Majory ilNastává čas, kdy každý golfista zbystří, zanedlouho bude rozehrán úvodní major roku. Dokonce jej svou přítomností možná poctí i Tiger Woods, což je vždycky zpráva, která fanoušky uvede do varu. Na druhou stranu, raději mírněte svůj optimismus.

Je pravda, že Tigerův návrat na prosincovém Hero World Challenge, tedy na podniku, který spolupořádá, zvěstovali na Bahamách na každém kroku. Aby také ne, když se v soutěži představil po patnáctiměsíční odmlce. Jeho start však nabídl jen záblesky někdejší slávy. Později přišlo vystřízlivění v podobě zrušených startů.
Navzdory tomu si jej fanoušci stále žádají a doufají, že alespoň v omezené míře předvede něco ze svého někdejšího mistrovství. Z umu, který mu vynesl čtrnáct majorů, ten poslední však už v roce 2008. Dokáže ještě někdy vítězit? A dokáže pozvednout nad hlavu pohár na některém ze čtyř nejvýznamnějších podniků? Otázka za milion dolarů... V souvislosti s turnaji velké čtyřky ovšem nanejvýš příhodná.

Třebaže v poslední době tvrdili muziku hráči mladší třiceti let, na majorech uspěl jediný z této kategorie, osmadvacetiletý Danny Willett, který dokonale zaskočil konkurenci. Třicátnici Dustin Johnson a Jimmy Walker dobyli dva zbývající majory hrané v USA, spektakulární bitva se odehrála na britské půdě, kde čtyřicetiletý Henrik Stenson v dramatické bitvě vyválčil svůj první grandslam proti o chlup staršímu Philu Mickelsonovi.

Podíváme-li se na letošní rok, pak nemůžeme opomenout Ryder Cup, díky němuž budou hráči formu ladit o to důkladněji. A že tu v amerických barvách objevíme řadu hladových vlčáků! Rickie Fowler, Patrick Reed nebo Brooks Koepka už nějaký pátek čeří nejvyšší patra výsledkových listin na řadě významných akcí. Přidejte k nim Jordana Spietha, Dustina Johnsona i Mickelsona, tvrdohlavě odmítajícího skutečnost, že čas možná není jeho nejlepší kamarád. Rázem tu máme zajímavé aspiranty na některý ze čtyř prestižních titulů.
A abychom nelovili výhradně v amerických vodách, je jasné, že Rory McIlroy se po odmlce musí přihlásit do bitvy stejně hlasitě jako Jason Day, skvělou sezonu zažil vloni Alex Noren a nezapomínejme ani na dva mladíky, Thomase Pieterse, jehož dobře známe i z Albatrossu, a Hideki Matsuyamu. Tiger to bude mít vážně těžké. Ale kdo ví...

MASTERS
Šance Dannyho Willetta na obhajobu budou hodně závislé na tom, jak se z nenadálého úspěchu „zotaví". Bezprostředně po vítězství přišel propad. Jsou tu zkrátka jiní favorité. Třeba Jason Day, u něhož je otázkou zdravotní stav. Nedokončil loňské play-off FedEx Cupu, neboť ho trápila záda, a ani letos se zatím nevyhnul trablům. Bude-li zdravý, určitě hodlá soupeřům zatápět. Stejně jako Adam Scott, který už ví, jak člověku sluší zelené sako.

Jen málokdo věří, že by Jordan Spieth zopakoval loňský krach z dvanácté jamky, kde do té doby suverénní Američan kráčel za obhajobou titulu. Nepochybuji, že se z nezdaru vyléčil, a řadím ho mezi horké kandidáty na vítězství. Krátká hra se v Augustě cení a tohle eso má Jordan v rukávu.

Ve výčtu jeho hlavních soupeřů nemohu nezmínit vedle Daye a McIlroye také aktuální světovou jedničku Dustina Johnsona, v jejich prospěch hovoří délka ran i jejich variabilita. Zvlášť Johnson nás v uplynulých dvou letech přesvědčoval, že ví, jak se mezi azalkami pohybovat, v obou případech skončil v první pětce. Při té příležitosti bych nerad zapomněl na Paula Caseyho, vloni čtvrtého a předloni šestého, nepřichází jeho čas?

