadion. A malá útulná klubovna s veškerým zázemím i pro náročné. Anglický golfový architekt Keith Preston tu zřejmě našel ideální podmínky pro vytvoření hřiště sportovního charakteru s celkovým parem 71 a délkou 5 967 metrů.

Golf klub Urslautal myslí i na začátečníky. Nabízí tři tříparové jamky ve skvělém stavu, navozující pocit, že už jste na hřišti, přitom však nemusíte mít HCP ani zelenou kartu. A pozor – zdejší driving range patří v Alpách mezi nejdelší.

Největší překvapení nás čekalo na hřišti samotném. Přestože jsme v horách, kopcovitý terén se nekoná. Stoupání je mírné, ferveje lehce zvlněné, kolem louky, údolí a potůčky. Je to příjemné, na rozdíl od jiných hřišť v Alpách se dá zahrát v pohodě pěšky, elektrický vozík není třeba. Přechody krátké, žádná turistika od jamky k jamce.

První devítka je hornatější, jamky jsou kratší a vyžadují přesnější hru. Druhá s třemi pětipary je delší, ferveje široké, perfektně střižené, leccos odpustí. Gríny jsou prostorné a rychlé. A je tady radost odpalovat. Na všech jamkách je totiž zřejmé, kam umístit první ránu. Gríny drží krásně, a pokud se trefíte, máte skoro stoprocentní jistotu, že míček neujede.

Osmnáctka je dlouhá tak akorát, rozhodně není fádní, a už vůbec ne nudná. Chytře umístěné překážky vyžadují přesnou a strategickou hru, gríny jsou střeženy četnými bankry, jezírky a biozónami. Nutno říct, že ferveje jsou dostatečně široké a rafy ostříhané. Míček většinou najdete a s bravurou ho vyhrajete zpátky.

S chutí zde hrají jak velmi dobří hráči se singl hendikepem, tak pokročilí nebo děti. A začátečník si určitě zlepší sebevědomí, podpásovky a záludnosti se nekonají. Zkrátka a dobře – hřiště pro celou rodinu. Klub má i skvělé tréninkové zázemí – už zmíněný krytý i přírodní driving range, putting a chipping green, cvičný bunkr s pro-shopem a dobrou restaurací.

GC URSLAUTAL
Tel.: +43 (0)6584 2000 | Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Adresa: Golfclub Urslautal, Schinking 81, 5760 Saalfelden
Web: www.golf-urslautal.at
Počet jamek:18 | Par: 71
Design: Keith Preston
Délka muži: 5 967 m (bílá) | 5 738 m (žlutá)
Délka ženy: 5 252 m (černá) | 4 933 m (červená)
Greenfee: po–čt: 63 € | pá–ne, sv.: 68 € | večer: 40 € | děti do 15 let: 38 € | studenti a mládež: 45 € | driving range: 10 €/den, 1 žeton: 2 €
Služby: driving range | putting a chipping green | cvičný bankr | golfová škola | pro-shop | restaurace

Mléčná koupel s medem
Cestou z golfu jsme se těšily na blaho hotelových wellness radovánek, večerní prohlídka hned po příjezdu byla docela slibná... Alpský resort & spa Übergossene Alm (zatopená louka), nacházející se přímo pod masivem Hochkönigu, je opředen celou řadou bájí a pověstí. Legenda praví, že švarné salašnice vedly na pastvinách prostopášný život. Nic jim nebylo svaté – cesty k salaším dláždily bochníky nejlepšího sýra a spáry vyplňovaly máslem. To aby čert se svými bratry měli co zakousnout, když je v noci přišli obšťastnit. Koupaly se v mléce a házely po sobě máslem – božích darů si vůbec nevážily. Nebesa se rozhněvala a boží soud seslal na zem strašlivou bouři. Ta pak zasypala louku sněhem a ledem a vše živé navžy pohřbila.

Bystrý hoteliér, který stejnojmenný renomovaný hotel provozuje, legendu v architektonickém pojetí hotelu nápaditě oživil a na ploše 1.700 metrů čtverečních vybudoval velkorysý wellness areál s názvem „Říše vitality pod Hochkönigem“. Obnovil mléčné koupele s medem, koupele s podmáslím, vystavěl areál saun a parních lázní a pro náročné přihodil ještě takzvanou vodní vitální zónu s vynalézavými sprchami a vířivkami.

Hostům jsou rovněž k dispozici dva velkoryse pojaté bazény, vnitřní krytý a vyhřívaný venkovní. V žádném případě tu nejde o alpský wellness disneyland, ale o svět dobré pohody, který propojuje přírodu s iluzí trochu jinak. Jen si to představte – koupete se v podmáslí, koukáte na alpské vršky a znavenému tělu poskytujete vše potřebné pro jeho zotavení.

Další požitky čekají hosta večer. Jen co se uvelebí v útulné jídelně, jsou mu na talíř servírovány salcburské a jim podobné speciality, ponejvíce z místních přírodních zdrojů. K dobrotám jsou podávána nejlepší vína, pan Burgschwaiger je totiž zkušený sommeliér. Má dokonale vybavený vinný sklípek, v němž první housle hrají kvalitní rakouská vína z nejznámějších vinařských oblastí, a on sám dokáže o víně povídat hodiny...a přitom nezapomíná svým hostům dolívat.

