Golf, trojlístek, nebo půllitr? Také k nim se dostaneme, protože nejen golfem živ je člověk. Symbolem Irska je trojlístek. Dle pradávné legendy právě na něm vysvětloval princip boží trojice Svatý Patrik, misionář a patron země.
Ten v roce 441 vylezl na kopec Croagh, kde se při čtyřicetidenním půstu usilovně modlil za své krajany a jejich obrácení na křesťanskou víru, což se mu nakonec povedlo. Připisuje se mu i vyhnání hadů, ještěrek a vůbec všech plazů z kraje, a ať už tomu věříme či nikoli, fakte je, že je tady (snad kromě zoologických zahrad) nikde nenajdete. Trojlístek má prý navíc velkou magickou sílu, prostě tato malá a nepatrná rostlinka je zde ceněná mnohem víc než vzácněji se vyskytující čtyřlístek, u nás sbíraný pro štěstí.
Pokud bychom však měli hledat symbol, který by nejlépe vystihoval současnost, tak by Irové měli mít ve znaku půllitr piva značky Guiness! Na něj jsou totiž opravdu velmi hrdí. To ovšem neznamená, že by svého světce nectili, jen je to prostě už příliš dávno a doba se mění…
Nic pro abstinenty
První kroky turistů vedou, jak už to na cestách většinou bývá, do irské metropole –Dublinu. Na své si tady kromě milovníků historie (neopominou navštívit hrad z 13. století, o sto let starší katedrálu sv. Patrika nebo bývalý klášter a nyní univerzitu Trinity College i další pamětihodnosti) a přírodních krás (vydají se asi do vesničky Bray do Greystones a z ní pak dál, po romanticky vyhlížejících útesech) přijdou zejména ti, kdo mají rádi rušný noční život. Stačí zajít do starobylé čtvrti Temple Bar, kde není prakticky nic jiného než hospůdky a bary, a strávit v ní několik dní ochutnáváním whisky Jameson (či jiných značek) a již výše zmíněného pěnivého moku.
Abstinentům se zásadně nedoporučuje návštěva Irska kolem 17. března. Ten den slaví svátek Patrik a nepřipít si na památku světce by bylo urážkou místních, jinak velmi srdečných občanů. V tom se nejspíš projevují jejich kořeny, jsou totiž potomky dvou národů, lépe řečeno civilizací, jež utvářely dějiny Evropy – Keltů a Vikingů. Protože však dlouho žili pod anglickou nadvládou, zvykli si prý nepovažovat svoji krajinu za svou, čímž alespoň vysvětlují, kulantně řečeno, nepořádek hyzdící města i venkov.
Na ryby!
Kdysi dávno někdo prohodil, že není nic nestálejšího než irské počasí, a určitě se nemýlil. Nelze se na něj totiž opravdu ani v nejmenším spolehnout, po deštivém, mlhavém ránu může následovat krásný den a naopak. S tím je při plánování výletů do přírody předem počítat. Nicméně je nač se dívat. Zdánlivě nekonečná vřesoviště či rozsáhlé pastviny plné ovcí a krav střídají na pobřeží rozeklané útesy, zalesněné kopce či jezera, v nichž ryby vyrůstají do až extrémních velikostí, a to nejen v představách těch, kteří je loví, ale i ve skutečnosti!
Najdeme zde převážně ty rychlé a divoké – štiky, lososy či pstruhy. Největší z nich je ferox. Dospělý jedinec může měřit až jeden metr, což je na tento druh úctyhodná délka. Příslušníci Petrova Cechu se vydají do okolí největšího a asi i nejznámějšího jezera Lough Corrib (s mořem je spojeno stejnojmennou řekou, patrně nejkratší na světě, mající délku pouhých 6,5 kilometru) nebo do přibližně 20 kilometrů vzdáleného Lough Mask, které má poněkud drsnější ráz, a to hlavně díky podvodním skaliskům, jež „vykukují“ až nad hladinou, či obrovským balvanům rozesetých u břehu.
Za lovci mamutů
Unikátní jsou v Irsku i mohylové hroby staré několik tisíc let, tzv. dolmeny. Jsou doslova rozesety na různých místech, nejznámější z nich – Newgrange, je dokonce mnohem starší než slavné egyptské pyramidy. Leží na břehu řeky Boyne, asi tak hodinku od Dublinu a tvarem připomíná obrovský bochník chleba (jeho průměr činí 76 metrů), který někdo omylem či nedopatřením položil na zem.
