AirSpeederJedním ze spolehlivých nástrojů obchodního i politického marketingu je zneužívání částečných dat a parciálních výsledků k manipulaci zákazníků či občanů. Mýty jsou vytvářeny a předkládány jako věda či pravda. Jedním z takových nebezpečných mýtů v golfu je teorie, že lehčí šafty zaručují vyšší rychlost švihu a následně větší délky ran. Skutečná věda však ukazuje, že je to nesmysl, který poškozuje přesnost hry.

V dnešní době je možno zaslechnout, že lidé se dělí na občany a ovčany. Zatímco občané jsou schopni nezávislého uvažování, ovčané tupě přijímají, čemu mají věřit a co mají dělat. Vzhledem k tomu, že patřím do skupiny občanů se sklony k nezávislým úsudkům, již před lety jsem dospěl k závěru, že mi vyhovují u drajvrů šafty s hmotností 60 gramů. Když výrobci přišli s humbukem lehkých šaftů, které měly údajně prodlužovat rány, zkoušel jsem drajvry se šafty okolo 50 gramů a opakovaně jsem dospěl k závěru, že s lehčími šafty se zhoršuje přesnost mých ran.

Nyní mohu svá pozorování opřít o seriózní vědecké výzkumy, které uskutečnila kanadská pobočka severoamerické firmy The Golf Lab. Liam Mucklow z této firmy sdělil zahraničnímu golfovému tisku, že výsledky jejich výzkumů vedou k jednoznačnému závěru, podle něhož lehčí šafty nemají přímou souvislost s rychlostí švihu. Ve skutečnosti se prokázalo, že pouze 12 % golfistů dosahuje s lehčími šafty u drajvrů vyšší švihové rychlosti. Navíc se ukázala tendence, kterou mnozí z nás již empiricky pocítili – nižší hmotnost šaftů snižuje přesnost ran.

Až si tedy budete vybírat svůj příští nový drajvr, velmi doporučuji vzít v úvahu tyto vědecké výzkumy. Snižování hmotnosti šaftů není bezpečná cesta. Nicméně velmi doporučuji, abyste si jakékoliv hole a drajvry tím spíše kupovali na základě pečlivého fittingu. V jeho průběhu máte podstatně větší naději, že najdete kombinaci hlavy hole, jejího loftu a šaftu, která vyhovuje vašim hráčským charakteristikám.

Text: Ondřej Kašina

Foto: Fujikura


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...