Spa Hotel Ulrika

VrbaZa poslední dva roky se toho v Golf Clubu Mstětice hodně změnilo. A nutno zdůraznit, že k lepšímu. Za změnami stojí Libor Vrba, který se v lednu 2013 stal předsedou dozorčí rady společnosti Golf City, a. s., vlastnící golfové hřiště ve Mstěticích. S nástupem do předsednické funkce se stal zároveň i prezidentem Golf Clubu Mstětice.

Bývalý aktivní sportovec, vrcholový kanoista, se ke golfu dostal přes syna. „Před devíti lety, když bylo Štěpánovi šest let, tak jsme pro něj hledali aktivitu umožňující pobyt v přírodě, protože jej trápilo městské klima – měl astma. Vozil jsem ho na tréninky, sám seděl v klubovně a pil kávu. Byl to pro mě nevyužitý čas, a tak jsem si koupil sedmičku a patr."
Proto o sobě s nadsázkou říká, že je golfista z úleku. „Učil jsem se sám, nikdy jsem neměl trenéra. Dneska driving vidím jen tehdy, když jdu kolem něj na desítce tady ve Mstěticích. Vím, že golf se již nikdy pořádně nenaučím, beru to jako koníček, náplň volného času a přišel jsem na to, co mě baví a naplňuje. To je pobyt v krásné přírodě, čistá hlava, možnost soutěžit sám se sebou," prozradil na sebe. Jeho filozofie golfu je trochu jiná, než je tomu na českých hřištích obvyklé, i proto se zrodil tento zajímavý rozhovor.

Členem klubu jste osm let, nyní dokonce prezidentem. Jak k tomu došlo?
V roce 2011 jsem odešel ze svého předchozího zaměstnání (šéf protikorupční policie) a hřiště v té době bylo na prodej. Začali jsme jednat s tehdejšími majiteli a v lednu 2013 jej společnost, v níž nyní pracuji, koupila a já se stal předsedou dozorčí rady společnosti Golf City, a. s. a také prezidentem klubu.

Od té doby se mnohé se ve Mstěticích změnilo...
Sám pro sebe jsem si nastavil kritéria kvality jinak, než tomu bylo. Snažím se veškerou činnost ve Mstěticích postavit na službách, které jsou poskytovány golfistům v rozumné úměře kvalita versus cena, tedy tak, jak to funguje ve všech segmentech lidské činnosti. Není potřeba se podbízet nějakými pompézními akcemi, ale snažíme se pro golfisty všech úrovní, počínaje dětmi až po profesionální hráče, aby se u nás cítili dobře nejen na greenech, ale v areálu jako celku. Jsem si vědom výhodné polohy a vynikající dostupnosti dvěma dálničními tahy, každý se k nám dostane rychle a bez problémů. Jsme blízko Prahy, ale zároveň mimo Prahu, a většina hráčů si chce od ruchu velkoměsta odpočinout. Myslím si, že současná kvalita je naprosto nesrovnatelná s tím, v jakém stavu jsme hřiště přebírali.

Za dva poslední roky se hřiště hodně změnilo, můžete to nějak charakterizovat?
Greeny a ferveje jsou o hodně kvalitnější. Na hřišti je kompletně nové technické vybavení ve všech potřebných segmentech, to znamená stroje, a hřiště má prakticky kompletně nové závlahy. Přes minulou zimu jsme ji udělali na devíti jamkách a až na dvě již máme hotovo. Snažíme se pracovat s hřištěm v tom směru, aby hráči byli spokojení. Už u nás nejsou v nedávné době trvale zatopené bankry, vysazujeme stromy a keře a v tom budeme i nadále pokračovat. Pro členy máme kompletní, nyní dvacetičlennou, flotilu bugin, což pro průchodnost hřiště stačí.

Dříve byly Mstětice brány jako obtížný links. To však už neplatí.
Umíme s hřištěm pracovat. Díky přírodě jde změnit během krátké doby ve velmi složitý course, ale myslím, že pro většinu golfistů není metrová otava to nejlepší. Ale není to ani od plotu k plotu, nejde hrát z každé pozice. Pokud se udržíte na ferveji, tak přinesete dobré číslo, pokud nejste přesný, tak se často dostáváte do složitých a nehratelných pozic.

Proměnou prošla i klubovna...
Věděl jsem, že se musíme zaměřit na kvalitu hřiště, ale i služeb s tím spojených. Klubovna je devatenáctá jamka. Většina hřišť by se měla start o své členy, proto jsme prvně investovali do zázemí. Považoval bych za nedůstojné, kdybychom hráči po hře nemohli nabídnout kvalitní hygienické zázemí a podobně. Jsem velmi rád, že se podařila vybudovat caddy hala, kde si lidé mohou nechat své vybavení. Tím máme zároveň zaručeno, že prioritně budou jezdit k nám.

Osmnáctku ve Mstěticích tvoří dvě devítky, které jsou, a teď si dovolím říct svůj názor, docela rozdílné. Jak byste je čtenářům popsal?
První devítka je podle mého soudu rovinatější, jamky přímé, ale velmi důležitým faktorem je zde, jak fouká vítr. Druhé devítka je techničtější a jamky jsou delší. Vyhovuje delším hráčům.

