Grenadiny1Celá oblast Karibského moře je dodnes proslulá tím, že byla hojně dobývána (i obývána) korzáry. Po určité době obávané řemeslo sice přestalo mít zlaté dno a „objevitelský" boom poklesl, turisté mající v oblibě exotiku si do lákavých končin cestu přesto našli, i když ne v tak masovém měřítku jako v současnosti. K popularitě i zvýšení návštěvnosti svým dílem přispěl i film Piráti z Karibiku a jeho dvě pokračování. Náruživé golfisty pak odmění pohled na úžasné přírodní scenérie.

Pod britskou vlajkou
Nejvíc návštěvníků míří do vyhlášených destinací jako Martinik či Dominikánská republika, a tak Grenadiny zůstávají trochu stranou zájmu. O tomto miniaturním státě, který by se dvěstěkrát vešel do naší malé republiky, vědí totiž jen cestovatelští „fajnšmekři". Skládá se z třiceti ostrůvků, z nichž je ovšem obydlených pouze dvanáct. Z leteckého pohledu vypadají jako snůška kamenů, ledabyle pohozených na hladině. Největší z nich, Bequia, pyšnící se nádhernými plážemi a korálovými útesy (ty ostatně obklopují celou tuto oblast), má pouhých 18 km², nejmenší Tobago Cays dokonce zaujímá rozlohu jen několika desítek metrů!
Před svým objevením v roce 1498, o které se nezasloužil nikdo jiný než Kryštof Kolumbus, zde žili jen divoké kmeny Karibů, podle nichž dostala jméno i celá oblast. Ti své území agresivně bránili a zajatce dokonce jedli. I přes toto riziko si ho opakovaně pokoušeli podmanit Holanďané, Francouzi, Britové, neboť pro ně Grenadiny představovaly ideální místo na doplnění zásob a odpočinek před dalšími výboji. S nimi sem pak, i přes výše zmíněný masivní odpor původních obyvatel, postupně přišli afričtí otroci, trosečníci, uprchlíci a postupně se s domorodci smísili.
Letitý boj o nadvládu nakonec z koloniálních mocností vyhrála Anglie. Ta si zde vliv udržela i po získání autonomie v roce 1979, kdy se ostrovy pod názvem Svatý Vincent a Grenadiny staly sice nezávislým územím, ovšem jen v rámci Britského společenství, v jehož čele je anglická královna, zastupovaná na ostrovech guvernérem.

Grenadiny2Dobrodružství na cestách
Grenadiny jsou převážně vulkanického původu, na Svatém Vincentu se pak nachází činná sopka – Soufriere. Ta o sobě naposledy dala vědět před necelými třiceti lety (ale jen lehce, erupce, stejně jako hmotné škody, nebyly moc velké). Část vnitrozemí tvoří sice deštný prales, ale jinak je všude kolem spousta zeleně, písek na plážích pak není černý, jak tomu někdy bývá v místech se zvýšenou sopečnou činností, ale tak zářivě bílý, až z toho bolí oči. Největší výhodou pro turisty je sice subtropické, ale velmi stálé klima, s průměrnou teplotou kolem 27 °C, přičemž nejsušší období připadá na měsíc březen. Naopak nejvíc deštivých dnů („celých" šest!) mají tři letní měsíce.
Podle zkušených světoběžníků vůbec nejlepší způsob, jak v této oblasti co nejvíc vidět a procestovat, je najmout si jachtu, což bývá snadné a zároveň také levnější než neustálé přesuny trajektem. Navíc tu nikde nenajdete půjčovny aut, minibusy sloužící k přepravě cestujících bývají pro změnu přeplněné. Kromě toho mějte na paměti, že se na Grenadinách jezdí vlevo!. Jediné spojení mezi ostrůvky i okolním světem pak představují lodě připlouvající převážně z Barbadosu a Trinidadu.
Mezinárodní letiště zde také není, je třeba se spolehnout na místní letecké společnosti, které ovšem nemusejí fungovat bezchybně, zejména pokud jde o časy odletu. Nicméně na tento (poněkud komplikovaný) cestovní itinerář každý ihned po příjezdu zapomene. Možná za to může i pohled na krásy, které tato destinace nabízí, umocněný pohnutou bukanýrskou historií, evokující pocity dobrodružství.