Protože se nedochovaly žádné písemné ani jiné záznamy (také pochází z roku 3 200 let př. n. l.), není zatím uspokojivě vysvětlen účel této vpravdě monumentální stavby. Nejčastěji se zmiňují hypotézy o starověkých náboženských rituálech, pohřebišti či jakési astronomické základně pro vytvoření kalendáře. V každém případě museli mít pravěcí lidé hodně silný motiv k tomu, aby obrovité kameny sunuli na dřevěných kůlech z lomů vzdálených několik kilometrů. U vchodu do této památky (najdeme ji na seznamu UNESCO) je malinký domek s co nejvěrnější rekonstrukcí života „lovců mamutů“…
Na golf!
Irsko je pro golfisty opravdový ráj. Nejen proto, že hřišť je tady v přepočtu na počet obyvatel asi nejvíc na světě, ale hlavně jsou přístupná naprosto všem – profesionálům i amatérům, zkušeným hráčům či začátečníkům, téměř nikde není nutné pro využití grínu klubové členství. Není se co divit, že mnozí velcí hráči v historii mají kořeny právě v Irsku. Za všechny lze jmenovat Christy O’Connora st., který odehrál deset úspěšných Ryder Cupů, či Freda Dalyho, jediného Ira, jemuž se povedlo zvítězit na Open Championship (1947).
Protože „na grín“ můžeme jít opravdu všude, zmíníme v krátkosti po jednom či dvou hřištích z každé světové strany a pak se budeme detailně věnovat tomu, které nás zaujalo nejvíce. Na severu jsou to například Royal Portrush či Royal County Down, s krásným výhledem na vrchol Slieve Donard, na jihu Waterville, kam si chodí zahrát i Tiger Woods, či Ballybunion (to si pro změnu oblíbil Tom Watson). Na východu, v zátoce Brittas najdeme European a na západě třeba Enniscrone.
Naše volba pak padla na Druid’s Glen, a to nejen proto, že se zde třikrát odehrávalo Irish Open, v roce 2005 bylo (podle IAGTO) vyhlášeno nejlepším evropským resortem roku a na dvanáctce narazíte na skutečnou raritu v podobě starověkého druidského oltáře.
Po stopách druidů
K největším přednostem Druid’s Glen patří jeho poloha. Leží slabou půlhodinku od Dublinu a jsou zde hned dvě golfová hřiště. Klasické mistrovské Druids Glen Golf Club a linksové Druids Heath Golf Course. Prvně jmenované je mnohem slavnější a také mnohem těžší. Úzké ferveje se spoustou rozsáhlých bankrů, malá skaliska, různá jezírka a pestrobarevná flóra lemující hrací pole působí mnohdy velké problémy každému hráči. Pokud navíc ještě fouká pověstný „ostrovní“ vítr, pak se hra mění v noční můru.
Druids Heath Golf Course je pak typickým linksovým hřištěm s menším množstvím porostu podél fervejí, díky němuž není hra tak obtížná. Jen si musíte dát pozor na pověstné bankry, vyhrát se z nich nebývá zrovna lehká věc. Tráva je pak tak sytě zelená, že kdyby se po ní nechodilo, mohl by někdo podezírat greenkeepera, že ji snad po večerech barví. Profilem i náročností musí uspokojit i toho nejzhýčkanějšího hráče. Vzhledem k roku založení (1600) pak ukazuje, že se dokázalo přizpůsobit i moderním trendům.
Co by pověstným kamenem dohodil je luxusní Druids Glen Marriott hotel se 148 pokoji. Nabízí velmi komfortně zařízené ubytování a služby na vysoké úrovni. Po rundě golfu si každý hráč může zaplavat v bazénu, posedět ve vířivce nebo využít zdejšího lázeňského centra, případně se vydat na návštěvu některé z kulturních, historických nebo přírodních atrakcí. Neschází ani golfová akademie či shop, kde je možná nakoupit veškeré vybavení, suvenýry zaměřené převážně na druidy, keltské kněze, jejichž původ i údajné tajemné mystické rituály jsou záhadou a jako takoví přitahují pozornost všech hostů.
Nejlépe se o tom vše ale přesvědčíte sami. Neváhejte a vyzkoušejte ostrovní klasiku. Určitě to stojí za to!
Převzato z časopisu Golf, text a foto: Michal Křeček
Na snímcích: Hotel Druids Glen Marriott a klasické mistrovské hřiště Druids Glen Golf Club a linksové Druids Heath Golf Course
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.