Garmin Obrazek1Řada z nás pravidelně řeší problém s odhadem vzdáleností na golfovém hřišti. Na dobře známém hřišti je to jednoduché, problémy ale nastávají na hřištích, kam se dostanete občas nebo výjimečně. Vzdálenost se dá na hřišti určit odhadem, pomocí birdie karty, pomocí laserového dálkoměru a nově i pomocí GPS. Využití GPS je moderním trendem v měření vzdáleností na golfovém hřišti, v tomto článku vám jej přiblížíme.

Měření vzdálenosti pomocí golfového GPS přístroje je asi nejblíže k měření pomocí dálkoměru, je ale jednodušší a má řadu výhod. Můžete měřit přes dogleg, stromy a křoviny, horizont nebo terénní vyvýšeniny, v mlze i tmě. Asi bychom to ani nemuseli nazývat měřením. Vlastně se pouze podíváte na přístroj nebo na hodinky a víte vzdálenost okamžitě. Oproti použití dálkoměru nemusíte mít ani obavy, že budete zdržovat hru, protože vzdálenost nemusíte nijak přepočítávat, dopočítávat nebo dokonce krokovat. Naopak můžete s určením vzdálenosti pomoci i spoluhráčům ve flightu. Měření se přitom neomezuje jen na vzdálenost od greenu, stejně jednoduše je možné měřit i délky drivů. Kdejaký ranař je překvapen nejen přesností, ale i rozdílem proti svému odhadu. Jelikož hráči většinou neuvažují při odhadu délku jamky do středu greenu, je skutečná délka drivů o cca 20 m kratší. Délku drivu pomocí GPS můžete přitom jednoduše změřit sobě i dalším spoluhráčům ve flightu. Vybrané golfové GPS přístroje jsou dokonce schopné vést statistiku délek ran i pro jednotlivé hole v bagu. Nejvíce oceníte pomoc GPS při podzimních Cross Country, kdy vám vzdálenostní kolíky nepomůžou a laserové měřiče skrz stromy nefungují.

V nabídce golfových GPS přístrojů hraje prim americká značka Garmin. Ve svém portfoliu nabízí jak golfové GPS hodinky, tak i golfové GPS navigace s většími, dotykovými displeji. V obou případech je největší předností Garminu předehraná bohatá databáze golfových hřišť a záruka jejich pravidelné a především bezplatné budoucí aktualizace. Garmin je americká značka, což se projevuje na jednoduchosti a intuitivním ovládání golfových výrobků. Její GPS přístroje jsou plně v souladu s Pravidly golfu, protože měří pouze vzdálenosti. Pokud je budete nosit během kola při sobě, změří vám přesně i celkovou vzdálenost, kterou při hře ujdete. Pro ty, kteří nepovažují golf za sport, bude určitě překvapením, že třeba v Beřovicích z černých odpališť ujdete v jednom kole i 13 km.

Energie přístrojů je dodávána z akumulátoru nebo z tužkových AA baterií. Výdrž AA baterií je až 15 hodin se zapnutou GPS, vydrží vám tedy jednu 18ku v sobotu a druhou v neděli. Hodinky Garmin Approach S1 nebo Garmin Approach S3 vydrží na jedno nabití 8 hodin, zhruba 27 jamek. Některé modely, jako například Garmin Approach G6, jsou vybaveny databází hřišť celého světa (Severní Amerika, Evropa, Austrálie, Maroko), některé obsahují databázi jednoho kontinentu (u nás Evropy) s možností dokoupení dalších oblastí dodatečně. Mezi takové přístroje patří golfové navigace Garmin Approach G3 a Garmin Approach G5. Budoucí aktualizace stávajících hřišť i rozšíření o nová hřiště v příslušné oblasti jsou po celou dobu životnosti produktu zdarma. Aktualizace přitom vychází pravidelně až 4x ročně a nahrávají se do golfového přístroje z internetu.

Golfové hodinky a navigace Garmin Approach

Garmin Obrazek2
Je s podivem, že přístroje pro měření vzdálenosti nejsou dosud povoleny v pravidlech bez omezení. Evropa jako vždy trochu zaostává za Spojenými státy, kde je v amatérských soutěžích používání povoleno ve 49 státech z 50 (jediná výjimka je Maryland). V Evropě povoluje měřicí přístroje třeba anglická amatérská asociace při všech mistrovstvích země. Paradoxní je skutečnost, že profesionálové, kteří by výhod měření vzdálenosti využili nejvíce, mají používání na obou stranách Atlantiku zakázáno. A PGA stále řeší pomalou hru na profesionálních turnajích...

Z filozofického hlediska je zákaz vlastně nepochopitelný, používáním přístrojů se podmínky pro všechny hráče zrovnoprávňují. Všichni jistě víme, jaká je výhoda hrát na domácím hřišti. Mimochodem birdie karta nebo lépe řečeno yardage book je vlastně také proti pravidlům. Její povolení řeší až výjimka č. 2 k pravidlu 14-3 a s ohledem na tradici je povoluje – viz Rozhodnutí 14-3/5 .

Nabídku golfových GPS produktů najdete například na stránce

Krásný článek k tématu měření vzdálenosti naleznete ZDE


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...