Zbrusu nový člen rodiny skotských linksů

Pravá linksová hřiště se ve Skotsku nestaví, ale rodí se přirozeně z místní půdy. V případě hřiště  můžeme s tímto tvrzením jen těžko polemizovat. Proč? Čtěte dál a dozvíte se, jak se prostřednictvím tohoto nového hřiště otevřeného 21. července 2009 v mžiku vrátíte o 130 let zpátky do časů starého Toma Morrise.

Nacházíte se na jihozápadním pobřeží Skotska na poloostrově Kintyre. Pohyby moře, písku, větru a pasoucích se ovcí zde po staletí tvarovaly neúrodnou půdu mezi mořem a obdělávanými poli. Vytvořily tak terén ideálně vhodný pro nejčistší formu prastaré hry – pro golf.

Architekt David McLay Kidd (autor již dobře známého Castle Course v St. Andrews) zde neměl mnoho práce. Lokalita již před započetím prací „obsahovala“ 23 přírodních jamek, na kterých by se golf mohl hrát bez jakýchkoliv stavebních úprav. Jediné, co designér udělal, bylo, že z nich vybral osmnáctku nejzajímavějších. Z celkové plochy 275 akrů, na nichž se hřiště rozkládá, bylo stavebně upraveno pouhých sedm a tvarování se dotklo jen odpališť a grínů. Ferveje a jejich okolí mají přesně ten tvar, který měly před započetím budování hřiště. Poloha jednotlivých jamek, odpališť a grínů se zcela odvinula od charakteru daného kusu země.

Machrihanish Dunes je první hřiště od časů starého Toma Morrise, jež bylo vybudováno v chráněné oblasti. Z tohoto důvodu nebyly povoleny žádné velké přesuny půdy. Veškeré práce musely probíhat s maximální opatrností a ohledem na místní faunu a flóru. Nehledejte tu zavlažovací systém, neptejte se na hnojiva a těžkou mechanizaci udržující vše ve skvělé kondici. Nic takového tu není dovoleno a vlastně ani není potřeba.

Písčitý charakter linksové půdy nepostrádá složitý zavlažovací systém a těžkou mechanizaci tu, věřte nebo ne, nahrazuje asi 80 ovcí, volně se pohybujících po hřišti. Údržba se týká převážně grínů a odpališť, které jsou v dokonalé kondici.
Teď již nejspíš chápete, že golf na Machrihanish Dunes je hrou v jiné dimenzi. Jste hercem v ideálním přírodním amfiteátru, hrajete golf na hřišti, ale s pocitem, že vlastně ani na hřišti nejste. Jste obklopeni vysokými písečnými dunami porostlými trávou šustící ve větru, dýcháte silně aromatický mořský vzduch a užíváte si výhledů na moře a pobřeží.

Možná to zní jako klišé, ale na Machrihanish Dunes je to skutečnost. Tady nejde o luxusní klubovny a o dokonalost lidského výtvoru. Zdejší filozofie je o skromnosti a návratu k tradici. Golfista zde stejně jako před stovkami let čelí přírodním živlům, sám sobě a v neposlední řadě hřišti.
Abyste byli při hře úspěšní, musíte pečlivě zhodnotit momentální podmínky a na stále se měnící osmnáctce zkoušet údery, o kterých byste dříve neuvažovali. Pokud se vám zdá, že bankry mají zvláštní tvar a polohu, pak je to proto, že obojí bylo spíše než architekty vybráno divokými zajíci a králíky, kteří je vytvořili dávno před tím, než přišlo hřiště.
Pravdou je, že hřiště není statické. Stejně jako se písečné duny neustále mění, bude se měnit i hřiště na nich vystavěné. Za 20 let si určitě odnesete jiné zážitky než dnes. A jaké je tedy nyní?

Připravte se na linksový golf se vším, co obnáší – převahu dlouhých jamek s parem 4, tříparové jamky vyžadující být prvním úderem na grínu, rychlé ferveje, slepé údery a vítr jako váš nezbytný partner do hry. Obchodní značkou hřiště jsou výrazně zvlněné ferveje a chytře tvarované gríny, které vám nedají možnost oddychu, ani když jich dosáhnete.
Co se vám asi nebude až tak líbit je, že vzhledem k zasazení hřiště do krajiny (než jeho výstavby) můžete velmi často očekávat pořádnou a relativně dlouhou procházku od grínu k odpališti. Jako na většině skotských hřišť zapomeňte na buggie a připravte se na náročnou pouť, která ovšem stojí zato.

