Kodejs ZdenekV březnu 2017 se na volební konferenci České golfové federace ujal Zdeněk Kodejš posledního čtyřletého období své vlády. Nejenže musel svou pozici obhájit v soutěži s protikandidátem, ale na podzim na něj čekají povinnosti ve vedení Evropské golfové asociace a Česká golfová federace si poprvé v historii vyzkouší i roli promotéra profesionálního turnaje. A co si o tom všem myslí on sám?

Prozradíte důvody, které stály u rozhodnutí kandidovat na další období?

Bylo jich hned několik. Za ten hlavní považuji nedokončené úkoly, pak pocit, že s lidmi, kteří byli – a dnes mohu říci, že opět jsou – ve vedení federace, se dá dosáhnout výsledků a v neposlední řadě i neskrývaná podpora mé kandidatury od mnoha členských subjektů.

Podle stanov jde o vaše poslední volební období. Budete o to víc tlačit na nějaké výrazné a viditelné změny?

Každý nový výbor čeká nejprve období sbližování a hledání optimální podoby spolupráce, což my už máme díky minulému volebnímu období úspěšně za sebou. Známe se navzájem, známe své schopnosti i přednosti, a tak se můžeme od prvních dnů pustit do práce. Před námi stojí hodně úkolů, nic převratného ale nečekejte. Jsem známý nerevolucionář, a na své pověsti nehodlám nic měnit. Na druhou stranu po osmi letech už musí být vidět i nějaké výsledky.

Můžete být konkrétnější?

Jsem hrdý zejména na sportovní úsek, který je nastaven od shora až dolů velice zodpovědně a dobře. Máme kvalitně vyškolený, připravený a motivovaný tým a také pravidla a podmínky, které není potřeba zásadně měnit. Vždy se najde něco, co je potřeba odchytit nebo doladit, ale máme k dispozici zkušené lidi, kteří si umí poradit s problémy již v zárodcích. Tady jsme chybu určitě neudělali. Což ale neznamená, že tento tým má své jisté a nebude pod tlakem.

A co ostatní oblasti?

Jako hlavní úkol, který před sebou vidím a který cítím, je polepšování jména golfu, jehož výsledkem musí být zvyšování členské základny a posílení pozice golfu před veřejností. Jsem rád, že v osobě viceprezidenta Juraje Wernera budeme mít osobnost schopnou se úkolu zhostit. Juraj prošel v golfu snad všechny oblasti. Je zkušeným promotérem, dobrým hráčem, pracoval jako ředitel resortu, je prezidentem jednoho z největších golfových klubů. Jednání s ním nejsou lehká, vždy jsou však vedena fér, a tak jsme oba schopni hned druhý den jít spolu na golf a dát na stůl nová témata, o jejichž řešení budeme vést spor.
Jeho úplným protipólem je pro změnu Vláďa Bouček, který byl také zvolen viceprezidentem, a já jsem opravdu rád, že delegáti vyslechli mou prosbu, dovolili mu kandidovat a že dostal jejich důvěru. Jde o zkušeného, rozvážného muže s jasnou minulostí. Úspěšně vede své firmy a stejně tak i spravuje své hřiště. Podílel se na podobě současných stanov a jako člen kontrolní komise byl často účastníkem našich jednání. Věřím, že je jako stvořen pro to, aby vedl naši administrativu.

Nebude vám v týmu po nezvolení Karla Čelikovského chybět právník?

Právník je sice důležitý, ale velice snadno se s ním spadne do byrokratické pasti. Vždyť my teď máme v porovnání s našimi sousedy ten nejkomplikovanější administrativní systém. Já jsem přitom zastáncem staré školy, kdy slovo bylo svaté, a pokud se obě strany nedohodly jinak, vždy jsem se snažil držet, co bylo řečeno.
Pořádek ale musí být. Vždyť my za něj jako statutární orgány ručíme celým svým majetkem. Právní služby jsou tak nezbytností, dají se ale řešit externě. Navíc věřím, že se s Karlem Čelikovským, tím že jeden byl zvolen a druhý ne, nezačneme nenávidět, že spolu dokážeme úzce spolupracovat i v budoucnosti. Alespoň já to tak nastaveno mám.

Jak se vám spolupracuje se státními orgány?

Naším zakladatelem jsou kluby a my jsme spíš jen vrcholek a styčný orgán, který je reprezentuje a snaží se na státní orgány a instituce působit tak, aby si uvědomovaly skutečný význam a potenciál, který je v golfu ukryt. Golf je i business! Zaměstnává lidi, vrací peníze do ekonomiky. Golfisté patří mezi nejváženější turisty. A nejde jen o přání, fakt potvrzují studie s ostrými daty.
Když rakouský svaz potřeboval prolomit bariéru nedůvěry státních orgánů, nechal si zpracovat analýzu z oblasti Kitzbühelu, ze které jasně vyplynulo, že týden slavného Hahnenkammu a jeden tenisový turnaj oblast neuživí a že pokud by nebylo golfistů, měly by čtyř- a pětihvězdičkové hotely v oblasti velké existenční potíže.

