Spa Hotel Ulrika

KorinekPřed pár lety patřil k české fotbalové špičce, teď patří k té golfové. Aleš Kořínek ví, že s golfem začal pozdě, přesto se nevzdává svých snů. Jaké sny to jsou a proč vůbec vyměnil brankářské rukavice za jednu golfovou?

Sezona 2014 pro vás byla první, kterou jste kompletně odehrál jako profesionál. Je to tak? Jak ji hodnotíte?

Ano, byla to má první celá odehraná sezona. Hodnotím ji pozitivně, zejména turnaje Czech PGA Tour proběhly podle mých plánů. Tam jsem si pro letošní rok stanovil plán být stabilně v TOP 10 a to se mi až na jeden turnaj pokaždé podařilo. V této sezoně jsem také odehrál osm turnajů Challenge Tour a jeden turnaj European PGA Tour, kde jsem hlavně sbíral zkušenosti a snažil se o nějaký ten cut. Hlavně v Rakouském Gödersdorfu jsem byl velmi blízko a moc jsem si atmosféru hřiště i turnaje užíval.

Na který turnaj tedy nakonec vzpomínáte nejraději?

Letos určitě nejradši vzpomínám na evropskou túru na Albatrossu. To byl obrovský zážitek, nová zkušenost a také zjištění, že pokud budu hrát „svůj golf", tak mohu hrát i s těmi nejlepšími.

A který turnaj vás nejvíc „poučil"?

Ten se odehrál v Rakouském Gödersdorfu, kde jsem poznal, že i výborně rozehraný turnaj může skončit jednou jamkou. Tam jsem pochopil, že golf není jen o dobře odehrané ráně, ale o stoprocentním zvládnutí celé rundy.

Sezona skončila, na co se chystáte zaměřit v zimním období? Pojedete ladit formu někam do tepla?

V zimě budu trénovat nejen golf, ale také fyzickou stránku. Na příští sezonu se musím připravit komplexně. Zatímco fyzicky se mohu připravovat i u nás v Česku, tak za golfovým tréninkem budu muset vyrazit někam do tepla. Loni jsem byl tři měsíce ve Španělsku a uvažuji o tom, že bych se tam připravoval i tentokrát. Podmínky pro trénink tam jsou velmi dobré.

S jakými cíli budete vstupovat do příští sezony?

Co se týče české tour, v příštím roce si dávám za cíl vyhrát některý turnaj ze série a vylepšit letošní celkové umístění. Zároveň je mým cílem prorazit na Challenge Tour, což se odvíjí od počtu zdárně pokořených cutů.

Před pár týdny jste se stal novým členem RELMOST ProGolf Teamu...

Ano, je to tak. Díky tomu mám jistotu osmi karet na European Challenge Tour a několika karet na European Tour. Teď si mohu naplánovat celou sezonu dopředu tak, jak mi to bude vyhovovat, což je jedna z hlavních výhod spolupráce. Společnost RELMOST je velmi silný golfový partner, který mě do budoucna může golfově posunout výš.

Plynou pro vás z této spolupráce i nějaké povinnosti?

Samozřejmě. Především výkonnostní, reklamní a společenské.

Na to, na jaké výkonnostní úrovni se pohybujete, jste začal s golfem velmi pozdě. Jaké máte vlastně ambice?

Začít trénovat do věku 10 let jako jiní špičkoví hráči už určitě nestihnu. (smích) Ale jak je vidět, podmínkou to není. Pokud má člověk aspoň trochu talentu, odhodlání a chuť tvrdě trénovat, může začít i později. Jako v každém sportu platí čím dřív, tím lépe, a já se snažím ty ztracené roky dohnat tvrdou dřinou. Ambice hrát na evropské úrovni, ať už Challenge nebo European Tour, určitě mám a věřím, že tou prací se tam brzy probojuju.

Dovedete si představit, že kdyby se to nepovedlo, začal byste někdy v budoucnu působit jako trenér?

Zatím je má priorita hraní, ale do budoucna bych se trénování nejspíš vůbec nebránil.

Během zimní pauzy určitě plánujete i nějakou dovolenou. Jak trávíte volný čas v zimě?

Lyže a snowboard jsou sporty, na které se těším celý rok, takže si je určitě neodpustím. Jen na sebe musím být opatrný, aby z toho nevzniklo nějaké zranění.

Není žádné tajemství, že před golfem jste se věnoval fotbalu na pozici brankáře. To jsou dva naprosto odlišné světy. Nedělal vám zpočátku přechod od jednoho k druhému trochu problémy?

Když jsem hrával fotbal, utíkal jsem ke golfu proto, abych se zklidnil, vyčistil si hlavu a nemusel u toho na nikoho křičet. Ale je pravda, že jsou chvíle, kdy bych golfové hřiště vyměnil za fotbalové, abych si mohl pořádně zařvat a uklidnit se.