Ideu o tom, co vás příští čtyři a půl hodiny čeká, získáte už na první jamce. Ohromující par 4 dlouhý 335 yardů směřuje k moři, a tak zde často budete odpalovat proti větru. Působivá fervej s úvodním strmým svahem je protkána dunami a vzhledem k jejich výši máte velkou pravděpodobnost, že váš míček přistane v některé z prohlubní a vy se tak budete muset vyrovnat s druhým slepým úderem.
Dráha se těsně před grínem zužuje v úzké hrdlo, což činí přístup obtížným. Když grínu dosáhnete, jste obklopeni vysokými dunami a chráněni před větrem. Dobře zvažte svůj pat, protože grín je výrazně zvlněný a váš úder rozhodně nebude přímočarý.
První třípar vás čeká na jamce číslo 3. Grín je dobře schovaný mezi dunami a vysoká tráva vyplňující prostor mezi jím a vámi nedovoluje prostor pro chybu. Zhruba v polovině zeje hluboký rozervaný bankr, hltající každý nepřesný odpal.

Klasickým rysem linksových hřišť je to, že prvních devět jamek směřuje pryč od klubovny a druhých devět jamek se k ní vrací. Tady to ale neplatí. Je to opět dáno skutečností, že poloha jamek je cele ovlivněna přírodním rozvržením. Na šesté a sedmé jamce táhnoucí se těsně podél moře se vracíte zpět ke klubovně.
Osmička je velmi zajímavá, ale také velmi obtížná. Levý dogleg s parem 4 a výrazně boulovitou fervejí nijak nezlehčuje skutečnost, že jedinou vaší nápovědou, kam směřovat první úder, je na ferveji umístěný kolík. Grín leží na vyvýšenině svažující se směrem k ferveji. Proto i váš kolikrát dobře míněný úder může skončit úplně jinde, než jste zamýšleli.

Zcela mimořádný je sled jamek 13, 14 a 15. Třináctka má par 4. Pahorkatá fervej se před vámi rozprostírá jako nekonečné zelené moře a jamku na konci jen tušíte. Je těžké určit ideální polohu pro první ránu, protože zůstane-li míček v prohlubni, čeká vás slepý úder, ale posadit míč na vrchol duny se podaří jen málokomu. Spokojte se tedy s fervejí. Když pak přes kopečky doklopýtáte k míčku, spatříte relativně malý protáhlý grín, obklopený vysokými dunami v malém přírodním amfiteátru.
Vyvýšené odpaliště jamky číslo 14 skýtá fantastický výhled na pobřeží a třípar před vámi. Stejně tak i na patnáctce byste měli vystačit se třemi údery a zde se budete vracet směrem ke klubovně.
Závěrečný sled jamek s pary 4-5-4 prověří vaši koncentraci i schopnost trefit fervej, nikoliv pasoucí se ovce. A poté už si můžete podat se spoluhráči, protože jste prošli pravým linksovým testem.

Machrihanish Dunes je dalším unikátním golfovým zážitkem. Těsně sousedí s hřištěm Machrihanish Golf Club, které v roce 1879 navrhl starý Tom Morris a které v podobě 18 výzev nabízí zážitek neméně dokonalý. Vše doplňte vysoce komfortním ubytováním v domcích v Machrihanish Village, kde musíte mít pocit, že jste domov nikdy neopustili.
Večer pak posedíte v hospůdce jen deset kroků od prahu vašeho domku a vychutnáte si atmosféru pravého skotského venkova a od stolu s dokonale připraveným jídlem pozorujte měkké světlo zvýrazňující kontury starého hřiště Machrihanish Golf Club. Cena za ubytování je 160
£ a za golf pak ubytovaní hosté zaplatí 86 £. A to za ten zážitek opravdu stojí!

A jak se sem dostanete? Ideální je zhruba půlhodinový let s Flybe z Glasgow do Campbeltown, někdejšího hlavního města whisky, a odtud už je to jen pár minut autem. Autem sem z Glasgow dorazíte přibližně za tři hodiny. Alternativou je trajekt z města Troon. Možností je nepřeberně a v každém případě si vychutnáte ohromující přírodní scenérii už na cestě na poloostrov Kintyre.

MACHRIHANISH DUNES GOLF CLUB
Tel.: + (+44) 1586 81000
Adresa:
Machrihanish Dunes Golf Club, Site 1; D.E. Machrihanish, Machrihanish, Argyll. PA28 6NU Scotland 
Web:
www.machrihanishdunes.com 
Mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Zázemí:
tréninkové plochy | klubovna s restaurací | ubytování v hotelu
Počet jamek:
18 | Par: 72
Délka (yardy):
7 222 (černá) | 6 813 (bílá) | 6 463 (žlutá) | 5 954 (zelená) | 5 389 (červená) 
Green fee:
95 £/ 95 £/den (1. 5.–31. 10.) | 76 £/den (1. 3.–30. 4. a 1.–30. 11.) | 95 £/den (1. 12.–28./29. 2.)
Green fee pro ubytované hosty: 86 £ (1. 5.–31. 10.) | 68 £ (1. 3.–30. 4. a 1.–30. 11.) | 47 £ (1. 12.–28./29. 2.)

Text a foto: Helena Woodcock


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...