Spa Hotel Ulrika

Bek-MartinČeská golfová federace má už přes rok nového generálního sekretáře. Martin Bek, který začátkem roku 2015 na tuto pozici nastoupil, hodnotí v rozhovoru nejen uplynulou sezonu a svůj první rok na uvedené pozici.

Máte za sebou první rok ve funkci generálního sekretáře ČGF, jak jej hodnotíte?

Hodnotím ho jako velmi krátký, uběhl jako voda. Z osobního hlediska byl pro mne velmi přínosný a doufám, že se mi nabyté zkušenosti podaří co nejvíce uplatnit ve prospěch golfu.

Jak dlouho trvalo, než jste se s fungováním federace sžil? Překvapilo vás něco, nebo lze zpětně říci, že jste přesně věděl, do čeho jdete?

Zpětně musím říct, že mne překvapilo mnoho věcí. Představy, které jsem měl, byly často hodně odlišné od reality. Zdá se mi, že teprve po prvním roce mám daleko lepší představu, jak sportovní svaz funguje a jak je třeba postupovat při jeho řízení. Zkušenosti, které jsem v průběhu let nabral v obchodním světě, pomáhají, ale ne vždy se dají plně uplatnit.

Co je pro vás na této práci nejtěžší?

Jako nejtěžší doposud vnímám rozhodovací mechanismy ve sportovních svazech, kde je na rozdíl od obchodních firem všechno malinko složitější, s větším množstvím stakeholderů, komisí, členských subjektů atd.

Co si naopak nejvíc užíváte?

Především, jak s oblibou říká moje žena, že se cítím jak malý kluk v hračkářství. (úsměv) Užívám si různorodost problémů, s nimiž se každodenně setkávám, a možnost podílet se na řízení svého oblíbeného sportu, aniž bych přitom ztratil kontakt s mými bývalými obchodními partnery.

Golf, obzvlášť v českých podmínkách, je přeci jen sezónní sport. Jak na půdě ČGF vypadá zimní období? Co se chystá, na čem pracujete?

V průběhu sezony jsem se na zimní období těšil a doufal, že bude méně hektické. Opak je však pravdou. V průběhu zimy je třeba připravit následující sezonu, probíhají jednání se stávajícími i potenciálními partnery, podáváme žádosti o dotace pro sportovní činnost, pracujeme na vyúčtování končícího roku atd. Navíc mám na příští rok plno plánů a čas na přípravu letí jak splašený.

S koncem roku přichází tradičně bilancování. Co se v roce 2015 podle vás českému golfu povedlo?

Myslím, že rok 2015 byl celkově z hlediska českého golfu velmi vydařený. Množství sportovních výsledků lze označit za vpravdě historické – 4. místo dorostenek na ME, 19. místo Vítka Nováka na individuálním ME mužů, když po prvním dni dokonce vedl, cutem na European Tour prošli hned dva hráči, 21. místo Kláry Spilkové v celoročním žebříčku LET, 4. místo smíšeného družstva do 14 let na Evian Junior Masters atd. To vše jsou výsledky, které nám závidí i mnohé golfově vyspělejší země s dlouhodobou tradicí. Stále větší množství našich hráčů sbírá i díky novému success programu ČGF zkušenosti na zahraničních soutěžích. Snažíme se tím hráče naší širší špičky motivovat, aby hráli co nejvíce kvalitních zahraničních turnajů.
Pro širokou hráčskou veřejnost jsme vloni spustili novou mobilní aplikaci, kde najdou vše, co potřebují ohledně turnajů, výsledků, přihlašování atd. Začali jsme více komunikovat s našimi partnery a snažíme se najít společně vzájemné dlouhodobé výhody tohoto partnerství, což by nám spolu s intenzivnější komunikací se státními institucemi mělo pomoci dlouhodobě zajistit dostatečné financování golfu jako olympijského sportu.

Někteří golfisté světové špičky se nechali slyšet, že olympijský turnaj v Riu pro ně nepředstavuje vrchol sezony a že možná nepojedou, přestože se kvalifikují. Jak vnímáte důležitost golfu na OH vy?

Myslím si, že je to jejich pohled na věc a jejich škoda. V dnešní době je pro každý sport a každého sportovce účast na olympijských hrách velká příležitost předvést se před diváky na celé planetě. Navíc se domnívám, že plno z nich docení účast golfu na OH až časem a podobně jako u tenisu si tuto možnost nenechají v budoucnu ujít. Osobně vnímám účast golfu na olympiádě jako návrat k tradici. Který jiný sport než ten, co na světě hraje 60 miliónů lidí, by měl na hrách být?

Českou republiku bude na olympiádě s největší pravděpodobností reprezentovat Klára Spilková. Jakou podporu (finanční, mediální atd.) může očekávat ze strany ČGF?

Kláru Spilkovou ČGF podporuje již dlouhodobě a účast na OH a s tím spojená větší pomoc je toho pokračováním. Podpora, kterou od federace v příštím roce dostane, bude jak finanční, tak formou možnosti pravidelně trénovat s Keithem Williamsem. V neposlední řadě ji podpoříme všude tam, kde jí jako sportovní svaz můžeme pomoci. Důležitost vztahu pro obě strany bude podepřena zařazením ČGF mezi Klářiny generální partnery.

Má už ČGF v této chvíli nějakou představu o tom, kolik prostoru v televizi golf během olympiády dostane?

V tuto chvíli to ještě nevíme, ale budeme se snažit, abychom účast golfu na OH co nejvíce mediálně využili, a to nejen v televizi. Naší snahou bude představit golf jako sport i jako ideální rekreační aktivitu co největšímu počtu lidí. V rámci olympijského parku ČOV na Lipně plánujeme aktivity po celou dobu trvání her a související akce proběhnou v průběhu roku po celé republice.

Jaké cíle má ČGF pro letošní rok? Ať už ty sportovní, diplomatické, mediální či jiné?

Cíle jsou logickým pokračováním aktivit, o kterých jsem se zmiňoval. Důležitou metou je náš sport v olympijském roce zviditelnit a přesvědčit co nejvíce lidí o tom, že se jedná o sympatický a férový sport, který je zároveň v jakémkoliv věku ideální rodinnou rekreační aktivitou v příjemném a zdravém prostředí. Od toho se budou odvíjet veškeré mediální a diplomatické aktivity a pevně doufám, že i sportovní výsledky nám svou stoupající kvalitou budou pomáhat.

Vánoční svátky jste strávil mimo Čsko. Jaký je váš vztah k tradicím, odjíždíte za hranice pravidelně?

Tradice Vánoc je u mne spojena zejména s jejich strávením v rodinném kruhu. V posledních letech je s dětmi trávíme v Thajsku, kde rodiče manželky dlouhá léta pracovali a dnes tam i významnou část roku žijí.

Dal jste si do nového roku nějaké osobní předsevzetí?

Předsevzetí mám zejména, co se týká možností dalšího rozvoje golfu u nás, ambice týkající se mého golfu se již dávno omezily na radost ze hry. A kdybych se v příštím roce propracoval k lepší fyzické kondici, vůbec bych se nezlobil. (smích)

Co byste do nového roku popřál čtenářům časopisu Golf?

Přeji všem vašim čtenářům, aby si užívali každou možnost zahrát si ve zdraví s rodinou a přáteli, jejich hra jim přinášela radost a aby neproměněné paty byly tou největší starostí, která je v životě potká.

Převzato z časopisu GOLF 1/2016
Za rozhovor děkuje Tereza Blažková; foto: archiv M. Beka

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...