elsV mozaice rad světových hráčů minulosti i současnosti, prozrazující tajemství jejich úspěšné hry, tentokrát představujeme jihoafrického golfistu Ernieho Else, vítěze více než šedesáti turnajů na celém světě, včetně tří majorů. Posuďte sami, zda by jeho rady jak zdokonalit vlastní švih nepomohly také vám.

 

Ideální úchop
Příliš pevné uchopení hole může vést k tomu, že při zásahu míče (impaktu) bude hlava hole zavřená, stejně tak postoj bude uzavřený. Naopak slabý úchop povede při zásahu míče k otevření hlavy hole.

Udržujte správný sklon páteře
Při zásahu míče musí hlava hole směřovat kolmo k cílové linii, stejně tak je potřeba vést hůl po správné dráze, korespondující s cílovou linií, a konečně míč je potřeba atakovat pod správným úhlem. Zkuste si představit, že vaše páteř tvoří centrální pilíř, kolem něhož rotuje horní část těla. Právě v tom vězí klíč k udržení konstantního sklonu páteře. Ta zůstává fixovaná od okamžiku založení hole za míč až po jeho odpálení.

Bradu držte nahoře
Jak už Els několikrát prozradil, nejednou na grínu slyšel mylné tvrzení, že je potřeba držet hlavu dole, což napáchá stokrát víc škody než užitku. Ve většině případů to totiž vede k tomu, že hráč při zaujímání postoje téměř „zapíchne“ bradu k hrudi. Těžko pak provede správný nápřah, protože levé rameno nemá dostatek prostoru pro rotaci. Následkem toho nemá rána potřebnou razanci. Držte proto bradu vzhůru, levá paže tím získá dostatek prostoru pro provedení švihu, výsledkem pak je silná rána.

Odtažení hole
Abyste hůl odtáhli po dostatečně širokém oblouku, nízko nad zemí, zkuste si představit, že za vaším míček leží ve vzdálenosti přibližně 30 cm ve stejné linii ještě jeden další míč. Založte hůl a jakmile ji začnete odtahovat, představte si, jak hlava hole ometá druhý (pomyslný) míč. Hlava hole tak půjde nízko nad zemí, vaše zápěstí se nezačnou otáčet příliš brzy a výsledkem bude nápřah vedený širokým obloukem, díky kterému budete schopni své rány prodloužit.

Nešvihejte na sto procent
Ernie Els téměř nikdy nehraje ránu se stoprocentním úsilím, soustředí se na to, aby dlouhými holemi švihal stejně jako s vedžemi. Lepších výsledků dosáhnete, pokud budete švihat přibližně s osmdesátiprocentním úsilím, prudký švih k míči z vrcholného nápřahu je totiž častou příčinou šlajsů a zatažených ran.

Švih Ernieho Else


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...