fenix 7Výrobce těchto sportovních hodinek nazývá model fēnix bez skrupulí kultovním. A my mu musíme dát za pravdu. Ostatně jejich oblibu i funkčnost přesvědčivě dokládá sedmička v názvu. Co všechno novinka Garmin fēnix 7 umí a jak je to tedy s oním soubojem?

Multisportovní hodinky fēnix patří dlouhodobě k tomu nejlepšímu, co trh v tomto segmentu nabízí. A platí to beze zbytku i pro sedmičky. Pokud jde o výběr sportů, které s jejich pomocí „rozpitváte na prvočinitele", jsou tyto hodinky takřka bezkonkurenční.
Vezmu-li v úvahu ten nejzákladnější – běh – pak jej skutečně můžete vyhodnocovat téměř do naprostých detailů. Tu největší službu proto hodinky odvedou výkonnostním sportovcům, trénujícím na pravidelné bázi. Ti totiž s velkou pravděpodobností využijí mnohem širší spektrum parametrů a funkcí než nadšení hobíci.
To samé platí pro další sporty. Mám-li se držet těch nejčastěji volených, pak musím zmínit cyklistiku, plavání nebo lyžování. Skvěle a velmi názorně jsou zpracovány sporty typu kardio, HIIT, jóga či pilates, kde neschází animace cvičení.
Sečteno a podtrženo – ať jde o běh, plavání, cyklistiku, triatlon... tréninkový proces budete mít dokonale zpracovaný a zdokumentovaný včetně času nezbytného na regeneraci a vyhodnocení dalších zdravotních metrik. Možné je poměřování na dálku s konkurencí či sestavení tréninkových deníků.

Jako golfisty nás pochopitelně zajímalo, co hodinky nabídnou milovníkům zeleného sportu. A zklamáni nejsme, naopak. Vyjma zohlednění rychlosti a směru větru a funkce virtuálního caddy disponuje model všemi funkcemi, jaké nabízejí ostatní hodinky výrobce určené přímo pro golf. Ve srovnání s verzí fēnix 5 oceňuji třeba i skutečnost, že pro hru na zvoleném hřišti nemusíte data stahovat z aplikace Garmin golf, ale hřiště je již předinstalované. To jen dokazuje, jaký „svalovec" je sedmičkový model. Kapacita jak z hlediska dat i výdrže je špičková.
Pokud se tak jako golfisté poohlížíte po hodinkách s přesahem do dalších sportovních odvětví, určitě tu máte silného hráče k výběru. Zvlášť pokud byste zvolili model ze standardní edice, který je oproti golfovým hodinkám Approach S62 dražší jen o nějaké dva tisíce korun. S ohledem na množství funkcí a sportů se z fēnixů stává horký favorit.

Co se uživatelského komfortu týká, mnozí ocení možnost kombinace dotykového displeje s tlačítky. Ovládání dotykem či tlačítky lze navíc deaktivovat. Data jsou velmi dobře čitelná, a to i na slunci. Oproti starším modelům je třeba si preferované sporty nastavit, ale nejde o nijak zásadní překážku. Výhodou toho je, že nemusíte listovat dlouhým seznamem přednastavených sportů, ale vyberete si ty, které preferujete.
Nebudu do hloubky rozebírat přesah v podobě bezpečnostních funkcí, zdravotních metrik, možnosti přehrávat hudbu či využívání bezkontaktních plateb. Uživatelé produktů Garmin jsou již s těmito vychytávkami vesměs obeznámeni a nejsou v tomto směru o nic ochuzeni.

A co pomyslný souboj zmiňovaný v úvodu článku? Narážím na silného protivníka ze stejné stáje – Garmin epix druhé generace. V závislsoti na zvolených verzích jde o cenově srovnatelné „soupeře". Z hlediska funkcí jsou oba modely shodné. Epix má ale výrazně jasnější displej s vyšším rozlišením. Pokud máte problémy se zrakem, bude pro vás AMOLED displej epixů nejen na golfovém hřišti čitelnější. V čem naopak bodují fēnix 7, to je větší variabilita výběru, pokud jde o rozměry, takže najdete i model vhodný pro ženy (fēnix 7S). Obrovské plus představuje varianta se solárním dobíjením. Z těchto důvodů, a protože je pro mě model fēnix již od trojkové řady srdeční záležitostí, upřednostním tuto novinku. Čestně nicméně dodávám, že ani s jedním z těchto dvou produktů nešlápnete vedle.

GARMIN FĒNIX 7
GOLFOVÉ FUNKCE
Počet přednahraných hřišť: 42 000
Vzdálenost k začátku, středu a konci greenu: Ano
Vzdálenost na lay-up, k doglegu: Ano
Měření délky úderu: Ano
Digitální skóre karta: Ano
Měření k zadaným cílům a překážkám: Ano
Sledování statistik (skóre, putty, GIR, zásah ferveje): Ano
Zobrazení greenu s možností přemísťovat vlajku: Ano
PinPointer (pozice vlajky v případě slepých ran): Ano
Vzdálenost PlaysLike (Zohlednění převýšení): Ano
Kompatibilita se snímačem TruSwing: Ano
Tempo švihu: Ne
Rychlost a směr větru: Ne
Funkce virtuální caddie: Ne
Časovač kola/Počítadlo kilometrů: Ano
Kompatibilita s funkcí automatického sledování holí: Ano (vyžaduje snímač)
Splňuje turnajové předpisy: Ano

Foto: výrobce


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...