kasinaondrej-250V pátek 13. 3. 2020 jsme se dozvěděli, že po prvním kole byl zrušen důležitý turnaj The Players a že nejvýznamnější turnaj světa, Masters v Augustě, byl odložen na neurčito. Celkově je zřejmé, že vrcholový profesionální golf bude mít na čas pauzu. Nejvyšší velení golfových autorit na mezinárodní úrovni tak projevilo dostatek odvahy a zodpovědnosti.

„Člověk je veliký tím, že pociťuje odpovědnost."
Antoine de Saint-Exupéry

V prvním okamžiku jsem pocítil lítost a pak hned hrdost na to, že my „občasné zeleného světa" máme kdesi náčelníky, kteří mají rozum a nechybí jim kuráž. Neboť kmeny se slabými a váhavými náčelníky vždy prohrávají. Problém je ovšem v tom, že potřeba nepopulárních rasantních opatření a těch, kteří jsou schopni je uskutečnit, se projeví až v opravdu kritických chvílích. V dobách normálních většinová společnost dává přednost chaosu, ve kterém si každý může dělat, co chce. Jenomže čas od času přijde chvíle zkoušky.

Před lety jsem začal psát knihu o tom, jak golf dokáže spojovat lidi různých kontinentů, barev a kultur. Nazval jsem tu knihu „Občané zeleného světa" a dosud jsem ji nedopsal. Tak jsem si nyní vypůjčil sám od sebe ten název, protože jej považuji za velmi vhodný pro nastalou situaci.

My, občané zeleného světa, jsme globální „kmen", který se řídí ve své hře stejnými pravidly – a co je nejdůležitější – sdílí napříč kulturami jednu základní hodnotu: dobrovolnou disciplínu.
V tom se dosti lišíme například od fotbalu, jehož miliardové hvězdy se beztrestně předvádějí v tragikomických divadelních aktech, kdo nejlépe padne do trestného území, aby si vynutil nezaslouženou penaltu. Skuteční golfisté jsou nesmlouvaví i ke svým vlastním pochybením. A doufejme – jsme také dostatečně dobrovolně disciplinovaní, abychom dokázali všichni pochopit a respektovat omezení, která jsou nutná kvůli viru COVID-19 či SARS-CoV-2.

Jack Nicklaus zase jednou potvrdil, proč se o něm říká, že je skvělý golfista, ale ještě lepší člověk. Na dotazy novinářů jednoznačně schválil zrušení turnajů a odložení Masters. „Myslím, že nikdo nestojí o to účastnit se letos Masters a onemocnět. Na ten turnaj by přijeli lidé z mnoha zemí, a to by zvýšilo šance šíření nákazy."

Za všechny kolegy cituji anglo/amerického golfového publicistu, který pracuje pro nejvýznamnější golfová média světa a jmenuje se Luke Kerr-Dineen. Poté, co bylo oznámeno rušení golfových turnajů, odpověděl v reakci na to: „Nyní golf zcela správně ustoupí do pozadí v zájmu toho, aby bylo možno snížit zdravotní rizika. A měli by to pochopit všichni od největších hvězd až po běžné fanoušky. V dané chvíli není žádné zdůvodnění, proč by golfové turnaje měly pokračovat na úkor zdraví všech."

V původním znění řekl, že „golf, rightfully so, will take a backseat to the greater forces at work here". Líbí se mi ona metafora, že golf usedne na zadní sedadlo a uvolní tak místo důležitějším opatřením. Jenomže, aby někdo mohl pochopit a přijmout, že jsou opatření podstatně důležitější nežli jeho privátní, ekonomické či strategické zájmy, to vyžaduje zdravou a zodpovědnou osobnost.

Vzhledem ke skutečnosti, že pracuji v diplomacii a momentálně v Brazílii, mám poněkud hlubší vhled do toho, jak různé země reagovaly na rizika koronaviru. Občas vnímám kriticky počínání našeho vlastního státu a až se budeme jednou ohlížet za tím, co náš stát udělal v reakci na pandemii, asi shledáme, že ne všechno bylo včasné, a ne všechno bylo dokonalé, stanou se asi i chyby. Nakonec i ty chyby budou poučením, třeba ukážou že jsme se stali příliš závislými na libovůli a dodávkách jiných států. Nicméně i kriticky myslící občan musí ocenit, že, spolu s některými dalšími zeměmi, byla naše vláda dostatečně prozíravá a energická, když zavřela hranice naší země.

Velké zkoušky prověřují hodnoty a občas ukazují, co bylo falešné. Dosti otevřeně se o tom vyjádřil člen bankovní rady České národní banky Vojtěch Benda: „Je krásné vidět, jak se ta situace za měsíc změnila. Ještě před měsícem jsme řešili zelené finance, zelené bankovnictví, udržitelný růst, a tak - a dnes jde opět o člověka. Sáhli jsme si na podstatu."

Možná je občas dobré, „sáhnout si na podstatu" a díky tomu pochopit, že různé chiméry a zelené úděly, které nám kdosi odněkud vnucuje, se stále více rozcházejí s přirozenými zájmy obyčejných lidí.

My golfisté jsme natolik ze své podstaty mezinárodně orientovaní, že nás naštěstí žádný pseudoliberál nemůže obvinit z izolacionistických nebo totalitních tendencí. A právě proto, že samotnou základní substancí golfu je dobrovolná disciplína, předpokládám, že my golfisté budeme v naprosté většině schopni přijmout přechodná omezení svobody a pohodlí ve prospěch úspěšnějšího překonání pandemie.

Tato pandemie má již své oběti nejen ve smyslu jedinců, ale rovněž mezi institucemi. Jednou z takových symbolických institucionálních ztrát je Evropská komise a její současná předsedkyně Ursula von der Leyenová, která odsoudila státy jako je Česká republika a Slovenská republika za to, že uzavřely hranice. Dovolila si kritizovat svrchované státy za to, že se zachovaly svrchovaně. To nebude snadno zapomenuto.

Pandemie odezní, zase budou golfové turnaje, zase budeme hrát i my. Ale někteří z nás budou žít nadále i díky, tomu, že v naší zemi byla přijata důraznější opatření nežli třeba v Itálii. Vše se opět po čase vrátí k normálu, ale mnoho z nás nezapomene na poznatek, který nám poskytla za vysokou cenu tato pandemie. Že je nutno být více soběstačnými, udržet silný národní stát, že je zapotřebí bránit svoji svrchovanost a mít dostatečně silnou a akceschopnou armádu.

Tyto atributy národního státu, jak se zdálo, již podléhaly systematické erozi. Pandemie nás prověřuje a v určitém smyslu může mít i pozitivní důsledek, že jsme si „sáhli na podstatu". Až zase budeme svobodně chodit do divadel a cestovat, mnozí z nás nezapomenou na to, že zase může přijít nějaká krize, ve které se hodí mít svrchovanou zemi. I když zase díky Bohu budeme moci jezdit za golfem do Portugalska, Španělska nebo třeba na Floridu.

Ondřej Kašina, Brasília


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...