Spa Hotel Ulrika

Zbrusu nový člen rodiny skotských linksů

Pravá linksová hřiště se ve Skotsku nestaví, ale rodí se přirozeně z místní půdy. V případě hřiště  můžeme s tímto tvrzením jen těžko polemizovat. Proč? Čtěte dál a dozvíte se, jak se prostřednictvím tohoto nového hřiště otevřeného 21. července 2009 v mžiku vrátíte o 130 let zpátky do časů starého Toma Morrise.

Nacházíte se na jihozápadním pobřeží Skotska na poloostrově Kintyre. Pohyby moře, písku, větru a pasoucích se ovcí zde po staletí tvarovaly neúrodnou půdu mezi mořem a obdělávanými poli. Vytvořily tak terén ideálně vhodný pro nejčistší formu prastaré hry – pro golf.

Architekt David McLay Kidd (autor již dobře známého Castle Course v St. Andrews) zde neměl mnoho práce. Lokalita již před započetím prací „obsahovala“ 23 přírodních jamek, na kterých by se golf mohl hrát bez jakýchkoliv stavebních úprav. Jediné, co designér udělal, bylo, že z nich vybral osmnáctku nejzajímavějších. Z celkové plochy 275 akrů, na nichž se hřiště rozkládá, bylo stavebně upraveno pouhých sedm a tvarování se dotklo jen odpališť a grínů. Ferveje a jejich okolí mají přesně ten tvar, který měly před započetím budování hřiště. Poloha jednotlivých jamek, odpališť a grínů se zcela odvinula od charakteru daného kusu země.

Machrihanish Dunes je první hřiště od časů starého Toma Morrise, jež bylo vybudováno v chráněné oblasti. Z tohoto důvodu nebyly povoleny žádné velké přesuny půdy. Veškeré práce musely probíhat s maximální opatrností a ohledem na místní faunu a flóru. Nehledejte tu zavlažovací systém, neptejte se na hnojiva a těžkou mechanizaci udržující vše ve skvělé kondici. Nic takového tu není dovoleno a vlastně ani není potřeba.

Písčitý charakter linksové půdy nepostrádá složitý zavlažovací systém a těžkou mechanizaci tu, věřte nebo ne, nahrazuje asi 80 ovcí, volně se pohybujících po hřišti. Údržba se týká převážně grínů a odpališť, které jsou v dokonalé kondici.
Teď již nejspíš chápete, že golf na Machrihanish Dunes je hrou v jiné dimenzi. Jste hercem v ideálním přírodním amfiteátru, hrajete golf na hřišti, ale s pocitem, že vlastně ani na hřišti nejste. Jste obklopeni vysokými písečnými dunami porostlými trávou šustící ve větru, dýcháte silně aromatický mořský vzduch a užíváte si výhledů na moře a pobřeží.

Možná to zní jako klišé, ale na Machrihanish Dunes je to skutečnost. Tady nejde o luxusní klubovny a o dokonalost lidského výtvoru. Zdejší filozofie je o skromnosti a návratu k tradici. Golfista zde stejně jako před stovkami let čelí přírodním živlům, sám sobě a v neposlední řadě hřišti.
Abyste byli při hře úspěšní, musíte pečlivě zhodnotit momentální podmínky a na stále se měnící osmnáctce zkoušet údery, o kterých byste dříve neuvažovali. Pokud se vám zdá, že bankry mají zvláštní tvar a polohu, pak je to proto, že obojí bylo spíše než architekty vybráno divokými zajíci a králíky, kteří je vytvořili dávno před tím, než přišlo hřiště.
Pravdou je, že hřiště není statické. Stejně jako se písečné duny neustále mění, bude se měnit i hřiště na nich vystavěné. Za 20 let si určitě odnesete jiné zážitky než dnes. A jaké je tedy nyní?

Připravte se na linksový golf se vším, co obnáší – převahu dlouhých jamek s parem 4, tříparové jamky vyžadující být prvním úderem na grínu, rychlé ferveje, slepé údery a vítr jako váš nezbytný partner do hry. Obchodní značkou hřiště jsou výrazně zvlněné ferveje a chytře tvarované gríny, které vám nedají možnost oddychu, ani když jich dosáhnete.
Co se vám asi nebude až tak líbit je, že vzhledem k zasazení hřiště do krajiny (než jeho výstavby) můžete velmi často očekávat pořádnou a relativně dlouhou procházku od grínu k odpališti. Jako na většině skotských hřišť zapomeňte na buggie a připravte se na náročnou pouť, která ovšem stojí zato.