Odkud začít?
Těžko říci, z kterého místa lze tento bohem zapomenutý kraj začít prozkoumávat, protože k vidění je toho opravdu hodně. Určitě byste neměli vynechat Tobago Cays (skupina neobydlených ostrůvků, nejpřitažlivější z celého souostroví pro tyrkysově průzračnou vodu), Canouan – malý „korálek" ve tvaru kotvy, jenž lze pěšky přejít během slabé hodiny, či Mayreau (ostrůvek s nejnižším počtem obyvatel, kterých tu žijí jen dvě stovky). Těžko lze vynechat Mustique, kde si dovolenkové sídlo obstaral i Mick Jagger z Rolling Stones či další prominenti ze světa kultury a byznysu.
A pak je tu samozřejmě Svatý Vincenc, zabírající přes 90 % rozlohy! Navíc v něm jsou i dvě města, které zná snad každý, kdo jako kluk hltal korzárskou literaturu, Georgetown a hlavní město Kingstown. V jejich okolí, ovšem nejen tam, vyrostly jako hlouby po dešti nové exkluzivní hotely. Aby také ne, když turistický ruch patří kromě vývozu banánů a kokosů k hlavním tahounům místní ekonomiky. K tomu, aby byli i ti nejnáročnější hosté spokojeni, ovšem nestačí pouze krásná příroda či azurové a křišťálově čisté moře, ale i perfektní zázemí, na které jsou turisti zvyklí.

Grenadiny3Golfoví „piráti"
A že jedno z nezbytných lákadel představují golfová hřiště, to se nejen na Grenadinách rozumí jaksi automaticky. Traduje se, že kdo zdejší gríny jednou okusil, ten se, stejně jako pachatel, na „místo činu" stále vrací. Podobně jako kdysi piráti, i golfisté tu hledají relaxaci, odpočinek i únik od běžných starostí, čehož se jim dostává v míře větší než hojné.
Jedno z nejprestižnějších i nejhezčích mistrovských hřišť vůbec je součástí hotelového komplexu Raffles Resorts na Canouan Islandu. Stavěl ho známý architekt Jim Fazio a otevřeno bylo v prosinci 2004. O jeho přednostech snad nejlépe svědčí velmi časté návštěvy miliardáře Donalda Trumpa, pod jehož záštitou tu probíhá i velký turnaj. Nejen jeho návštěvy, ale hlavně jeho investice pomohly celý komplex včetně golfového hřiště vybudovat a zdejší golfový klub nese jeho jméno. Lemují ho jak tradiční palmy a exotické křoviny, tak i kaskády, na které je vskutku nezapomenutelný pohled, o hře ani nemluvě. I výhledy ze hřiště směrem na ostrov a k oceánu skýtají úchvatné scenérie, které se vám hluboce vryjí do srdce a budete si připadat jako ve skutečném ráji. Tak jako kdysi „Piráti z Karibiku".
Pokud jde o hotel, leží v malebné zátoce a je z jedné strany obklopen mořem, z druhé zeleným pohořím, což je ideální kombinace. I když je velmi luxusní, působí domácky a útulně, hlavně díky tomu, že není výškový, ale je rozčleněn do menších celků, takže se vine jako pověstný had po pobřeží. Nabízí ubytování ve sto padesáti šesti komfortně zařízených pokojích, v nichž je nábytek ve stylu secese, což v kombinaci s nádherným výhledem z okna do krajiny musí uspokojit i největšího škarohlída. Hostům jsou pochopitelně k dispozici i veškeré doplňkové služby, včetně Gourmet Clubu, v němž lze ochutnat ty nejvyhlášenější kulinářské speciality. Zkrátka a dobře, pokud bychom měli někde hledat ráj, tak vás Grenadiny určitě nezklamou!

PR; Text a foto: Michal Křeček
Golf Planet s.r.o.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...