ilustrace-250Dnes se to zdá být skoro jako dávná historie, ale nenechme se mást: ještě počátkem minulého týdne by nikoho nenapadlo, že epidemie nového koronaviru se zásadně promítne do průběhu letošního Players, a o ohrožení toho vůbec nejslavnějšího golfového turnaje, tedy Masters, se jen opatrně spekulovalo. Realita během několika dní ale opět jednou předčila veškerá očekávání, v tomto případě ty nejčernější scénáře, a golfový svět se - stejně jako téměř veškeré sportovní dění - prakticky zastavil.

A nutno říci, že opravdu doslova ze dne na den. Asi nejnázorněji to bylo vidět právě na dramatické eskalaci situace na TPC Sawgrass. Prvním, kdo prolomil ledy, byl Korejec C.T. Pan, který nenastoupil na týčko ani ve čtvrtek a v krátkém prohlášení oznámil, že dává přednost bezpečnosti a zdraví své rodiny, a odjíždí domů. Ostatní golfisté první kolo hráli, kolem hřiště se tísnilo podle odhadů třicet tisíc diváků... a ve světě mezitím přibývalo poplašných zpráv.
Ještě týž den PGA Tour oznámila, že od druhého kola se neoficiální pátý major sezony, The Players, dohraje bez diváků, uběhlo ale jen necelých deset hodin (!) a všechno bylo jinak. Vedení túry oznámilo, že turnaj s okamžitou platností končí, a že (prozatím na tři týdny) pozastavuje i veškeré další akce pod svou patronací, což se týká Valspar Championship, které se mělo nedaleko Tampy konat tento týden, a také následných WGC Dell Match Play v Austinu a Valero Texas Open. Stejná opatření zavedla i dámská LPGA, kde došlo na zrušení tří turnajů včetně prvního majoru sezony, ANA Inspiration.
Golfoví fanoušci už tušili, že se stahují mračna také nad dubnovým svátkem v Augustě, a měli samozřejmě pravdu. Ještě týž den vydal ředitel turnaje Fred Ridley prohlášení, v němž oznámil, že letošní Masters se kvůli koronavirové pandemii v původním termínu neuskuteční. Vyjádřil přesvědčení, že dojde alespoň na náhradní termín, zatím je ale těžké cokoli odhadovat a není vyloučeno, že se nebude tento rok hrát vůbec.

Jak dlouho to potrvá a co bude dál? To v tuto chvíli netuší vůbec nikdo. Současné i bývalé hvězdy vyzvaly k opatrnosti a trpělivosti, na sociálních sítích o to fanoušky poprosil třeba Tiger Woods, a došlo i na dojemný videovzkaz od legendy Jacka Nicklause, který je vzhledem ke svému pokročilému věku v nemocí nejvíc ohrožené skupině seniorů. „Hodně z vás mladých chodí na místa, odkud se může virus dostat ke starším lidem. Myslím, že byste to dělat neměli. Myjme si ruce, chovejme se zodpovědně, buďme prostě chytří," vyzval Američany jeden z největších hráčů historie.
Aktuální situace platná na začátku tohoto týdne počítala s tím, že PGA Tour by se měla znovu rozjet 16. dubna na RBC Heritage, LPGA Tour pak ještě o den dřív na Lotte Championship na Havaji. Stejný scénář ale například také předpokládá restart European Tour 30. dubna na... Andalucia Masters ve Španělsku, tedy v zemi, kde momentálně přibývají každý den po tisícovkách další a další nakažení, a obětí koronaviru už jsou stovky. Na to, že se tam bude na přelomu dubna a května hrát profesionální soutěžní golf, by si tudíž nyní asi vsadil málokdo.

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://golfweek.usatoday.com/2020/03/15/be-smart-be-safe-jack-nicklaus-delivers-a-coronavirus-psa-on-social-media/
https://golfweek.usatoday.com/2020/03/16/tiger-woods-twitter-coronavirus-statement/
https://sports.yahoo.com/professional-tour-currently-scheduled-return-202012062.html


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...