clubs-mix2-750Vybrat si to správné golfové nádobíčko, to je přání každého, kdo okusil a také mu „zachutnal" golf. Nalézt správný driver, dřeva, železa, k tomu hybrid, putter a samozřejmě míčky. Proto amatérští, nebo spíš rekreační golfisté sledují velké hráče a hráčky, s čím a jak hrají. Leckdy se je snaží i napodobit, ale přitom dělají také chyby. Jak se jim vyvarovat?
Pro rekreační hráče jsou určené následující rady a tipy, které přinesl portál golf.com. Od těch nejpovolanějších, od předních profesionálních hráček z LPGA, mezi nimiž byly mj. Yani Tseng, Carlota Ciganda, Sandra Dal, Anne van Dam či Georgia Hall. Všechny se proměnily na chvíli v rádkyně, jak vybírat hole a čeho se vyvarovat.

1. Nepoužívejte příliš často dlouhá železa.
Stručně řečeno, dlouhá železa jsou ta, která umožňují zahrát dlouhou ránu s nízkou dráhou letu. Většinou se mezi ně řadí železo 4, 3 a někdy i 2. Dlouhá železa patří k tradičnímu vybavení většiny golfistů. Tak to prostě vždycky bylo.
Ale třeba právě na LPGA se dlouhá železa používají stále méně. Střídají je hybridy, nebo fervejová dřeva s vyšším loftem. To proto, že tyto hole ve srovnání s dlouhými železy více odpouštějí a navíc létají dál a výše.
„Fervejové dřevo je skvělá hůl, se kterou se snadno trefíte. A to samé platí pro hybrid. V pohodě nahradí trojku či čtyřku železo," přidal svůj názor Anne van Dam. „Záleží na hřišti. Na linksu a ve větru dám přednost železům, ale na klasických hřištích sáhnu raději po hybridu," doplnila ji Yani Tseng.

2. Nepožívejte železa, která nedostatečně odpouštějí.
Ostrá železa, kterým se ne nadarmo říká žiletky, vypadají skvěle už v bagu. S tím se těžko polemizuje. Ale užije si s nimi amatér hru? „Myslím, že žiletky leckdo používá jen proto, aby ukázal, jak skvěle vypadají, místo toho, aby hrál s holemi, které jsou pro něj nejlepší," řekla George Hall.
Společně s Carlotou Cigandou doporučují rekreačním hráčům sáhnout po holích, které dokáží leccos odpustit. Žiletky mohou být skvělé pro golfisty, kteří mají rychlost a konzistenci, ale nejsou pro každého.

3. Dejte si pozor na kvalitu a hole zkoušejte.
Trh s golfovým vybavením je doslova zaplavenými značkami a možnostmi, kde všude lze si golfové nádobíčko pořídit. Od golfových obchodů, přes internetové nabídky až třeba po všemožné bazary na sociálních sítích.
Zkušené hráčky ale radí, aby si každý golfista pečlivě vybíral a zvolil profesionální fitting. I pro amatéry, nebo spíš především pro amatéry platí, aby si vybrali hole a další vybavení, které jim sedí nejlépe.

4. Wedge na čipování raději s nižším loftem.
Mít v bagu moderního golfisty wedge se 60stupňvým loftem se zdá být zdánlivě nezbytností. Samozřejmě, vysoký lob může být tím spasitelem, když potřebujete co nejrychleji zastavit míček na greenu.
Jenže, jak říká Georgia Hall, když takovou ránu minete nebo netrefíte dobře, je z toho spíš průšvih. „Mnohem lepší je hrát wedgemi s loftem 50, či 52 stupňů, a raději sázet na přesnost a směr míčku na jamku," tvrdí Hall. A přece jen s nimi amatér neudělá tolik a tak častých chyb.

5. Důkladně si vybírejte šaft.
Vzhledem k velkému množství možností na trhu není úplně jednoduché si vybrat ten správný šaft odpovídající vašemu švihu. Navíc, třeba v případě driveru vstupuje do hry ještě golfistovo ego. Spousta hráčů totiž sáhne po co nejtvrdším šaftu jen proto, že s ním přece hrají i profesionálové.
„Doporučuji každému amatérovi začít s normálním šaftem. To proto, aby zjistili, jaký mají švih, jeho rychlost a jestli dobře trefují míček. Teprve potom, pokud zjistíte, že je pro vás šaft měkký, můžete jít do tvrdšího," poradila Yani Tseng.

6. Nepodceňujte výběr golfového míčku.
Přestože je golfový míček součástí vybavení, které hráči používají neustále při každém odpalu, je to také jedna z nejvíce přehlížených součástí golfové hry. Výběr vhodných míčků přitom může posunout kvalitu vaší hry i výsledky.
Různé golfové míčky jsou navržené k různým výkonům. Rychlost, rotace, výška, chování ve větru a další faktory tvoří souhrn toho, co ovlivňuje vaší hru. Může to chvíli trvat, než vyberete ten pravý, ale stojí to za to.

7. Myslet si, že skvělé vybavení zvládne vše, je chyba.
Golf je nikdy nekončící snaha hrát lépe, takže získat perfektní vybavení je pouze začátek. „Někdy se amatéři domnívají, že když si koupí nový driver, budou pálit rovněji a dál. To je omyl, byť nové technologie tomu napomáhají," uvedla Anne van Dam.
K tomu, aby nové technologie byly přínosné pro kvalitu hry, je třeba hodně hodin tréninku a cvičení. Správné vybavení je tím, co může pomoci, ale samo o sobě zlepšení negarantuje.

Připravil: Alois Žatkuliak
Foto: golfclubsguru.com


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...