Dubai_CreekPro ty, kdo mají rádi teplo, slunce a luxusní služby, představuje návštěva Spojených arabských emirátů ideální řešení, protože všechno, kdykoli a bez ohledu na roční období, najdete právě tady. Sbalte hole a vyrážíme. Ještě v 70. letech minulého století byla všude poušť či vyprahlá zem plná beduínů, přepadávajících pocestné, dobrodružných lovců perel i pirátů, nelítostně rabujících lodě v zálivu i mimo něj. To vše se změnilo jako mávnutím kouzelného proutku po nálezu bohatých ložisek nafty, ze zchudlých šejků či majitelů byť jen kousíčku půdy se tak rázem stali boháči. Jeden čas to sice vypadalo, že si kvůli tomu někteří kmenoví náčelníci vjedou do vlasů, aby posílili svůj vliv, ale došlo jim, že nestabilita by mohla odlákat investory. V roce 1971 tak vytvořili sedmičlenný „konglomerát“ a s ním zavládl klid.

Od těch dob se mnohé změnilo. Zaostalá Dubaj se během krátké doby stala zbrusu moderní metropolí, plnou výstavných obchodů s nejnovějšími módními výstřelky, navíc ceny nejsou vůbec přemrštěné, naopak díky nízkým daním představují zdejší končiny levný ráj. Přímo v Dubaji se dokonce každoročně koná velký Nákupní festival, vyhledávaný návštěvníky z celého světa, kteří sem míří výhradně za tím účelem, nehledě na možnost koupání v moři či opalování na čistých plážích…

Kvůli atmosféře lze doporučit návštěvu (nejlépe po ránu) zeleninových či rybích trhů, kde prodejci neustále brebentí a předhání se mezi sebou, kdo nabídne lepší zboží, jinak je však největší poptávka po koření, ručně tkaných kobercích a velmi laciném a kvalitním zlatu (14karátové za ně nepovažují, podle nich začíná až na osmnácti!).

Turisté vítáni
Obrovské investice směřují do turistického ruchu. I když by se zdálo, že ho země vzhledem k neustále stoupající poptávce po ropě nepotřebuje, jsou turisté zřejmě vítaným oživením, a hotely se proto snaží uspokojit i ty nejnáročnější požadavky. Z tohoto důvodu tu jak houby po dešti vyrostla četná sportoviště, jede se zde jeden z neprestižních (lepe řečeno nejštědřeji dotovaný) dostihových závodů na světě. K tomu pochopitelně patří exkluzivní golfová hřiště, splňující ta nejpřísnější mezinárodní kritéria, a to nejen z hlediska technické náročnosti, ale i estetiky.

Jsou rozlehlá, a třebaže leží prakticky v poušti, travnatý pažit je prvotřídní. Na jejich stavbě i vzhledu se podíleli nejlepší odborníci. Takový luxus pochopitelně není zadarmo, nicméně je nutno brát v úvahu, že jde o výjimečný, nezapomenutelný zážitek, který penězi jen tak nevyvážíte. Skvělé prostředí i služby nabízí například Oasis Beach Hotel v Dubaji, situovaný přímo u písečné pláže uprostřed nádherné plážové zahrady s fontánami.

Nejen královny nemají nohy
Nejvíc lidí však žije v Abu Dhabi, hlavním městě Emirátů Abu Dhabi, ležícím na pobřeží Perského zálivu. Právě tam je vidět, co všechno zmůžou peníze. Šejkovi se prostě najednou znelíbila jednotvárná poušť v širokém dalekém okolí… Proč ji tedy nezalesnit! Na míru nechal vyrobit složité zavlažovací systémy a poté vysázet na sto tisíci hektarech 20 000 000 stromů. Pochopitelně měl k ruce ty nejlepší zahradní architekty, a tak vznikl nevídaný a ve světě unikátní projekt. Odtud byl ke golfovým hřištím už jen malý krok, ale k nim se ještě dostaneme.

Nevím, zda místní někdy četli knihu Vladimíra Neffa „Královny nemají nohy“, ale zřejmě předpokládají, že je ani turisté nemají, pěšky tady totiž zásadně nechodí, neexistuje ani MHD, jediným způsobem dopravy je auto.

Stejně tak je tomu v hodně navštěvovaném emirátu Ras al-Khaimah. Ten už není uměle vytvořený a na zdejší poměry hojná vegetace se vyskytuje v jeho okolí přirozeně, hlavně palmové plantáže, kterých je v okolí víc než dost. Poblíž se nacházejí i Hajarské hory, působící tak trochu kontrastně oproti většině ostatních lokalit. Velkým zážitkem zvlášť pro nás, Evropany, je návštěva velbloudích dostihů, rychlost, s níž se tato exotická zvířata řítí po oválu, je úctyhodná, kůň je proti nim pomalý jako šnek!

