Datai TelukOd okamžiku, kdy vtrhl do světa golfu, bral přední golfové scény světa útokem. Charismatický Jihoafričan, držící se dodnes v popředí výsledkových listin. Nejenže má pověst hráče s jedním z nejdokonalejších švihů, získal čtyři majory nebo rekordních sedm titulů z World Matchplay, souběžně s tím zvládal budovat i své vlastní impérium. Golfová ikona Ernie Els!

Ernieho aktivity jsou rozsáhlé, ať už jde o charitu, výrobu vlastního vína nebo výstavbu golfových hřišť. A právě na posledního z Elsových designérských „potomků" se s námi můžete vypravit. Koncem října nás pozval na otevření svého prvního golfového stánku v jihovýchodní Asii, malajského Els Club Teluk Datai. Jaký je? Stačí dvě slova? Pak tedy: rajský ostrov.

První z trojice Elsových malajských klenotů otevřel náruč zeširoka. Je zbytečné se ptát, jakou že to Ernie nachystal hráčům vábničku. To musíte vidět a všech osmnáct jamek si projít krok za krokem. Už jen ty přírodní kulisy, kde se modř Andamanského moře mísí s až kýčovitě zelenými fervejemi. A do toho s dramatickou naléhavostí „promlouvá" z druhé strany přiléhající horský hřeben Machinchang. Že něco takového už tu bylo mnohokrát? Tak určitě...
Ale teď tohle všechno vezměte a zasaďte to mezi bujnou vegetaci, přímo do deštného pralesa! Prastaré stromy tu stojí ne stovky nebo tisíce let, jejich stáří se počítá na miliony. Na to možná nepomyslíte, až budete zoufale hledat míček zatoulaný v podrostu, ale zážitek to bude jedinečný! To mi věřte.

Datai 3Vyčarovat na bezmála 50 hektarech unikátní dílko ovšem nebylo tak docela snadné. Osmnáctka stojí na místě někdejšího hřiště, které však sužovaly deště. Ono taky když v tropickém pralese spadne „pár kapek", tak je z toho kolikrát pěkná paseka...
Ernieho tým se o tom přesvědčil hned zkraje, kdy se po jedné přepršce ocitly plochy zcela pod vodou. A odnesly to bankry. Věc se má tak, po každém dešti by je bylo nutné vysoušet, a tak na celé osmnáctce nenajdete jediný. Všechno zlé je pro něco dobré, alespoň z pohledu některých golfistů.

Dovolím si tvrdit, že sportovní náročnost hřiště absencí písečných překážek neutrpěla. Bohatě to vynahrazují jiné překážky – drajvy budete tu a tam posílat relativně sevřenými průseky, výrazně modulované ferveje zase vyžadují usazovat míčky s rozvahou do optimálních dopadových zón. A greeny? Jemné vlnky spolu s rychlostí také vyžadují nemalou dávku citu.
Jedním ze zásadních úkolů bylo vybudovat kvalitní drenážní systém. Vodu svedli i do potoka, který se porůznu proplétá hřištěm a zvyšuje hráčům srdeční tep. Ranám přes potok se tu nedá vyhnout. Vytrestat hřiště umí, to ano, ale pak vás vzápětí odmění, to když stromů najednou po obou stranách ubývá, aby se před vámi znenadání otevřel jedinečný výhled na zpěněnou mořskou hladinu.

Ernie tu nemohl mít jiné než ty nejvyšší ambice. „Je to snad nejúžasnější prostředí, v jakém jsem kdy pracoval. Jsem pyšný na naše dílo, i když tyhle kulisy vlastně nic jiného nepřipouštěly. Věřím, že osmnáctka najde své příznivce a zařadí se k nejpozoruhodnějším resortům nejen v Asii," nechal se slyšet autor, jenž své designérské stopy zanechal v domovské Jihoafrické republice, USA či Dubaji, ale v případě Malajsie šlo o jeho premiéru.
Že tyto požadavky nebyly nikterak přehnané, výstižně dokumentuje ocenění Nejlepší golfové hřiště, které resort obdržel na Asia-Pacific Property Awards 2014. A to byl teprve začátek, další ceny na sebe nenechaly dlouho čekat. Kromě nejlepšího hřiště v zemi si Els Club Teluk Datai vysloužil i prestižní cenu Nejlepší mezinárodní golfové hřiště (International Property Awards, Dubaj) nebo Nejlepší nové golfové hřiště světa (World Golf Awards, Portugalsko).

Co tedy Elsova malajská prvotina nabízí? Úvodní čtyři jamky lemují poctivě po obou stranách vzrostlé stromy, což je pádné varování pro nenapravitelné šlajsery či hukaře. Navíc čtvrtou jamku po pravici provází v úvodu vzpomínaný potok. A není to jen nějaká strouha, co člověk hravě překročí...
I na pětce se po obou stranách dráhy vypínají stromy pěkně do výšky, nicméně porost je už řidší, až směrem ke greenu postupně vymizí. Největší devízou tohoto tříparu je výhled na neposedné vlnky moře, jen pár metrů od jamkoviště.