Jedinečnou marketingovou příležitostí ale bývají i velké profesionální golfové turnaje?

Samozřejmě. Je to vždy obrovská synergie a obrovské promo jak pro danou zemi, tak pro rozvoj místního golfu. I proto již několik let spolupracujeme s Petrem Dědkem a jeho Czech Masters. Naši amatéři ví, že dva nebo tři si v turnaji změří síly s evropskou profesionální elitou, naopak my můžeme být pyšní na to, jak si ve svém věku vedou na European Tour. Byla to doslova senzace, když Vítek Novák před dvěma lety prošel cutem, a naši hráči nezklamali ani loni, kdy oba cutem neprošli jen velice, velice těsně.

Prozradíte důvody, proč se letos vy sami stáváte promotérem profesionálního turnaje?

Jde o strategické rozhodnutí vyplývající z přesvědčení, že musíme začít odspodu, že nemůžeme spoléhat jen na Spilkovou a že bychom měli vytvořit příležitost i dalším dívkám. Jednorázově uspořádání turnaje kategorie LETAS znamená šanci pro 38 dívek, které si tak mohou srovnat v hlavě, zda jejich sen o statusu profesionální hráčky odpovídá jejich představám. Současně se ale jako promotér dostáváme do situace, kdy můžeme začít s kartami obchodovat, vyměňovat je a umožnit tak českým hráčkám, které to myslí vážně, více turnajových příležitostí.

A co mužský profesionální golf?

Ten sice není letos na pořadu dne, ale nikde není psáno, že tomu tak nebude v budoucnosti. Letošní dámský turnaj bereme jako prubířský kámen, jako příležitost ověřit si, že naše předpoklady jsou správné. Pokud ano, začneme se intenzivně věnovat i chlapcům.

Takže se můžeme začít těšit na české Open?

Evropská túra je pro nás a naše hráče ještě příliš vysoko. Můj osobní sen je uspořádat turnaj kategorie Challenge, třeba jako společnou akci s Petrem Dědkem. Jsem přesvědčen, že pokud chceme, aby měli naši chlapci šanci dostat se na olympiádu, měli bychom jim vytvářet také nějaké příležitosti. V tento okamžik se sice mohou čtyři roky zdát jako hodně dlouhá doba, z vlastní zkušenosti však vím, že utečou jako voda.

Proč padla volba prvního kroku na děvčata? Jsou lepší?

Objektivně zhodnotit rozdíl mezi výkonností českých mužů a žen je velice obtížné. Zatímco mezi muži je každý sebemenší krůček vpřed obrovským úspěchem, je posun mezi ženami jednodušší. Konec konců i proto tam začínáme. A také proto, že díky Kláře Spilkové už má dnes náš ženský golf cestičku prošlápnutou. Zapomínat ale nechceme na nikoho, jen musíme jít krok za krokem. Tak si představuji budoucnost.

Spolupracujete i s českou PGA?

Řekl bych, že nepřímo. Do dění nijak nezasahujeme, nezúčastňujeme se ani diskusí. Nás zajímá v první řadě vzdělávání trenérů, respektive spíš jeho nadstavba. Možnosti vzdělávání pro každého, kdo nechce zůstat stát na rohožce, kdo má chuť se nejenom sám vzdělávat, ale především vůli své nabyté vědomosti dál šířit jak mezi žáky, tak i své kolegy. Abych byl konkrétní. Nedávno se díky našim kontaktům podařila zajistit pro Ondřeje Špůra tříměsíční stáž v Královské akademii španělské golfové federace a jsem nesmírně potěšen, že máme pozitivní zpětnou vazbu jak od Ondřeje, tak z akademie.

Je pravda, že byste se měl stát letos členem Výkonného výboru Evropské golfové asociace?

Mohu potvrdit, že jsem byl na podzimní konferenci osloven s nabídkou kandidovat do výboru EGA za centrální Evropu a že jsem tuto nabídku přijal. A přestože při volbách do orgánů EGA není proti-kandidatura obvyklá, nelze již dnes předjímat výsledek podzimních voleb. Úspěchem českého golfu už je ale i fakt, že jsem byl osloven.

Budete ve Výkonném výboru EGA historicky prvním Čechem?

Přestože se podmínky od té doby změnily, dá se říci, že budu na identické pozici, jakou zastával před několika lety Milan Veselý.