Ideu o tom, co vás příští čtyři a půl hodiny čeká, získáte už na první jamce. Ohromující par 4 dlouhý 335 yardů směřuje k moři, a tak zde často budete odpalovat proti větru. Působivá fervej s úvodním strmým svahem je protkána dunami a vzhledem k jejich výši máte velkou pravděpodobnost, že váš míček přistane v některé z prohlubní a vy se tak budete muset vyrovnat s druhým slepým úderem.
Dráha se těsně před grínem zužuje v úzké hrdlo, což činí přístup obtížným. Když grínu dosáhnete, jste obklopeni vysokými dunami a chráněni před větrem. Dobře zvažte svůj pat, protože grín je výrazně zvlněný a váš úder rozhodně nebude přímočarý.
První třípar vás čeká na jamce číslo 3. Grín je dobře schovaný mezi dunami a vysoká tráva vyplňující prostor mezi jím a vámi nedovoluje prostor pro chybu. Zhruba v polovině zeje hluboký rozervaný bankr, hltající každý nepřesný odpal.

Klasickým rysem linksových hřišť je to, že prvních devět jamek směřuje pryč od klubovny a druhých devět jamek se k ní vrací. Tady to ale neplatí. Je to opět dáno skutečností, že poloha jamek je cele ovlivněna přírodním rozvržením. Na šesté a sedmé jamce táhnoucí se těsně podél moře se vracíte zpět ke klubovně.
Osmička je velmi zajímavá, ale také velmi obtížná. Levý dogleg s parem 4 a výrazně boulovitou fervejí nijak nezlehčuje skutečnost, že jedinou vaší nápovědou, kam směřovat první úder, je na ferveji umístěný kolík. Grín leží na vyvýšenině svažující se směrem k ferveji. Proto i váš kolikrát dobře míněný úder může skončit úplně jinde, než jste zamýšleli.

Zcela mimořádný je sled jamek 13, 14 a 15. Třináctka má par 4. Pahorkatá fervej se před vámi rozprostírá jako nekonečné zelené moře a jamku na konci jen tušíte. Je těžké určit ideální polohu pro první ránu, protože zůstane-li míček v prohlubni, čeká vás slepý úder, ale posadit míč na vrchol duny se podaří jen málokomu. Spokojte se tedy s fervejí. Když pak přes kopečky doklopýtáte k míčku, spatříte relativně malý protáhlý grín, obklopený vysokými dunami v malém přírodním amfiteátru.
Vyvýšené odpaliště jamky číslo 14 skýtá fantastický výhled na pobřeží a třípar před vámi. Stejně tak i na patnáctce byste měli vystačit se třemi údery a zde se budete vracet směrem ke klubovně.
Závěrečný sled jamek s pary 4-5-4 prověří vaši koncentraci i schopnost trefit fervej, nikoliv pasoucí se ovce. A poté už si můžete podat se spoluhráči, protože jste prošli pravým linksovým testem.

Machrihanish Dunes je dalším unikátním golfovým zážitkem. Těsně sousedí s hřištěm Machrihanish Golf Club, které v roce 1879 navrhl starý Tom Morris a které v podobě 18 výzev nabízí zážitek neméně dokonalý. Vše doplňte vysoce komfortním ubytováním v domcích v Machrihanish Village, kde musíte mít pocit, že jste domov nikdy neopustili.
Večer pak posedíte v hospůdce jen deset kroků od prahu vašeho domku a vychutnáte si atmosféru pravého skotského venkova a od stolu s dokonale připraveným jídlem pozorujte měkké světlo zvýrazňující kontury starého hřiště Machrihanish Golf Club. Cena za ubytování je 160
£ a za golf pak ubytovaní hosté zaplatí 86 £. A to za ten zážitek opravdu stojí!

A jak se sem dostanete? Ideální je zhruba půlhodinový let s Flybe z Glasgow do Campbeltown, někdejšího hlavního města whisky, a odtud už je to jen pár minut autem. Autem sem z Glasgow dorazíte přibližně za tři hodiny. Alternativou je trajekt z města Troon. Možností je nepřeberně a v každém případě si vychutnáte ohromující přírodní scenérii už na cestě na poloostrov Kintyre.

MACHRIHANISH DUNES GOLF CLUB
Tel.: + (+44) 1586 81000
Adresa:
Machrihanish Dunes Golf Club, Site 1; D.E. Machrihanish, Machrihanish, Argyll. PA28 6NU Scotland 
Web:
www.machrihanishdunes.com 
Mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Zázemí:
tréninkové plochy | klubovna s restaurací | ubytování v hotelu
Počet jamek:
18 | Par: 72
Délka (yardy):
7 222 (černá) | 6 813 (bílá) | 6 463 (žlutá) | 5 954 (zelená) | 5 389 (červená) 
Green fee:
95 £/ 95 £/den (1. 5.–31. 10.) | 76 £/den (1. 3.–30. 4. a 1.–30. 11.) | 95 £/den (1. 12.–28./29. 2.)
Green fee pro ubytované hosty: 86 £ (1. 5.–31. 10.) | 68 £ (1. 3.–30. 4. a 1.–30. 11.) | 47 £ (1. 12.–28./29. 2.)

Text a foto: Helena Woodcock


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...