Před rokem jste se s fotbalem rozloučil, bylo to rozloučení definitivní, nebo si ještě občas zahrajete?

Herně to bylo rozloučení definitivní, ale kdykoliv mám možnost, tak vyrazím podpořit mé bývalé spoluhráče a fandím. I s vedením klubu mám stále dobré vztahy a rád za nimi zajdu, kdyby jen na kávu.

Litoval jste někdy, že jste s fotbalem skončil, anebo naopak, že jste golfu nedal přednost dřív?

Nelituji ani jednoho rozhodnutí, fotbal jsem hrál 24 let a po celou dobu mě naplňoval. Dosáhl jsem v něm většiny svých cílů. Pak ale přišlo rozhodování o dalším pokračování mé fotbalové kariéry a okolnosti, které se v tu dobu potkaly, mě přesvědčily, že je pravý čas skončit s fotbalem a začít se ubírat jiným směrem. Tím pro mě byl golf.

Jak jste se ke golfu vůbec dostal?

Jednou v zimě mě vzal můj velký kamarád Vlastík Vidlička do indooru a už tehdy mě ten sport docela zaujal. Ale naplno jsem mu propadl až následné léto, kdy jsme vyrazili na driving range a poprvé jsem odehrál pár dobrých ran. Postupem času, když jsem začal hrát golf častěji a častěji, jsem si uvědomil, že je to sport, kterému bych se chtěl do budoucna věnovat. Ať už jako trenér nebo hráč.

Ať už teď golf nebo v předchozích letech fotbal – obojí vyžaduje velkou oddanost a nároky na čas. Jak vaše rodina snáší, že jste pořád pryč?

Moje přítelkyně si myslela, že nic horšího než fotbalový život být nemůže. Teď jen s úsměvem dodává, že může. (smích) Myslím, že bez její podpory by to pro mě bylo hodně těžké. V golfu bývají chvíle, kdy potřebujete podporu, a tu vždy najdete u těch nejbližších. Bohužel nehraje golf, ale ráda mě na něj doprovází, pokud jí to čas dovolí.

Dělá vám tedy kedíka?

To ne. Letos jsem caddyho nejdřív moc nevyužíval, ale postupem času jsem zjistil, že je to pro hráče velmi důležitá věc. Pomůže vám nejen herně, ale i psychicky. Ke konci sezony jsem se tedy dohodl s kamarádem Viktorem Čapkem, který už má v tomto ohledu dost zkušeností. Několik turnajů jsme spolu odehráli a spolupráce mi vyhovovala. Proto se teď domlouváme na příští sezonu.

V jednom rozhovoru jste uvedl, že při turnaji European Tour jste potkal své oblíbené hráče. Kdybyste si ale mohl vybrat úplně kohokoliv, jaké by bylo složení vašeho vysněného flightu?

Do mého vysněného flightu by určitě patřil můj velký vzor Tiger Woods, dále pak Bubba Watson a Seve Ballesteros.

Zahrál jste už někdy v životě hole-in-one?

Ano, na hřišti ve Zlíně, ale bohužel na jamce, kde nebylo moc dobře vidět, a tak si ho užili víc mí spoluhráči než já. (úsměv)

Jaká je vaše nejoblíbenější hůl v bagu?

60° wedge.

A vaše nejoblíbenější jamka?

Každá, na které hraju často birdie. Pokud mám být ale konkrétní, tak je to jamka číslo 8 na Penati Golf Resortu v Senici. Je to dlouhý ostrovní par 3, na kterém se mi moc nedaří, ale vždy když přijdu na odpaliště, tak se těším, že ji pokořím.

Nosíte v bagu nějaký talisman nebo máte nějaký rituál před turnajem?

Talismany žádné nenosím, protože myslím, že lidé, kteří jim věří, můžou zbytečně selhat jen proto, že je zapomenou. Rituál mám už z dob fotbalu a týká se obouvání golfových bot (dříve kopaček).

Kdo si myslíte, že v budoucnu bude prvním Čechem/Češkou, který/která bude reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách v golfu, pokud se tak někdy stane?

Když se v tuto chvíli podíváte na žebříček českých golfistů a golfistek je jasné, že nejblíže k účasti na olympiádě má Klára Spilková. Moc bych jí to přál za to, kam to v golfu dotáhla a jak reprezentuje Českou republiku na LET. Co se týče mužského golfu, tak máme před sebou ještě hodně práce, ale doufám, že se jednou v nominaci nějaký Čech ukáže. A vůbec bych se nezlobil, kdybych to byl já. (úsměv)

Převzato z časopisu GOLF 12/2014
Za rozhovor děkuje Tereza Blažková
Foto: Ota Mrákota, www.czechone.cz


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...