Golf není jen o naprostém soustředění. Docela dobře může být i o emocích, adrenalinu a nespoutaných výbuších nadšení. Musí se ale hrát na jamky!
Proč na rány
Dnes se drtivá většina herních formátů golfových turnajů odehrává systémem vícekolových turnajů na rány, ve kterých vyhrává ten, kdo udělá méně chyb, kde emoce jsou nepřítel číslo jedna. Zde se neočekává, že hráč projeví radost nad nezvládnutým patem spoluhráče na osmnáctém greenu posledního kola, který by ho býval posunul do vzájemného play-off...
Diváci na podobných turnajích obdivují především dokonalost a výjimečně povedené či naopak zázračné záchranné rány promítané na velkoplošných obrazovkách, zatímco nabírají energii v některé z mnoha a mnoha občerstvovacích zón.
Hra na rány bez vyrovnání a na více kol je určitě nejspravedlivější možný způsob stanovení vítěze – vždyť i PGA Championship, jeden z majorů, změnilo v roce 1958 svůj jamkový formát na hru na rány. Bohužel s nástupem spravedlnosti zmizely v propadlišti dějin momenty totálního překvapení, momenty, kdy outsider poráží krále a stává se lidovým hrdinou, momenty, kdy davy fanaticky šílí nad každou povedenou ranou svého miláčka a hlasitě bučí na každého, kdo se jim znelíbí.
Naštěstí pro nás se ještě pár zajímavých utkání ve hře na jamky dochovalo, a tak rok co rok mohou emoce hráčů a diváků vytvářet neopakovatelný kotel vroucí jak nadšením vítězů, tak i zklamáním poražených.
Něco málo z historie
Přestože první zmínky o golfové hře pocházejí již ze 14. století, první písemný záznam pravidel hry si vytvořili golfisté z anglického Leithu až o téměř 400 let později, konkrétně v roce 1744. A právě tento strohý 13článkový záznam se stal 14. května 1754, kdy ho jen s mírnými změnami přijala pod názvem Articles and Laws in Playing the Golf jako normu golfové hry společnost golfistů ze St. Andrews, základem dnešních pravidel.
A proč se takto jednoduchá pravidla hry nedochovala dodnes? „Na vině" je hra na rány. Ve svých počátcích se golf hrál výhradně na jamky. Žádné hranice hřiště, žádný ztracený nebo nehratelný míč. Pokud míč nebyl nalezen nebo byl v nehratelné pozici, hráč jeho zvednutím daroval jamku soupeři a šlo se dál.
Dotknout se míče během jamky a pokračovat dál ve hře šlo jen ve dvou případech. S jednou trestnou, pokud míč ležel ve vodní překážce (pak se spouštěl 6 yardů za vodní překážkou a stejně jako dnes šlo o pohled od jamky), anebo beztrestně, když se odstraňovaly velké kameny, kosti či jiné „hůl-zlomitelné" předměty, ležící do vzdálenosti jedné hole od míče.
Velkou dávku jednoduchosti si ale hra na jamky zachovává i v dnešní době, kdy se původních 13 strohých článků rozrostlo na gigantické 3 oddíly, 34 kapitol, 3 dodatky a více než 1 000 závazných situačních řešení.
Jak se hraje na jamky
Ve hře na jamky se svádí boj o každou jamku samostatně. Jakmile hráč nad svým soupeřem vede o více jamek, než jich zbývá k dohrání, stává se vítězem zápasu. Hráči mají velké pravomoci a mohou svému soupeři prominout většinu pravidlových prohřešků. I samotný rozhodčí zde vystupuje spíš jako divák, který vstupuje do hry povětšinou až na výzvu některého z hráčů.
Stejně jako v životě ale platí, že čím volnější jsou pravidla, tím větší se očekává osobní disciplína, znalosti pravidel a morální vyzrálost od jednotlivých aktérů. A právě v tom spočívá největší kámen úrazu.
Jako dlouholetý rozhodčí jsem při jamkové hře zažil hodně zajímavých situací. Většina našich vrcholných amatérský soutěží družstev totiž končí právě jamkovými duely, a protože jsou hráči po většinu hrací doby jen sami spolu, dokáží se vzájemné vztahy (zvláště pokud je mezi hráči větší věkový rozdíl) opravdu vyostřit do maxima a často balancovat na samé hranici únosnosti. Na druhou stranu musím přiznat, že se i na českých greenech objevují gentlemanská přiznání hodná Bobbyho Jonese z filmu Legenda o slavném návratu.
Hra na jamky je prostě taková. Kromě psychologie je zcela rozdílná i strategie. I proto je golfovými pravidly výslovně zakázáno hrát oba základní typy hry v rámci jednoho soutěžního kola. Hra na jamky obecně podporuje agresivnější způsob hry, protože zejména na profesionální úrovni není par dost dobrý na to, aby jamku vyhrál, zatímco když přinese agresivita nějakou fatální chybu, je ve svém důsledku úplně jedno, zda by byla v součtu ran na jamce desítka, nebo jen jediná rána nad skóre soupeře. Když ale soupeř trefí špatný drajv a je šance vyhrát jamku i s průměrným skóre, šel by do rizika jen nevyzrálý hráč.
ALTERNATIVNÍ FORMÁTY JAMKOVÉ HRY
Ryder Cup, Presidents Cup, Solheim Cup, WGC Match Play, Volvo World Match Play... Jsou jamkové hry, které hýbou světem, mají svou stálou formu, jen aktéři se mění. Co ale my, obyčejní golfisté, kteří zůstáváme stejní, ale chtěli bychom naopak měnit formáty jamkové hry? Třeba když jdeme ve třech nebo ve čtyřech. Pokud patříte mezi ně, tady máte pár tipů...
Irish Matchplay
Formát umožňující užívat si kouzla jamkovky i ve více než 2členných flightech. Vzájemnou jamkovku si tak mohou zahrát 3 nebo 4 hráči současně. Jejím základem jsou body – 2 pro vítěze jamky, respektive jejich díl, pro hráče, kteří vítězné skóre na jamce půlí.
Rowan Matchplay
Lze aplikovat ve skupině o 3 a více hráčích. Hráč, který jako první vyhraje sám jamku, se stane leadrem a zbytek flightu vytvoří tým, který se ho snaží vedení zbavit a nastavit opět
Převzato z časopisu GOLF 11/2014
Text: Josef Slezák, foto: Globe Media/Action Images
|
< Předchozí | Další > |
---|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.