clarke_malySoučasní lídři golfového světa tu měli potvrdit svůj nástup na trůn, ale ani nejmladší z nich Rory McIlroy, ani světová jednička Luke Donald neuspěli. Naopak, oba přehrál i 61letý Tom Watson. Šampionem 140. The Open se však stal muž z další golfové generace. Dvaačtyřicetiletý Darren Clarke bojoval na majorech 20 let, ale první triumf přišel až nyní.

Severní Irsko může být pyšné, za poslední rok má třetího vítěze major turnaje. Nejprve loni Graeme McDowell vyhrál US Open, letos Rory McIlroy dominoval na tomtéž podniku a zlatý hattrick dokonal dnes Darren Clarke na nejstarším z grand slamů. Stal se tak teprve sedmým hráčem historie, který vyhrál svůj první major až po čtyřicítce. „Je to neuvěřitelné. Opravdu. Je to pro mé děti,“ pravil šťastný a dojatý Ir, který v roce 2006 přišel o manželku, která podlehla rakovině prsu.

Darren Clarke v závěrečné rundě letošního Open sice zahrál „jen“ 70 ran, což byl jeho nejhorší výsledek, nicméně předvedl výkon hodný šampióna a o tři rány za sebou nechal dva Američany, Phila Mickelsona a Dustina Johnsona. Vítěz, jenž 4 kola na hřišti Royal St George´s zahrál na 275 ran (-5), získal 900 tisíc liber, v přepočtu zhruba 25 milionů korun. Čtvrtý skončil vedoucí muž prvního kola, Dán Thomas Björn.

Možná nejtěžší moment čekal Clarka hned na úvod finálové rundy, kdy čelil sice krátkému, nicméně ve větrných podmínkám obtížnému patu do paru, který kdyby neproměnil, umožnil by Johnsonovi srovnat krok. Nestalo se a od té doby hrál Ir svou vlastní ligu.

Zatímco Johnson chvíli „lapal po dechu“, do hry se dostal Mickelson, jenž po zdařilé sobotě skromně prohlašoval, že by rád navázal na své představení i ve finále, ale na titul nepomýšlí, poněvadž borci před ním mají lepší výchozí pozici. Jenže Lefty se činil a po desáté jamce byl na minus šesti, když zahrál jeden eagle a čtyři birdie. Jednu chvíli s Clarkem sdílel vedení, ale Darren záhy odpověděl a odpoutal se na dvě rány.

Když pak Philovy ataky ustaly, přimíchal se do hry znovu Johnson, ovšem nakonec oba Američani odpadli, zatímco Clarke nutil uznalé britské fanoušky k neustálému potlesku. A vydrželo mu to až do závěrečných jamek. Na té předposlední sice zahrál bogey, nicméně před závěrečným testem měl pohodlný náskok tří ran. A ten už se neztenčil navzdory tomu, že Ir nechal pat do paru krátký – vše už bral s úsměvem a vzápětí doklepl do jamky krátký pat, kterým stvrdil svou nadvládu nad letošním, v pořadí již 140. Open

Clarke skončil na British Open nejlépe před čtrnácti lety na druhém místě a tehdejší zkušenost se mu dnes hodila. Chytrá hra konečného vítěze bez velkých ztrát v jednotlivých kolech slavila úspěch a nakonec se severoirský golfista nemusel o prvenství obávat. Clarke při děkovné řeči nezapomněl na svoji manželku, která zemřela před pěti lety. „Dlouho jsem na tak důležité vítězství čekal, ale doufám, že se nebude vzpomínat pouze na něj. Rozhodující moment posledního kola přišel na sedmé jamce, kde jsem proměnil eagle, a pak se mohl soustředit na to, abych nedělal hloupé chyby a zachoval klid. Jsem moc šťastný. Oslavy budou trvat dlouho,“ prohlásil šampion krátce předtím, než mohl poprvé zvednout nad hlavu slavný Claret Jug. „Myslím, že v něm dnes večer skončí něco dobrého irského,“ doplnil se šibalským úsměvem v tváři.

O náročnosti letošního turnaje na hřišti Royal St. George's svědčilo, že pouze čtyři hráči se nakonec dostali do minusových čísel.

Nejlepším amatérem se stal Tom Lewis, kompletní výsledky naleznete na oficiálním webu turnaje.

Více o The Open v dalším čísle časopisu GOLF.

Autor: ČTK aj.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...