Když 6. prosince 1492 přistál v dnešní Dominikánské republice nesmrtelný mořeplavec Kryštof Kolumbus, byl tak uchvácen krásou zdejší přírody, že ji považoval za ráj na zemi. A totéž si dnes myslí miliony turistů, které do této pozoruhodné země každoročně zamíří, zlákány sněhově bílými plážemi či křišťálově čistým a azurově modrým mořem. V záplavě barev pak nechybí ani ta zelená – golfová.
Piráti na obzoru
Slavnému objeviteli se tu zalíbilo natolik, že doporučil svému bratru Diegovi, aby se zde usadil – jeho palác se nachází v centru hlavního města Santo Domingo. Ten pak inicioval vznik mnoha architektonických skvostů, mimo jiné katedrály. Navzdory přízni obou významných mužů zůstávala Dominikánská republika dlouho zaostalou zemí (v některých oblastech je tomu tak dodnes), s oblibou vyhledávanou zejména krvežíznivými piráty, jejichž řádění si vyžádalo životy mnoha lidí, především pak domorodých indiánů. Těm, co nájezdy přežili, nezbylo nic jiného než asimilovat. Následkem toho tvoří v současné době většinu z osmi milionů obyvatel míšenci.
Úplná nezávislost na Španělsku byla vyhlášena až v roce 1844. Rozhodně to ale neznamená, že by po tomto datu nastal klid. I další období se vyznačovala častými boji o moc a státními převraty, na rozdíl od některých okolních států tu nicméně nedošlo k hromadnému vyvražďování přistěhovalců. Z tohoto pohledu tu panoval božský klid.
Rum nám dávej
Postupně tu objevili zlatý důl, ovšem nikoli v podobě bohatého naleziště onoho blyštivého kovu, nýbrž v příznivých přírodních podmínkách vhodných pro výrobu originálního třtinového karibského rumu. A ten je znalci označován za vůbec nejlepší! Po kubánské revoluci sem také emigrovalo mnoho rodin, které se po staletí zabývaly pěstováním tabáku a výrazně napomohly nepříliš dynamickému hospodářství. Export obou uvedených komodit se totiž na národním produktu podílí velkým, ne-li úplně nevyšším procentem. Jen málokdo opustí ostrov, aniž by svým známým přivezl láhev rumu či krabici „cigars", nehledě na jejich spotřebu v barech, kterých je všude jak naseto.
Hitem jsou zdejší míchané nápoje typu Kuba libre, Daiquri, Pina colada a další. Labužníci pak jistě neopomenou ochutnat výtvory místní gastronomie. Specialitou je, kromě výtečných, i když trochu pikantnějších pokrmů, také flambované (pochopitelně rumem) kafe s příchutí kávového likéru, nejlepší je ale dát si ho až navečer. Pohled na číšníka v zšeřelém sále, který vám servíruje hořící nápoj, je nezapomenutelný.
Ráj pro všechny
Když Kolumbus přirovnal toto území k ráji, měl na mysli zejména přírodní krásy. Kromě pobřeží, na němž vyrůstají další a další hotelové komplexy, je zde i hornaté vnitrozemí, kde si přijdou na své zejména pěší turisté. I když některá místa leží mimo dosah civilizace, vždy se najde malá vesnička, v níž lze přespat před další túrou. Domorodci jsou přátelští a rádi poradí kudy dál. Pakliže tedy ovládáte španělštinu, protože s angličtinou neuspějete a spoléhat na posunkovou řeč je poměrně riskantní.
Dáváte-li přednost samotě a nechce se vám cestovat daleko od „přechodného bydliště", určitě vás nezklame vesnička Monte Christi (nemá nic společného s Dumasovým hrabětem), v jejíž blízkosti narazíte na hezké a přitom liduprázdné pláže jak vystřižené z katalogu cestovních kanceláří. Jenom musíte zapomenout na slunečníky, lehátka a restaurace, není tu nic než písek a moře. Narazit naopak můžete na lovce pokladů, protože v těchto místech prý na mořském dně stále spočívají vraky desítek pirátských lodí, čekajících na objevení. Romantici i dobrodruzi tu prostě najdou vysněný Eden, což platí také pro vyznavače aktivní dovolené, možností sportovního vyžití je tady opravdu dost.
