DaliborAž na jaře zjistíte, že váš hendikep je jiný, než jak si ho pamatujete po svém posledním turnaji v roce 2011, bude to skoro jistě mít co do činění s roční hendikepovou kontrolou. Víc vám o tom ochotně sdělí váš klubový estékář. Než mu ale budete volat a dožadovat se vysvětlení či dokonce korekce, zkuste se napřed kriticky zamyslet, jaká že ta vaše sezona 2011 opravdu byla. Dobrá, špatná, normální?

Do 31. prosince tohoto roku by všechny kluby měly provést roční kontrolu hendikepů svých domovských členů. Tato kontrola je nedílnou součástí Hendikepového systému EGA a je povinná. Co obnáší? Koho se týká? Začněme druhou otázkou. Roční hendikepová kontrola se týká všech hráčů, kteří mají EGA hendikep, tj. hendikep 36 a lepší. Tzv. klubové hendikepy 37 až 54, které byly původně zamýšleny jen jako nadstavba pro hru v domovských klubech, ale které nejen u nás zaznamenaly obrovskou popularitu a staly se ve smyslu přenositelnosti plnoprávnými, se totiž řídí odlišnou metodikou (jen se snižují, a to vždy o plný počet ran, resp. stablefodových bodů).

EGA hendikepy vycházejí z určitého statistického modelu, který je sice dostatečně robustní, ale samozřejmě nedokáže postihnout všechny možné situace. Roční kontrola proto představuje kontrolní bod, v němž lze takové případy identifikovat a případně opravit. Jako první přijde na přetřes otázka, zda hráč za kalendářní rok (tedy od poslední roční kontroly) odehrál dostatečný počet kvalifikačních výsledků, konkrétně alespoň čtyři. Pokud tomu tak není, jeho hendikep se stane neaktivním. To není žádná potupa či prohřešek, jde jen o indikaci, že hráč hraje soutěžně tak málo, že jeho hendikep nelze s dostatečnou přesností a jistotou stanovit. V praxi to znamená, že hráč sice může dál startovat v turnajích, ale nemá nárok na vyhodnocení, resp. cenu v netto kategorii, jelikož není jasné, jaký by měl být jeho správný hendikep. Poté, co hráč v dalším roce odehraje tři kvalifikační výsledky, jeho hendikep je automaticky reaktivován.

Pokud hráč má odehrán požadovaný počet kol v sezoně, přijde na řadu zkoumání, nakolik se jeho výsledky vymykají očekávání. Hráč se stabilizovaným hendikepem zpravidla dosáhne jak dobrých, tak i horších výsledků. Statistické vyhodnocení v takovém případě vykáže „normální" výsledky a hráčův hendikep bývá potvrzen beze změny. Existují ale dvě skupiny hráčů, u nichž tomu tak není.

První skupinou jsou hráči, kteří se výrazně zlepšují. Zpravidla jde o nováčky, kteří buď mají talent, nebo tréninku a hře věnují zvýšené úsilí. Často jde o mladé hráče, ale ne nutně. Patří sem i hráči, kteří golf po letech příležitostné hry tentokrát vzali „opravdově". U nich je pak poměr dobrých výsledků (většinou zlepšení, minimálně udržení hendikepu) v příkrém nepoměru vůči výsledkům špatným (zhoršení hendikepu). Tempo postupného snižování hendikepu často nedokáže „držet krok" se skutečnou výkonností hráče a je na místě jeho razantnější administrativní snížení.

Druhou skupinou jsou hráči, kteří se naopak výrazněji zhoršují. Faktorem může být třeba jen nedostatek praxe v porovnání s předchozími lety, častěji to ale bývá spíše věk, tělesná kondice či dokonce nemoc. Postupné zhoršování hendikepu pak opět nedokáže adekvátně kompenzovat propad výkonnosti a je na místě příslušná úprava hráčova hendikepu směrem nahoru.

Jak je vidět, lze skoro s jistotou očekávat, že každý z nás někdy patřil nebo bude patřit do některé z uvedených skupin. Případnou úpravu hendikepu je třeba každopádně vnímat jako plnoprávnou korekci, která je nedílnou součástí hendikepového systému a která je vždy založena na jasně doložitelných výsledcích. Není v tom nic osobního, nikdo se nesnaží někoho „poškozovat" – ba právě naopak. Vždyť cílem hendikepového systému je umožnit spravedlivou hru hráčům různé výkonnosti. Pokud je hráčův hendikep zjevně nesprávný (ať už na tu nebo onu stranu), je fér vůči němu i vůči ostatním toto napravit. Nic víc, nic míň.

Převzato ze serveru ČGF, autor: Dalibor Procházka


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...