TopTopování na hřišti může být frustrující, zvlášť před ostatními hráči. Pokud úder topnete na green, odnese to pouze vaše sebevědomí, ale pokud jej topnete do bankru, vody nebo autu, neobejde se to bez zbytečných ran navíc. Pojďme se zbavit „topinek" jednou provždy.

Předpokládejme, že tenká rána je jen méně destruktivní verze rány topnuté – ačkoliv chcete, aby hůl šla směrem k dolní části míčku, ta se až tam nedostane. A je pravda, že i nejlepší hráči občas zahrají tenkou ránu, která vede k příliš krátké ráně, takže nedosáhne cíle.

Chyba č. 1: Napřimování v průběhu nápřahu i švihu
Jedna z nejčastějších příčin topnutého míčku je napřimování (chcete-li zvedání) v nápřahu nebo prošvihu. I mírné narovnání v bocích může způsobit, že hůl nepřijde k míčku správně. Proto je důležité udržet správný postoj v průběhu celého švihu.
Dobrým testem toho, zda se nenapřimujete v nápřahu je, že si položíte hůl horizontálně na prsa tak, že grip hole míří směrem k zamýšlenému cíli. Poté proveďte nápřah a sledujte, kam nyní míří grip hole. Pokud je váš postoj správný, grip bude mířit přímo na míček (provedli jste 90° rotaci).

Také zvedání v průběhu samotného švihu způsobuje topování míčku. Ačkoliv si hráči často myslí, že topnutí rány vyvolává zvednutí hlavy, napřímení a zvednutí hrudníku bývá příčinou mnohem častěji. Jak to odstranit? Opakujte cvičné švihy a soustřeďte se na udržení postoje a hrudníku vzhledem k poloze při založení hole. To vám pomůže pěkně česat trávu a měli byste začít dělat řízky. Jakmile vám to půjde, vyzkoušejte změnu při plném švihu s míčkem.

Chyba č. 2: Pokrčené ruce při odpalu
Začněte pomalu cvičný švih. Prošvihněte pouze do výšky ramen, zde zastavte a zkontrolujte, že máte obě ruce natažené. Opakujte toto cvičení, dokud nebudete mít přirozeně natažené ruce jako součást prošvihu. Poté začněte odpalovat z týčka, ale nepoužívejte sílu. Znovu kontrolujte, že ruce nejsou pokrčené. Jak budete pomalu získávat přirozený pocit z natažených rukou, přidávejte do odpalu sílu a rychlost.

Nejlepší drill pro perfektní odpal
Pokud si myslíte, že ani jedna z těchto chyb není váš případ, a přitom celkem často topujete, zkuste následující dril.

Něco málo k řízkům. Spoustu golfistů, kteří hrají tenké rány, sužují také rány tlusté, kdy se hůl nejprve dotkne země a teprve poté míčku. Mnoho tenkých ran je totiž výsledkem úporné (a často podvědomé) snahy hráčů nezahrát tlustou ránu. Přitom rána do trávy je důležitým předpokladem pro čistý kontakt s míčkem (nejdřív zasáhnete míček a potom zem). Pokud se naučíte pravidelně konzistentně zasahovat zem za míčkem, je nemožné zahrát tenkou nebo tlustou ránu.
Položte si míček 2 až 3 centimetry před přední nohu. Jestli chcete, můžete si ho dát na týčko. Míček by měl být ještě o něco více vpředu než obvykle týčkujete drajvr, ale toho se nebojte.

Nyní odpalte železem míček klidným plynulým švihem. Soustřeďte se na rychlý přesun váhy z pravé nohy na levou v průběhu švihu. Přesun váhy vlevo ještě před impaktem způsobí, že hůl zasáhne zem až za míčkem. To by ve vás mělo vybudovat pocit a důvěru, že zásah země a vyseknutí řízku je pozitivní součást skvělých odpalů.

Autor: Pete Styles je anglický profesionál s více než patnáctiletou trenérskou praxí. Golf učí v The Trafford Golf Centre v anglickém Manchesteru nebo online na stránkách free-online-golf-tips.com.

Připravila: Lucie Novotná


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...