Sport a hry
Můžeme začít u těch vodních, z nichž lze na prvním místě jmenovat windsurfing, pláž Cabarete u městečka Souse je znalci považována za jedno z deseti nejlepších míst na světě, kde lze uvedenou kratochvíli provozovat. Dále potápění, ať již za ztracenými plavidly či krásami podmořského světa, zklamání nebudou ani příslušníci Petrova cechu, i když mnozí možná před rybolovem upřednostní jedinečný zážitek, a sice zrod keporkaků (tzv. velryby hrbaté). Ke břehům připlouvají vždy od ledna do března z ledového severního Atlantiku, a byť na první pohled vypadají tlustě a nevzhledně, vědci se shodují v tom, že při pohybu ve vodě předčí svou elegancí i delfíny a jsou také inteligentští! Navíc prý mají větší smysl pro humor, jsou nejzvědavější, nejupovídanější a ze všech velryb nejvíce zpívají!
Pokud jde o ostatní sporty, velmi rozšířená je (kromě již zmíněné pěší turistiky) jízda na koni, horských kolech, z míčových her tenis a basket, oblíbený i mezi místními. A nesmíme pochopitelně zapomenout na golf, Dominikánská republika je mezi ostatními státy Karibské oblasti naprostou jedničkou, ať už jde o počet hřišť, tak i jejich kvalitu.
Golfové variace
Není divu, vždyť je stavěli vyhlášení tvůrci, třeba Robert Trent Jones, Jack Nicklaus, Gary Player a členové rodiny Dye. Většina hřišť je rozmístěna celkem logicky na pobřeží, kde se nachází nejvíc letovisek, ale mnohé světových parametrů lze najít i na dalších místech, od metropole Santa Domingo až po nejvyšší horu Karibiku Pico Duarte v Jarabacoa.Velmi častým cílem je oblast Casa de Campo, kde na osmnáctce v La Romani klidně potkáte i takové celebrity jako Michael Douglas, Julio Iglesias či Sharon Stone. Bezkonkurenčně nejlepším hřištěm je ale Teeth of the Dog z dílny Peta Dye. Slavný architekt tu vytvořil klenot považovaný za 17. nejlepší hřiště světa. Pravidelně tu probíhají mezinárodní turnaje a zdejší gríny při World Golf Championships okusili i čeští hráči. Obzvláště jamky podél oceánu a útesů až berou dech, hru na nich zároveň znepříjemňuje vítr. Hřiště je velmi obtížné, doporučuje se spíše zkušeným hráčům, ale i oni tu mohou mít problémy udržet míč ve hře nebo zasáhnout grín.
Dalším skvostem téhož designéra je Dye Fore, zvedající se vysoko nad kaňon řeky Chavon. Kopcovité hřiště vyžaduje přesnost, odmění vás pohledem na Karibik i vesničku Altos z 16. století. Styl britských a skotských hřišť pak nezapře třetí dílko renomovaného architekta – The Links – ozdobené několika jezery a lagunami a patřící mezi ta těžší.
O tom, že zdejší kus země Dyeovi učaroval, svědčí i jeho další „potomek" – na pobřeží Karibiku ležící La Cana Golf Course. Svěže zelené zvlněné ferveje tu ostře kontrastují s jiskřivým bílým pískem pláží a křišťálově modrou vodou oceánu, nad tím vším „bdí" vysoké kokosové palmy. Budete-li dostatečně přesní, minete množství bankrů rozesetých všude kolem a vyhnete se i obtížnému vyhrávání z písečných ploch lemujících mnohé ferveje jako raf.
Skvělé je také hřiště Cocotal & Country Clubu od Pepe Ganceda. Při stavbě jej velmi umně „zapustil" do místní bujné tropické vegetace a krajiny, přičemž využil přírodního terénu včetně vodních ploch, výsledkem je hřiště vhodné pro všechny golfisty bez rozdílu hendikepu.
Nejnovější perlou Dominikánské republiky je Punta Espada Golf Course od Jacka Nicklause. Také ten se do Karibiku zamiloval a vyprojektoval zde mistrovské hřiště splňující nejpřísnější kritéria USPGA, připravené hostit i ty největší světové turnaje. Za zmínku stojí Punta Blanca s pečetí Nicka Price nebo pravděpodobně nejvytíženější Bavaró Golf Course, nacházející se v centru obrovského prázdninového resortu Bavaró.
Všechna hřiště nabízejí služby na vysoké úrovni, v ceně je zakalkulováno green fee i pronájem buggy, vstup na driving range včetně míčů, transfer z hotelu, někde pak dokonce občerstvení včetně oběda. Chcete-li poznat Karibik a ještě si přitom zahrát golf, pak Dominikánská republika je to pravé místo pro strávení golfové dovolené.
PR; Text a foto: Michal Křeček, Golf Planet s.r.o., www.golfplanet.cz
Převzato z časopisu GOLF
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.