Pravidla

Casey roughAni ten nejlepší golfista není imunní vůči chybám. A za nepřesnosti se platí. Obvykle však máme šanci na nápravu. Vybral jsem několik názorných situací, do kterých se na hřišti můžete dostat, a pokusím se vám vysvětlit, co dělat, abyste ze šlamastiky vyvázli beze ztrát, případně co nejvíce eliminovali následky.

1. Rána z rafu
Nikdo z nás není bezchybný, občas se tak stane, že náš míček skončí v hustém rafu. V takovém případě je štěstí, že jej vůbec najdeme, ve druhém kroku se musíme pokusit míček vyhrát. Nejprve si opodál najděte srovnatelné místo a zkuste si zde pár cvičných švihů. Nečiňte tak poblíž svého míče, abyste jím nepohnuli a „nevykoledovali si" trest.

Jednou z největších chyb je „nenasytnost" při výběru hole. Ve snaze dohnat ztrátu si amatérští hráči častou vezmou železo místo wedge s vyšším loftem. Vystavují se však hrozbě, že míč nedostanou dostatečně vysoko do vzduchu, aby přeletěl trávu.
Jakmile vyberete hůl, zvolte si nejkratší vzdálenost z rafu na bezpečné místo, které musíte zasáhnout i při horším provedení úderu. Míč si posuňte víc k zadní noze, budete jej tak atakovat pod strmějším úhlem. Hůl držte opravdu pevně, protože tráva má tendenci se kolem ní omotat, zejména kolem krčku, což vede k zavření líce v impaktu. Razantně švihněte.

2. Chip z rafu
Už předchozí situace vyžaduje jistou praxi, avšak trablům není konec. Opravdu delikátní situace nastane, když skončíte ve vysoké trávě v blízkosti greenu, navíc ve svahu. Takový úder se nebojím nazvat noční můrou golfistů, profesionály nevyjímaje. Nemějte velká očekávání a počítejte raději s delším patem, než s tím, že míček posadíte na centimetry k jamce.

Jakmile přijdete k míčku, pečlivě posuďte hustotu trávy a výšku, v jaké míček sedí. I zde je důležitý výběr hole, ideální je lob wedge (56/60°), pokud ji v bagu nemáte, vezměte jednoduše hůl s nejvyšším loftem, což bude patrně sand wedge. Jestliže míček „sedí" na trávě, je lepší menší bounce, pokud je zabořený, bounce hole by měl být větší.
Postoj lehce otevřete a míček si umístěte do středu. Pro optimální rovnováhu se rozkročte o něco víc a více se snižte v kolenou. Ramena musejí směřovat paralelně se svahem. Ve finální fázi nápřahu zalomte zápěstí, strmě švihněte a akcelerujte do míče.

3. Fervejovým dřevem z kopce
Fervejová dřeva, jak už jejich název prozrazuje, byla primárně navržena pro hru z ferveje. Přesto s jejich použitím k tomuto účelu řada amatérů váhá, zvlášť pokud míček neleží v ideální pozici. Svah je přesně takové místo a nebudu zamlčovat, že rána z kopce fervejovým dřevem patří k těm obtížnějším. Nicméně i z takové pozice lze míč odehrát, jen to chce jistou úpravu.

Počítejte s tím, že trajektorie bude nižší než obvykle a míček bude déle rolovat, proto je třeba přidat loft (místo dřeva č. 3 použijte třeba dřevo č. 5). Míček má navíc tendenci ubíhat trochu doprava, proto miřte mírně vlevo.
Pro lepší rovnováhu zaujměte o něco širší postoj, platí čím větší sklon, tím širší postoj. Na rozdíl od klasické rány fervejovým dřevem z rovné plochy, kdy si míček v postoji umisťujete o něco dopředu, abyste jej při vzestupném pohybu hole setřeli, při ráně z kopce si ho umístěte doprostřed, případně o zhruba dva centimetry dozadu od středu postoje. Vyvarujete se tak zasažení povrchu za míčkem. Boky a ramena srovnejte rovnoběžně se svahem a pak už jen plynule švihněte.

Foto: Globe Media/Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...