Následují dvě zrádnější zkoušky, první z nich končí přihrávkou na green přes potok, se kterým budete mít čest i na sedmičce. Ta se krásně klikatí a nabízí snad vše, co je pro zdejší mistrovské hřiště příznačné. Stromy po obou stranách ferveje, ránu přes vodu a postupné ubývání porostu směrem ke greenu. V jeho pravé části už stromy prakticky chybí a zase se můžete kochat pohledem na moře.
Tady to chce opravdu přesnou ránu do greenu, nejlépe z pravé části ferveje, abyste mohli mířit od hrozící vody. Pokud se potýkáte se šlajsem, raději volte jistotu v podobě přihrávky a potom už jen kratší železo na green. Není radno nutit se do dlouhých ran...

Možná největší výzva čeká na osmičce. Doufám, že vám na předchozích jamkách nespadlo srdce do kalhot, protože na tomto pětiparu ho budete potřebovat. Potok se jamkou plazí jako záludná krajta. A šlápnout na ni můžete hned dvakrát. Zvlášť druhá vodní zákruta v těsné blízkosti jamkoviště je pěkně vypečená.
Obtížnost zvyšuje i pořádně modelovaná fervej před potokem, která si s hráči občas škaredě zalaškuje. Není divu, že závěr první devítky v podobě kratšího čtyřparu vám bude po prodělaném dobrodružství připadat neuvěřitelně snadný.

Při pohledu z odpaliště desítky se nejednomu hráči stáhne hrdlo. Pálí se totiž docela úzkým průsekem přes vodu. Není to úplně nejsnazší vstup do hry, pokud zde rundu zahajujete. Dámy to mají přeci jen o poznání snazší, sice jdou také přes vodu, ale odpalují pod příznivějším úhlem. Jestliže však první ránu zvládnete, je na slušné číslo zaděláno.
Od dvou dalších jamek nic zlého nečekejte, jen na jedenáctce palte na pravou část ferveje. Na zdejší poměry se výrazně sklání vlevo. Podobně je na tom i třináctka, levý dogleg s větším převýšením a výraznou terénní vlnou před greenem, a v podobném duchu se mezi stromy proplétá i jamka s pořadovým číslem 14.

Datai 2Vodní hrátky okusíte na patnáctce. Tep se zvyšuje. Ale no tak... Prostě na to jezírko nemyslete. Vždyť je to nádherný třípar, kde se váš drajv snese na green stejně jako kapka deště.
Hned vzápětí, pokolikáté už, přes potok, proplést se mezi stromy a už vidíte moře, jemuž jdete svými údery vstříc. Šumění příboje si dosyta užijete i na sedmnáctce. Nejkratší jamka hřiště se zprava moři zcela oddává.
To už vás ale nemusí trápit, soustřeďte se na poslední drajv, s chutí do toho, dopadová zóna je dostatečně široká. Vydatný pětipar se dvakrát ohne, donutí vás sebrat poslední zbytky sil a naposledy přehrát potok na pečlivě střižený green. Co takhle odejít s berdíkem?

Zážitky je nejlépe nechat doznít v Hornbill Café v klubové budově, pojme zhruba 75 osob a při pohledu na snažení ostatních golfistů si tu můžete dopřát, co hrdlo ráčí. V nabídce objevíte jak mezinárodní pokrmy, tak místní speciality. V téže budově najdete prostorné plně vybavené šatny, pro shop se zastoupením všech významných značek.
K zapůjčení je vše, co ke hře potřebujete, pohyb na hřišti si lze zpříjemnit díky nejnovějším modelům bugin, vybavených GPS. Cvičné plochy nemají chybu – prostorné patovací greeny, šestice greenů umístěných v přesně daných vzdálenostech a dostatečně velká plocha pro odpal z trávy. K dispozici je pochopitelně profesionální trenér, u něhož si lze domluvit individuální nebo skupinové lekce. A není bez zajímavost, že hosté ubytovaní v resortu mohou čerpat řadu služeb za zvýhodněných cenových podmínek.

Ubytování je kapitola sama o sobě. Je zcela jedno, zda se rozhodnete pro hlavní budovu s panoramatickým výhledem na zdejší záliv, najdete úkryt v těsném sousedství deštného pralesa nebo si zvolíte domek, odkud budete pozorovat soumrak nad Andamanským mořem. Každá ze 125 luxusně zřízených vilek, suit i pokojů totiž nabízí speciální a tak typickou atmosféru, ve které se bude krásně snít o zdolávání jamek s tak svůdnými jmény jako Lotos, Iluze, Orlí hnízdo (má oblíbená osmička), Harmonie či Nalezení ráje. Tak ho objevte i vy!

UŽITEČNÉ INFORMACE
DATAI LANGKAWI
Adresa: The Datai Langkawi, Jalan Teluk Datai, 07000 Langkawi, Kedah, Malaysia
Tel.: +603 7651 0350
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Web: www.elsclubmalaysia.com, www.thedatai.com/langkawi/golf
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 6 760 (bílá) | 6 447 (žlutá) | 6 209 (modrá) | 5 369 (červená)
Green fee: 375–650 MYR (1 MYR = 6,70 Kč)

Text: James Lovett, Petra Prouzová, foto: James Lovett


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...