Ráj pro všechny?
Snaha o vytvoření turistického ráje však má pár drobných vad na kráse, převážně vycházející z toho, že navzdory všem moderním vymoženostem jde o islámskou zemi. Proto je nutné akceptovat některé odlišné místní zvyklosti, ať už jde o zákaz chození „nahoře bez“ (platí i pro pány), pití alkoholu na veřejnosti (je dostupný jen v turistických střediscích) či další zvláštnosti, jež vyplývají z poměrně přísného pojetí tohoto náboženství. Nicméně místní úřady jsou ve vztahu k cizincům hodně vstřícné, absolutně netolerují pouze drogy.

Díky bohatství vládců se daří přilákat sem ty nejlepší z nejlepších, a to v jakémkoliv oboru, nabídky, jež leží na stole, zkrátka nelze odmítnout. Tak třeba turnaje Abu Dhabi Golf Championship se pravidelně účastní téměř celá světová špička. Nejde přitom jen o snahu ukázat světu, na co mají. Uvědomují si, že účast nejlepších hráčů přitáhne pozornost těch rekreačních, toužících pokořit stejné jamky jako slovutní profíci, tudíž se vložené investice časem vrátí…

EmiratesGrín podle gusta
V Dubaji a vůbec v celých Emirátech si hráč snadno vybere hřiště podle svého gusta. Je jich tu skutečně hodně a ta nejznámější většina golfistů dobře zná, minimálně z doslechu nebo z časopisů. Zaměřme se tedy na emirát, kde je golf teprve v začátku, ale už nyní má velký potenciál. A vracející se klienti o něm hovoří v superlativech.

Ras Al Khaimach leží přibližně 70 km od Dubaje. Jeho bezesporu nejvytíženějším hotelem je Al Hamra Fort Village & Townhouses, ležící přímo u nádherné písečné pláže v rozlehlé palmové zahradě. Ubytovat se lze v hlavní hotelové budově, ve vilových domech v palmové zahradě, případně si zvolit městské domky s bazénem, vzdálené asi 800 metrů od pláže. Ty jsou vhodné zejména pro klienty upřednostňující golf před poznáváním okolních krás. Zároveň jsou i nejlevnější, aniž by tím byla dotčena kvalita. Strava je zde výborná, velký výběr pokrmů z celého světa, tématické restaurace jsou samozřejmostí.

Součástí resortu je i 18jamkové hřiště táhnoucí se kolem resortu a obrovské laguny. Není nijak těžké, je ploché, ferveje jsou široké a trochu tvrdší a umožní i krátkým hráčům zahrát poměrně dlouhou ránu. Rozlehlé gríny dobře drží, sem tam se objeví vodní překážka, ne však přímo v cestě, ale podél herních polí.

Součástí hřiště je i skvělá golfová PGA akademie s driving rangem, několika patovacími a cvičnými gríny a bankry a 9jamkovým hřištěm (par 3). Klubovna se nachází asi 100 metrů od recepce hotelu, její součástí je restaurace a bar s velkou terasou, golfový obchod, půjčovna golfového vybavení, bazén s lehátky a molo do laguny pro vyznavače vodních hrátek.

Resort vřele doporučujeme těm, kteří chtějí okusit pocit luxusu v exotické destinaci, a přitom jejich herní dovednosti ještě nedosahují takové úrovně, aby mohli hrát mistrovská hřiště v Dubaji nebo Abu Dhabi.

Kousek odtud (asi 10 minut cesty) je další nové golfové hřiště – Tower Links Golf Club. Je o něco náročnější než Al Hamra Golf Club, terén je mnohem členitější, vlnitější a na některých jamkách musíte první ranou překonat nízký porost či křoviny mezi odpalištěm a fervejí. Obzvláště „výživné“ jsou mangrovníky, ze kterých míček nedostanete, ani kdybyste se na hlavu stavěli.

Ferveje samotné jsou užší než na prvně zmiňovaném hřišti, z odpaliště buďte přesní, abyste se příhrou mohli dostat na grín, případně se k němu co nejvíce přiblížili. Pěkně modelované gríny vynikají rychlostí a snadno nějakou tu ránu přidají. V některých částech hřiště působí komplikace jemný pouštní písek, z ploch mezi vysokými palmami hlavně v doglezích, kde vám míč zcela jistě uvízne.

O zajímavé výhledy není nouze a siluetu mešity se čtyřmi minarety si jistě dobře vtisknete do paměti. Celkový dojem ze hřiště je velmi dobrý, vše podtrhuje výborné jídlo v klubové restauraci, jíž šéfuje Ital.

Lokalitu emirátu Ras Al Khaimach doporučujeme i zkušeným golfistům, kteří nechtějí nebo nemohou utrácet horentní sumy za hřiště v Dubaji. Mohou si přitom jeden den odskočit na některý z tamních skvostů, zahrát si a završit tím svůj golfový pobyt v emirátu Ras Al Khaimach, celosvětově známou třešničkou. Nezapomínejte ani na další výhodu – do této oblasti lze létat po celý rok díky charterovému spojení Prahy a Dubaje. Tak neváhejte!

Text a foto: Michal Křeček, Golf Planet s.r.o.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...