Asi se ptáte, za jakou cenu si lze takhle užívat? „Kvalita něco stojí,“ přitakává hoteliér, ale jen pro srovnání – ve známějším Kitzbühlu by vás stejné zážitky přišly na dvojnásobek. A my si troufáme tvrdit, že by chyběla rodinná atmosféra, kterou tady cítíme na každém kroku.

bazenZell am See a Mavida Balance Hotel & Spa
Naše druhá destinace, Zell am See, je od Dientenu vzdálena autem slabou hodinku. Po tradičním alpském hotelu v přírodě nás čeká zbrusu nový hotel uprostřed oblíbeného horského střediska, který se rychle proslavil moderním designem. Zapadá do svého prostředí a současně podtrhuje jeho jedinečnost. V interiérech vládne kvalita, příjemné a teplé materiály, architektura hotelu navozuje atmosféru skvělé pohody.

Mavida ve španělštině znamená „radost ze života“. Tu zjevně při projektování interiérů architektka Niky Szilagyi, žačka Matteo Thuna, měla. Její pokoje působí přirozeně a útulně, rozměrnou skleněnou stěnou, přímo ze své postýlky, můžete pozorovat reliéf krajiny nad městem. Ložnice volně přechází v koupelnu, což je příjemné i pohodlné.

No a v lázeňském prostoru na ploše 1.400 metrů čtverečních lze opravdu jedinečně relaxovat. Velkoryse koncipovaný areál saun, venkovní i krytý bazén, vodní lůžka a příjemné fitness centrum. Hitem je takzvaný Floating Pool, bazének pro jednoho, který simuluje prostředí Mrtvého moře, a Blue Room se dvěma nadpozemskými lehátky v modrém oparu, v nichž se uvolníte a na vlastní kůži zakusíte stav, který už Kundera popsal jako „nesnesitelnou lehkost bytí“.

Vyvrcholením večera je skvělá restaurace se dvěma čepicemi, kde i grilovaný candát na šafránovém rizotu chutná jako nejvybranější pochoutka. Sám Gault Millau ji označil za jeden z nejlepších lokálů v Rakousku.

Gríny mezi ledovcem a jezery
Na hřiště jsme vyrazili ráno v doprovodu pana Mittelbergera, marketingového šéfa hotelu. Jedeme zhruba kilometr a ocitáme se u šestatřicetijamkového areálu Golfklub Europasportregion Zell am See, který je největším golfovým areálem v Alpách, a už brzy tu přibude další devítka. Obě hřiště začínají u klubovny.

Vyrážíme směr Kitzsteinhorn, na starší a jednodušší hřiště než sesterské Schmittenhöhe.V roce 1983 bylo vybudováno podle návrhu legendárního architekta Donalda Harradina. Tentýž autor vyprojektoval o pět let později dalších devět jamek, a v roce 1993 přibylo dalších devět.

Obě hřiště se nacházejí na plochém terénu, který se silně podobá parku. Jednotlivé jamky se vinou prostorným údolím Salzachtal a hráči se mohou během hry kochat pohledem na ledovec Kitzsteinhorn i na ostatní vrcholy Vysokých Taurů. Hřiště Kitzsteinhorn je dlouhé 6 030 metrů a má par 73, mladší Schmittenhöhe měří 6 262 metrů a má par 72.

Obě osmnáctky se mohou chlubit spoustou uměle vytvořených jezírek, přírodních potůčků, bankrů a jiných překážek. Hráči se pak na oplátku mohou chlubit tím, jak mistrovsky nad nimi zvítězili.

Od roku 1998 je zdejší klub členem skupiny Leading Golf Courses Austria. A takové členství není jen tak. Své členy zavazuje k dodržování těch nejpřísnějších kritérií, která se týkají nejen hřišť, ale i restaurace a veškerých služeb souvisejících s provozem klubu. Pan Mittelberger nám při hře hrdě vyprávěl, že i mezinárodní hvězdy jako Bernhard Langer (který dodnes drží rekord hřiště s 66 údery), Seve Ballesteros a John Daly byli layoutem hřišť a službami klubu nadšeni. A jedna zajímavost, v případě turnaje je vždy jedno hřiště volné pro hosty – jak atraktivní opatření. Partnerské hotely navíc nabízejí slevu na greenfee ve výši 25 %.

GOLFKLUB EUROPASPORTREGION
Tel.: +43 (6542) 56161-0
Adresa: GC Zell am See, Golfstraße 25, 5700 Zell am See
Web: www.golf-zellamsee.at/ | www.europasportregion.at/golfclub
Greenfee: po–pá: 64 € | so–ne, sv.: 72 € | mládež do 18 let: 22 €/24 €| děti: 17 € | driving range: 8 €/den, 1 žeton: 2 €
Služby: driving range | golfová škola | pro-shop | restaurace

KITZSTEINHORN
Počet jamek: 18 | Par: 73
Design: Donald Harradin
Délka muži: 6 030 m (žlutá) | 5 689 m (modrá)
Délka ženy: 5 344 m (červená) | 4 955 m (oranžová)

SCHMITTENHÖHE
Počet jamek: 18 | Par: 72
Design: Donald Harradin
Délka muži: 6 262 m (bílá) | 5 980 m (žlutá) | 5 638 m (modrá)
Délka ženy: 5 378 m (červená) | 4 951 m (oranžová)

Text a foto: Natascha Kames


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...