Co kromě osmnácti jamek můžete golfistům nabídnout?
Poměrně velký driving. Myslím, že málo hřišť má tolik odpalovacích ploch jako my. Je jich pětadvacet, z toho dvanáct krytých a dále máme další tréninkové plochy. Nebylo by správné tvrdit, že je všechno úžasné. Největší problém v našich službách je trenérské zázemí. Zaměřujeme se na děti do 12 let a pod vedením Ivany Novákové, spolu s Hanou Neubaeurovou a Bohuslavem Langerem to má řád, vidím v tom nějakou genezi, progres.
Nespokojen jsem ale s tím, jak je zde utopena ta další nadstavba ze strany trenérů. Do budoucna to hodláme řešit, v tom máme určitě oproti ostatním klubům hednikep. Chtěl bych obecně nabízet lepší služby. Proto jsme se domluvili na spolupráci s Ondřejem Lieserem. Já to chápu jako službu návštěvníkům hřišť a věřím, že najdu trenéra, který bude mít osobní zájem rozvíjet tento resort a využije naší dobré ekonomické situace a dlouhodobé perspektivy hřiště.

Usnout na vavřínech ale v konkurenci ostatních hřišť nejde. Jaká vylepšení dále plánujete?
Plánů mám v hlavě celou řadu. Osobně jsem ale pracovně velmi vytížen, golfové hřiště mám bohužel pouze jako koníčka a jsem limitován časem, který mu mohu věnovat. Zatím bych další vylepšení nechtěl nijak blíže specifikovat, většina z nich je totiž vázána na různá povolení.

Myslíte tím třeba nyní velmi populární wellness?
Vše je dáno podmínkami, v našem případě plochami, které jsou nutné pro realizaci. Není to jen wellness. Určitě však neuvažujeme o ubytovacím zařízení, protože v Praze je jich dost, takže by to v našem případě bylo trochu zbytečné. Ale v hlavě mám různé další doplňkové aktivy.

Po hře se každý rád dobře nají...
Vaříme z kvalitních surovin. Na jídelním lístku nenajdete desítky jídel, ale máme výběr, který se mění podle sezony. Uzavřeli jsme smlouvu s Romanem Paulusem. Je trojnásobným držitelem michelinské hvězdičky, ale to není podstatné. Je to člověk, který ví, o čem gastronomie je. Doporučil nám několik svých žáků, takže si myslím, že máme velmi dobrou kuchyni. To se nám vrací v tom, že sem především o víkendu chodí spousta rodin za kvalitním jídlem. Nejdou na golf, ale přijdou na oběd nebo na večeři. Golfisté po hře samozřejmě zůstávají také a já rád sleduji, jak to pomáhá v budování klubového života.

To je na českých hřištích nyní málo vídaná věc...
Ale nejde to rychle, za rok to nevybudujete. U nás byla velmi specifická členská základna, všichni se znali, ale klubový život prakticky neexistoval. Snažíme se ho vytvořit různými akcemi a s obměnou členské základny se to daří. Děláme pravidelná páteční grilování, večírek po finále Mstětického myšáka.

Projevila se vyšší kvalita na návštěvnosti hřiště?
Velmi a jsem za to moc rád. Výrazně se nám zvedla členská základna, za dva roky o 80 procent, na současných 450 členů. To je progres, v němž konkurenci nemáme. A zdůrazňuji, není to členstvím za korunu. Máme více druhů členství a všechna odpovídají realitě. Základ tvoří členové, kteří jsou zde od založení hřiště, dále ti noví a třetina hráčů na hřišti jsou feečkaři.
Prakticky každý den v sezoně je zde nějaký turnaj, ale minimálně víkendy se snažíme držet pro členy. Speciálně neděle jsou vyhrazeny výhradně Mstětickému myšákovi. Na něm jsme měli za loňský rok průměr kolem 90 hráčů na turnaj, letos je těch turnajů jedenadvacet. Velké množství turnajů je reakce na služby, které nabízíme. Ze složení hráčů je naprosto zřejmé, že je to správná cesta, celkově se na Myšákovi protočilo kolem 600 hráčů. Za běžné fee nabízíme hru na kvalitním hřišti s teplým občerstvením po deváté jamce a jídlo po hře. Na velký turnaj navazuje v odpoledních hodinách Myšák pro malé děti a je plno golfových rodin, které zde tráví pravidelně celé neděle.

Jaký důraz kladete na výchovu mládeže, jaký na závodní golf?
Když přijdou děti, tak budou chodit i rodiče. Snažíme se pomoci golfu, bohužel zjišťujeme, že ne vždy je to tak chápáno. Mládež a děti jsou důležité. Vím sám jako rodič, jak složité je pro děti najít nějakou aktivitu. Golf je jeden z mála sportů, při němž může naplno proti sobě hrát nesourodý flight. Může v něm jít celá rodina a mají společný zážitek i sportovní výkon. Golf je ideální rodinná sportovní aktivita.
A závodní golf navazuje na to, co jsem řekl dříve. Výkonnostní golf potřebuje nějaké odborné a profi trenérské vedení a opakuji, tady máme velký hendikep, který bych chtěl změnit, protože výsledky neodpovídají prostředkům vkládaným.

Pořádáte i charitativní turnaje. Co vám přinášejí?
Zmínil bych turnaj pro Nadaci Agel, na němž se nám daří generovat poměrně zajímavé prostředky pro pomoc potřebným. Bydlím v domě s Davidem Drahonínským, který je na invalidním vozíku, a obdivuji, jak se s tím vypořádává. Jednou jsem mu říkal, zda by nechtěl na golf, a domluvili jsme se, že koupíme vozík pro paraplegiky. Využívá jej on, ale může si jej půjčit kdokoliv. V rámci spolupráce s postiženými si u nás v pondělí dopoledne mohou zahrát zdarma.
Já golf nechápu jako primární byznys, ale jako doplněk našich obchodních aktivit. Tak to mám nastavené. Samozřejmě musíme pokrýt nutné náklady, ale chceme v této oblasti působit dlouhodobě a rozvíjet ji. Nechceme a nebudeme nasazovat přemrštěné ceny.

Převzato z časopisu GOLF 8/2015
Za rozhovor děkuje Jaroslav Cícha
Foto: archiv Libora Vrby, GC Mstětice


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...