Tip na vítěze: Jordan Spieth
Další favorité: Rory McIlroy, Jason Day, Paul Casey
Černý kůň: Thomas Pieters

US OPEN – ERIN HILLS
Podruhé v uplynulých třech letech přivádí USGA svůj národní šampionát na nové hřiště – Erin Hills Country Club nedaleko Milwaukee. Podobně jako v kritizovaném Chambers Bay čekejte otevřené hřiště, jehož tvrdý povrch bude vyžadovat notnou dávku trpělivosti i kreativity. Nečekejte, že délka půjde pod 7 800 yardů, ovšem zdaleka to neznamená, že by osmnáctka nahrávala výhradně ranařům.

Něco mi říká, že Hideki Matsuyama získá svůj první major a doma v Japonsku vyvolá davové šílenství. Vůbec by tu mohly zářit neokoukané tváře. Alex Noren vloni zaznamenal pozoruhodný vzestup a je těžké si nepřipouštět fakt, že jeho fade by neseděl hřišti, které lze hrát podobně jako links. Nezapomeňte, že tento Švéd ovládl Scottish Open...

Tip na vítěze: Hideki Matsuyama
Další favorité: Dustin Johnson, Jason Day, Alex Noren
Černý kůň: Søren Kjeldsen

OPEN – ROYAL BIRKDALE
Drsný test na lancashirském pobřeží, které miluje spousta hráčů. Když se v Royal Birkdale hrálo naposledy (2008), radoval se z výhry Padraig Harrington. Svůj druhý titul na Open v řadě tehdy vyfoukl Poulterovi i legendárnímu Normanovi, jenž v třiapadesáti zažíval majorové vzkříšení.
Vítězné skóre se tenkrát ve větrné loterii vyšplhalo na tři rány nad par. Ostatně není to náhoda. Budeme-li pátrat po tom, kdo z hráčů se tu naposledy dostal do záporu v dvojciferném číslem, musíme se vrátit trochu do minulosti. Statistiky poslušně „vyplivnou" jméno Lee Trevina v roce 1971. Všichni asi tušíme, že výsledné skóre na Open je i v rukou matky přírody...

Jistě bychom se nezlobili, kdyby nejstarší ze všech majorů nachystal podobně strhující představení jako vloni. A podíváme-li se, jak si hráči v nedávné minulosti na linksových typech hřišť vedli, můžeme k okruhu uchazečů o Claret Jug řadit Justina Rose, Norena či Fowlera. V žádném případě nevynechám McIlroye, který už doma jeden pohár šampiona má a jistě sní o dalším.

Tip na vítěze: Rory McIlroy
Další favorité: Adam Scott, Rickie Fowler, Shane Lowry
Černý kůň: Thorbjørn Olesen

PGA CHAMPIONSHIP – QUIAL HOLLOW CC
Sotva bych si dovedl představit ostřejší kontrast k Erin Hills než pravidelnou zastávku PGA Tour Quial Hollow Country Club, kde však major uspořádají poprvé v historii. Patrové hřiště patří k oblíbeným. Skvělé vzpomínky na něj uchová i Rory McIlroy, který zde roku 2010 vybojoval svůj první titul na PGA Tour. Ptát se, zda by si vše znovu rád zopakoval, je asi zbytečné... Na Wells Fargo Open předloni tu severoirský golfista zvítězil náskokem sedmi ran, přičemž stanovil i nový rekord hřiště v podobě 61 úderů. Quail Hollow mu evidentně svědčí!

Dominoval tu však také Rickie Fowler. A hádejte, kdo tehdy (2012) skončil druhý. No jasně, Rory. Ovšem umí to zde i Tiger Woods, tak jen aby se opravdu vrátil.

Tip na vítěze: Rory McIlroy
Další favorité: J. B. Holmes, Henrik Stenson, Kevin Chappell
Černý kůň: Tiger Woods

Převzato z časopisu GOLF 4/2017
Text: Paul Prendergast, australský dopisovatel časopisu Golf; foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...