Kypr platí za jeden z nejpůvabnějších ostrovů ve Středozemním moři, navíc je rodištěm bájné Afrodité, řecké bohyně, jež se podle legendy zrodila z mořské pěny právě zde... Zdejší golfová hřiště sice podobnými příběhy opředena nejsou, to však neznamená, že byste při návštěvě Kypru měli hole nechat doma.
Rozdělená země
Kypr je od roku 1974 rozdělenou zemí, i když teď to vypadá, že se státníci konečně dohodnou a opět se tak spojí menší turecká část (ta se tehdy odtrhla a vytvořila samostatný stát, který nikdo kromě Ankary neuznal) s větší, mnohem bohatší i turisticky navštěvovanější řeckou. Oddechnou si nejen obyvatelé hlavního města Larnacy, které kousek od centra protíná hraniční pásmo, ale i ti z dalších míst, kudy demarkační linie vede a komplikuje jim život.
Ale věnujme se raději zajímavějším tématům. Na Kypru najdeme jak spoustu pravoslavných klášterů, kostelů či mešit ze středověku, tak archeologické vykopávky z římské či řecké éry. Při prohlídce zbytků chrámů není vůbec těžké si představit, že v nich kdysi žili známí hrdinové – Hérakles, Achilleus, Perseus a další. Některé památky leží kousek od moře, takže je mohou zahlédnout i ti, kdo před jejich návštěvou upřednostňují lenošení, opalování či koupání, ke kterému tu zde jsou ideální podmínky.
Cestou necestou
Kromě několika zimních měsíců na Kypru vůbec neprší, pláže sice nejsou příliš rozlehlé, spíš naopak, přesto mají svůj půvab. Pokud se turista vydá na projížďku na kole či skútru, může se mu klidně stát, že objeví malou a zastrčenou zátoku, kterou bude mít celý den jen pro sebe. Přístup k moři je většinou kamenitý, ale najdou se i písčitá místa, voda je pak průzračně čistá. Kdo chce z ostrova vidět co nejvíc, měl by si najmout auto. Vzdálenosti tu nejsou velké, na objetí celého území stačí tři, čtyři dny. Největší dobrodružství skýtá cesta na poloostrov Akámas, kde se ovšem řidič musí připravit na náročnou jízdu kamenitým terénem, která z těla vytřese všechny kosti. Pro našince je o to komplikovanější, že se řídí vlevo, stejně jako v Anglii. Odměnou za „utrpení“ pak až neskutečný pohled na tuto divokou a zároveň i překrásnou krajinu.
Zakázaná lázeň
Hluboké soutěsky střídají prudké srázy a strže, vegetace veškerá žádná, jen občas někde vykoukne shluk exotických rostlin či stromů. Je také potřeba dávat bedlivý pozor na směr, někdy lze těžko odhadnout, která z mnoha polních cest je správná. Málokdo si asi nechá ujít návštěvu skalního masivu Pietro tou Romiou, kde měla „vzniknout“ Afrodité. Mnozí neodolají pokušení, ponoří se do vln a zvědavě vyhlíží, zda se půvabná bohyně někde přece jen neobjeví. Její kult však už dávno není náboženský, spíš komerční a lze se s ním setkat na vícero místech.
Poblíž městečka Latsi je například pod skalním převisem takzvaná Lázeň Afrodité, malá tůně se stříbřitě čistou, ale studenou vodou, kde se bohyně měla při smývání mořských řas seznámit s překrásným mladíkem Adonisem a poté s ním prožít vášnivý milostný románek. Podle tradice každý člověk, který do lázně vstoupí, zůstane věčně mladý. Momentálně je to ovšem přísně zakázáno, jako důvod se uvádí ochrana životního prostředí, i když se mnozí spíš přiklání k názoru, že hlavní důvod spočívá v tom, aby zklamaní zájemci nereklamovali nulový výsledek…
Na lyže i k moři
Když někdo řekne, že se na Kypru jeden den koupal v moři i lyžoval, bude považován za barona Prášila, ale jde to pravda. Tento „zázrak“ umožňují poměrně velké teplotní rozdíly. Ne sjezdovkách nejvyšší hory ostrova Mont Olympos (leží v nadmořské výšce 1 951 m) je mnohdy sníh až do konce dubna, kdy už na plážích panuje čilý ruch, a třebaže voda ještě nedosahuje teploty pověstného kafe, ponořit se do ní bez rizika nachlazení určitě můžete.
Dalším hojně navštěvovaným místem je horský masiv Troodos, zabírající poměrně velkou část vnitrozemí. Zdobí jej řada převážně pravoslavných klášterů, rozesetých na skalách či dalších nepřístupných místech. Návštěva většiny z nich je povolena za mírný poplatek na provoz a údržbu, je ovšem třeba dodržovat určitá pravidla, u žen je vyžadován šátek či jiná pokrývka hlavy a zahalené nohy (to druhé se týká i mužů). Ochotní mniši ovšem „nevěřícím“ většinou zapůjčí jakési hábity, které inkriminovaná místa skryjí před zrakem jejich i božím.