Bude vaše funkce časově omezená? A jaké země budou spadat do vaší gesce?

Funkční období je čtyřleté bez možnosti jeho prodloužení. A co se týká zemí? Evropa je z pohledu EGA rozdělena do čtyř částí. Británii s Irskem a severní, střední a jižní pásy kontinentální Evropy. Ten střední (centrální) začíná Beneluxem a pokračuje přes Německo, Švýcarsko, Rakousko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Moldavsko, Bulharsko až po Makedonii.

S jakou vizí budete do výboru kandidovat?

V EGA jde – s trochou nadsázky – o takovou obdobu našeho regionálního dělení a hodně podobné jsou i činnosti, které v regionálních celcích vykonáváme. Z krátkodobého hlediska jde především o pořadatelství mistrovských turnajů, z toho dlouhodobého práce na změnách v rozhodovacích procesech.

A co pomoc slabším? Nebo půjde jen o hájení zájmů EGA?

Nejsem obhájcem všech rozhodnutí, která EGA kdy udělala, a rád bych se podílel jak na její modernizaci a změně v rozhodovacích procesech, tak na přebírání větší zodpovědnosti za evropský golf. Co se týká financování, tam jsou podmínky nastaveny a jsou závislé na výši členských příspěvků, podpoře ze St. Andrews a plnění společnosti Rolex. Neznamená to však, že by se slabším nemělo či nemohlo pomáhat. Stejně tak jako jsme před lety čerpali pomoc my, je potřeba se věnovat rozvoji a pomoci i dalším, především východnějším, zemím.

Jak se znáte se zástupci golfových federací centrální zóny?

Snad se dá po těch letech říct, že se známe velmi dobře a že jsme s většinou z nich přátelé či dokonce kamarádi. A věřím, že by to stejné řekli i oni o mě. Musím ale přiznat, že přestože bych měl být nestranným „prezidentem" všech, existují země, zejména ty sousední, se kterými jsou vztahy nadstandardní, tak jako například s Rakouskem.

Proč právě s Rakouskem?

Začalo to jejich kandidaturou na pořadatelství Ryder Cupu a jejich vizí, že by mohlo jít o středoevropský projekt. Vím, nevyhráli, ale kdo ví, co bude dál. Hodně jsme tenkrát spolu seděli a diskutovali. Jak s rakouským prezidentem, tak především sekretářem. Vymýšleli jsme jak pomoci golfu, turistice, vymýšleli akce pro mládež. Když pak kandidaturu nezískali, řekli jsme si, že by bylo škoda se jen tak rozejít, a tak pokračujeme ve spolupráci dál.

Má už spolupráce i nějaké konkrétní výsledky?

Třeba rozšíření Olympic Hopes Trophy, které se teď po Maďarsku a Slovensku nastěhovalo na dva roky na brněnskou Kaskádu, kde se letos objeví rakouský i německý výběr. Mládežnické výběry z rozvojových zemí si tak zahrají proti výběrům zemí, které se účastní evropských šampionátů, aniž by se musely těchto finančně náročných akcí, na kterých jsou bez šancí, účastnit. Pro mě je tohle ta správná cesta a již zmiňovaná účast rakouského a německého výběru na Kaskádě signálem, že by naše spolupráce mohla fungovat.

Spojili jste s Olympic Hopes Trophy na Kaskádě i nějaké marketingové aktivity?

Určitě bychom chtěli v rámci Olympic Hopes Trophy pozvat novináře – golfové i negolfové – a závěrečný den spojit s turnajem „Media invitational" a tiskovou konferencí, na které představíme letošní aktivity i cíle České golfové federace.

Budete zvát i zahraniční novináře?

Sice předpokládám, že se na Kaskádě objeví i funkcionáři některých dalších golfových federací, jejichž hráči na Kaskádě nastoupí (konec konců i já jsem byl na jednom z maďarských ročníků), zahraniční novináře ale zvát neplánujeme. Naší prioritou a prvoplánovou aktivitou bude domácí golf.

Proč padla volba na Kaskádu?

Kaskáda je jeden z moravských motorů, kde je o podobné akce zájem jak ze strany majitele, tak vedení resortu. Přitom určitě nejde o žádný velký business, ale spíš o promo a zvyšování vlastního renomé. Kaskádě hodně pomohl úspěšně zvládnutý šampionát Evropy dívek do 16 let a já jen mohu potvrdit, že se na podobné akce na Kaskádě velmi těším.

Převzato z časopisu GOLF 4/2017
Za rozhovor děkuje Josef Slezák
Foto: Zdeněk Sluka; archiv Zdeňka Kodejše


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...