Spilkova-maroko-win„Byla jsem ráno strašně slabá, dala jsem si černý čaj a housku a na houskách jsem pak žila celý den. Chtěla jsem finále nějak přežít a nic jsem neřešila," uvedla Klára, která zvítězila na stejném místě, kde před šesti lety začínala kariéru na Ladies European Tour.

Klára Spilková píše historii českého sportu. Stala se první českou golfistkou, která zvítězila na turnaji nejvyšší profesionální kategorie. Na začátku své sedmé sezony na Ladies European Tour vyhrála výkonem 69, 74, 71, 66, celkem 280/-8 Lalla Meryem Cup v Maroku (hrálo se 13. - 16. 4. 2017).

Ve finále v Rabatu na hřišti Royal Golf Dar Es Salam smazala ztrátu čtyř ran, a nakonec o jeden úder porazila Norku Suzann Pettersen, největší favoritku turnaje. Díky vítězství získala česká profesionálka prémii 67 500 eur, a hlavně jistotu dalšího členství na Ladies European Tour, a to až do konce sezony 2019.

„Jsem šťastná, ale žádné přehnané emoce momentálně necítím. Může to znít zvláštně, ale ve finále jsem byla po celou dobu klidná. Nic jsem od sebe nečekala, oprostila jsem se od všech tlaků, a to mi pomohlo k vítězství," řekla Klára Spilková.
Na prvních devíti jamkách finále zahrála 22letá profesionálka tři birdie a přiblížila se těm nejlepším. Po 13. jamce a pátém birdie dne, na výsledku 7 pod par, dostihla vedoucí Suzann Pettersen. Po čtrnáctce a šestém birdie už šla do samostatného vedení a to již nepustila. Na zbývajících čtyřech jamkách zahrála česká golfistka vždy pary, i když na sedmnáctce jí do rány na odpališti cvakla závěrka fotoaparátu, ale nakonec skvělým chipem zachránila par.
„Před finále mi nebylo dobře, bolelo mě v krku, měla jsem horečku a v noci jsem se budila snad každou půlhodinu. Navíc jsem měla šílené sny. Asi to bylo z předtuchy a stresu, který mě naštěstí opustil. Byla jsem ráno strašně slabá, dala jsem si černý čaj a housku, na houskách jsem žila celý den. Chtěla jsem finále nějak přežít a nic jsem neřešila," uvedla Klára, která zvítězila na stejném místě, kde před šesti lety začínala kariéru na Ladies European Tour a kde právě v roce 2011 vyhrála její pozdější rádkyně a caddie Zuzana Kamasová.
„Na Zuzanu jsem celou dobu myslela a po finále jsem jí také hned volala. První telefon patřil samozřejmě tátovi a přítelovi Martinovi. A pak už jsem volala na všechny strany," uvedla Klára.
Po dohrání bezchybného finále za 66 ran, 6 pod par, šla čekat na putting green, kde po několika ranách usedla a meditovala zády k hřišti. Pettersen, vítězka dvou turnajů kategorie major a 17. hráčka světového žebříčku, mezitím dala birdie na sedmnáctce a potřebovala ještě jedno, aby se šlo do play off. Její birdie putt už Klára sledovala z putting greenu.
„Říkala jsem caddie Kačce Dvořákové, že co se má stát, tak se stane, a že Suzann přeju, ať ten putt dá. Zároveň se mi ale do play off nechtělo, protože Suzann je jednou z nejlepších hráček na světě a když dojde na přímý souboj, tak je to zvíře. Naštěstí se rozstřel nekonal. Pak už se ke mně seběhly ostatní hráčky a začaly mě sprchovat vodou. Byla jsem moc ráda, že tam počkaly a že se mnou slavily," popsala vítězka momenty po triumfu.
Klára Spilková se s prvním vítězstvím kariéry automaticky kvalifikovala na oba evropské turnaje kategorie major, srpnový Women´s British Open a zářijový Evian Championship.
„Slibovala jsem před několika dny, že tam nebudu muset hrát kvalifikaci – a stalo se. Myslím, že vítězství přišlo ve správný čas. Dříve jsem na něj asi nebyla připravená. Předtím to byla někdy křeč a taky působení tlaku od okolí, včetně médií. Musela jsem se oprostit od svého ega a hrát vnitřně čistá, tak jako v začátcích tady před šesti lety," uvedla Klára, která ve finále turnaje jen pomalu poznávala, jak na tom vlastně výsledkově je.

„Leaderboard byl na hřišti asi každou třetí jamku. Na devítce jsem viděla, že je to jen o dvě rány, na dvanáctce o jednu a pak jsem koukala na šestnáctce – Hele, už vedu," vzpomínala vítězka, kterou po finále čekal kolotoč rozhovorů pro televizi, rádio a další média. Při nich rekapitulovala svou cestu od dob, kdy byla v šestnácti nejmladší členkou Ladies European Tour, až k současnému vítězství.
„Hodně jsem se osamostatnila. Změnila jsem věci v přípravě, proměnila tým, odstěhovala jsem se od rodičů. V životě jsem neudělala tolik změn jako před touto sezonou. Když jsem předevčírem stála ve sprše, tak jsem se ptala: Jsi už připravená vyhrát? A věděla jsem, že ano. Chci poděkovat všem, kteří mi k úspěchu pomohli, od rodiny a přítele přes všechny trenéry, minulé i současné, a členy mého týmu, samozřejmě sponzorům, partnerům a také fanouškům, kteří mi věřili. Sezona teprve začíná, tak se těšte."
Z Maroka odlétá Klára Spilková přímo na další turnaj LET do Španělska.

Text: TZ, Monika Dvořáková, foto LET, Tristan Jones

Leaderboard ZDE


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...