O tom, že mezi nejoblíbenější sporty patří golf, není třeba vést sáhodlouhé diskuze. Bohužel tu pro stavbu hřišť nejsou vzhledem k hodně kamenitému a členitému terénu ideální podmínky. Tato překážka ovšem investory ani architekty neodradila. Nejlepším důkazem toho je Aphrodite Hills Golf Resort, poblíž již zmiňované náhorní plošině Petra tou Romiou.
Hotel na vyhlídce
Nejprve pár slov k hotelu. Spadá pod mezinárodní řetězec InterContinental, má 290 (jak jinak než luxusně) zařízených pokojů, od těch klasických dvojlůžkových (mají obvykle kolem 33 m²), přes rodinné s přibližně dvojnásobnou „rozlohou“ až po apartmá o velikosti menší tělocvičny (174 m²). Na letiště do historického města Paphos je to tak deset minut po moderní silnici, což je další obrovská výhoda. To, že nabízí všechny myslitelné služby včetně lázeňských procedur, je naprosto samozřejmé.
Labužníci si určitě s gustem vychutnají nabídku jídel z místní kuchyně, v níž se mísí zejména řecké a anglické prvky. Na pohled jde možná o neobvyklý chuťový konglomerát, nicméně z kulinářského hlediska absolutně nemá chybu. A nesmíme zapomenout na dokonalý výhled z výšky na moře i pevninu, ten nejkrásnější je z teras nad golfovým resortem.
Golf s bohyní
Hřiště Aphroditte Hills je standardní osmnáctka z dílny Cabella B. Robinsona. Jeho výstavba trvala kvůli složitým geologickým podmínkám pět let, nicméně výsledek stojí za to. Patří totiž k nejvyhledávanějším nejen na Kypru, ale v celé Středomořské oblasti, neboť pro golfisty představuje vzhledem ke složitosti a členitosti terénu neustálou výzvu. Leží na kopci, je obklopeno bujnou vegetací, ať už jde o olivovníky, palmy či strom s poetickým názvem svatojánský chléb.
Asi každý hráč se poněkud déle zdrží u osmé a osmnácté jamky. Nejen proto, že jsou náročné, ale hlavně kvůli jejich okolí. V prvém případě vidí shora mořskou hladinu, v druhém musí zahrát míček přes malé jezírko, což je, jak píší básníci, pastva pro oči.
Druhým hřištěm v údolí pod Aphrodite Hills je Secret Valley Golf Course. Projektoval jej Iacovos Iacovou a otevřeno bylo na podzim roku 1996. Nachází se 18 km východně od Paphosu, nedaleko místa, kde se podle pověsti zrodila z pěny Afrodité, bohyně lásky. Leží v nádherném údolí s velkými stromy, sevřené barevnými skalami, jež vytvářejí zajímavou kulisu. Hráči mohou využít služeb klubovny se stylovým dřevěným nábytkem, pro-shop, půjčovnu golfového vybavení, šatny, bar a restauraci s verandou a výhledem na jezírka a golfové hřiště, velký driving range, putting a chipping greeny.
Třetím hřištěm je Tsada Golf Course. Nejstarší golfový klub na Kypru byl zprovozněn v dubnu před 14 lety. Nachází se 20 minut od města Paphos v nadmořské výšce 550 metrů. Dříve území dnešního golfového hřiště patřilo klášteru, který tu stojí dodnes. Architektem hřiště je Donald Steel, který ho nádherně začlenil do okolní krajiny. Ferveje jsou lemovány ovocnými stromy a vinnou révou a někdy velmi znepříjemňují dosažení grínů. Hráčům je k dispozici klubovna, restaurace, bar, pánské i dámské šatny se sprchami, venkovní bazén, tenisový kurt, driving range, putting green, tréninkové plochy pro pitching a chipping, pro-shop, půjčovna golfového vybavení a elektrických vozíků.
Pokud vás omrzí hrát golf, je zde množství jiných lákadel – poloostrov Akamas s nádhernou přírodní rezervací s rozmanitou faunou a florou, středověká pevnost a přístav v Paphosu pocházející až z Byzantské doby, proslavená mozaika v Paphosu, jejíž staří se datuje do 3.-5. století našeho letopočtu nebo už zmiňované bájné místo Petra tou Romiou. Na Kypru si dovolenou každopádně jaksepatří užijete, ba co víc, na golf tu můžete vyrazit prakticky, dokonce i v zimních měsících!
Text a foto: Michal Křeček, Golf planet
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.